szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

A neves befektető, Jim Rogers szerint a közép-kelet-európai gazdaságok további mélyrepülés előtt állnak, ami a helyi devizák árfolyamát is nyomás alatt fogja tartani az előttünk álló hónapokban.

Soros György egykori üzlettársa szerint zűrzavaros időket élnek a térség országai, a szakember hozzátette, hogy a neheze még hátravan. A Bloombergnek adott interjúban kifejtette, hogy a nyugati országok alaposan elszámították magukat, mikor eurómilliárdokat fektettek a kelet-közép-európai országokba, bízva a 6-7-8 százalékos GDP-növekedésekben. Ezek a várakozások nem jöttek, nem jöhettek be, a kijózanodás pedig igencsak fájdalmas. Hozzátette, hogy a lengyel zloty és a forint idén a legnagyobb veszteséget felmutató feltörekvő piaci deviza volt.

A térségből érkező makroadatok egyenesen katasztrofálisak, a magyar ipari termelés 1991 óta nem látott visszaesést mutatott decemberben, miközben a lengyel gazdaság növekedése idén 1,7 százalékra süllyedhet. A cseh ipari termelés decemberben 14,6 százalékkal zuhant, míg a munkanélküliség kétéves csúcsra emelkedett. Rogers szerint a kelet-európai országok nehezebben fognak talpra állni, mint Nyugat-Európa, vagy éppen az Egyesült Államok.

Ecoline

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Soros: igazságtalan, hogy a "peremországok" szenvednek a válságtól

A nemzetközi pénzügyi rendszer igazságtalanságát tükrözi, hogy a pénzügyi válság ugyan az Egyesült Államokban kezdődött, de a világgazdaság "peremére" szorult kis országokban okozza a nagyobb kárt, írta csütörtökön Londonban közölt elemzésében Soros György magyar-amerikai nagybefektető, aki szerint "katasztrófa" volt megengedni a Lehman Brothers nagybank globális pánikhoz vezető összeomlását.

hvg.hu Gazdaság

Soros György teóriája a válságról

Soros György magyar származású amerikai befektető szerint a jelenlegi válság megértéséhez és a hasonló helyzetek elkerülésére a piacok működéséről kialakított gondolkodást teljesen új alapokra kellene helyezni. A válság kialakulását legutóbbi, A pénzügyi piacok új paradigmája című könyvében elemzi, amelynek magyar nyelvű, második kiadása a közelmúltban jelent meg.