szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gazdasági és pénzügyi válság fényében a szolidaritás fontosságát hangsúlyozta az Európai Bizottság elnöke a közép- és kelet-európai országokkal, de pénteki bécsi programját követően egyszersmind aláhúzta, hogy maguk a térség országai nem akarnak közös csomagot.

José Manuel Durao Barroso az osztrák kancellárral folytatott megbeszélése után közölte, hogy az érintett államok azon a véleményen vannak: mindegyikükben más-más helyzet alakult ki, következésképpen minden egyes esetet önállóan kell szemlélni és kezelni. Köszönetet mondott Ausztriának, hogy a térség megtámogatására irányuló kezdeményezésével mindazonáltal felhívta a figyelmet a problémára.  

Werner Faymann osztrák kancellár arról beszélt, hogy ő eddig kedvező visszhangot tapasztalt Bécs javaslatát illetően, bárhol tárgyalt is - Párizsban, Budapesten, vagy most a bizottsági elnökkel. Európa stabilitása, az, hogy a földrész ne szakadjon ketté, és a közös felelősség mindenütt egyetértésre talált - hangoztatta. 

Az osztrák kormány vezetői a közelmúltban több állomást felölelő lobbikörútat tettek egy olyan nemzetközi stabilizációs alap tervével a tarsolyukban, amely a bajba jutott közép- és kelet-európai (KKE) gazdaságok pénzügyi megsegítését, elsősorban is a térség bankszektora fölé húzandó védőháló megvalósítását szolgálná. 

Barroso lényegesnek tartotta, hogy az unió tagországai közös álláspontot alakítsanak ki a pénzügyi és gazdasági válság leküzdésének módjáról. Mind ő, mind Faymann amellett érveltek, hogy nem szabad túlságosan is borúlátó jóslásokba bocsátkozni, igaz, a kockázatok lekicsinylése sem megengedhető.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Félreértett adatok miatt büntetik a befektetők Kelet-Európát

Jócskán felnagyítják a kelet-közép-európai régió eladósodottságával kapcsolatos tényeket a Bank for International Settlements (BIS) adatai, ami hozzájárulhatott ahhoz, hogy a régiótól elfordultak a pénzügyi befektetők - állítják az Erste Group bécsi elemzői.

MTI Gazdaság

WIIW: Kelet-Európa rászorul a külföldi segítségre

Eltérő hatással van a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság az egyes kelet- és közép-európai országok gazdaságára. Az elmúlt években a viszonylag gyorsan és tartósan növekedő országok, mint Szlovákia, Csehország vagy Lengyelország könnyebben átvészelhetik a nehéz időket, mint a többiek, írták a bécsi WIIW gazdaságkutató intézet (Wiener Instituts für Internationale Wirtschaftsvergleiche) elemzői csütörtökön megjelent, új legújabb prognózisukban.