szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tavaly október óta a kabinet 800 milliárd forintos kiadásszűkítésről döntött, ez az összeg a GDP 3 százaléka - mondta Keller László, a Pénzügyminisztérium államtitkára az MTI-nek kedden. Hozzátette: nem igaz az ellenzéki pártok azon állítása, hogy a kormány a válság hatására nem lépett meg elegendő kiadáscsökkentést.

Keller László. Vastagon faragnak
© mszp.hu
Keller László emlékeztetett: az ősszel benyújtott első költségvetési tervezetben a kormány 3 százalékos GDP növekedéssel számolt, a második javaslatban már csak 1,2 százalékkal. A második változatban az elsőhöz képest már 183,1 milliárd forint volt a kiadáscsökkentés összességében – közölte az államtitkár. Mint mondta, jelentős, 65 milliárd forintos tétel volt a nyugdíj indexálás változása és a nyugdíjkorrekció elhalasztása. A fejezetek támogatásának csökkentése 38 milliárd, a családi támogatások, szociális juttatások szűkítése 17,8 milliárd, a MÁV és a Volán normatív támogatásának csökkentése 30 milliárd, a Munkaerőpiaci Alap kiadásainak csökkentése pedig 12 milliárd forint volt.

Keller László kiemelte, hogy a harmadik költségvetési tervezetben, amelyet Veres János pénzügyminiszter módosító csomagjaként tárgyalt és fogadott el tavaly a parlament, már 0,9 százalékos gazdasági visszaeséssel számoltak és 408 milliárd forintos kiadáscsökkentést hajtottak végre. Mint mondta, ennek fő tételeit a 13. havi bér elvonása, a 13. havi nyugdíjak összegének maximalizálása, a közszféra bérbefagyasztása és a családtámogatások további szűkítése tette ki.

Idén, a kormány újtervezte a 2009-es makrogazdasági mutatókat, 3,3 százalékos gazdasági recesszióval számolt és eddigi intézkedéseivel 210 milliárdos kiadáscsökkentésről döntött – emlékeztetett az államtitkár. Keller hozzátette, hogy mindez összesen fél év alatt 801 milliárd forintos kiadáscsökkentést jelent.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki ülésen mondta el, hogy ősz óta a költségvetésben 800 milliárd forintos kiadáscsökkentést valósított meg a kormány. Ekkor közölte, hogy a Reformszövetség és a munkáltatók által javasoltnál is több és mélyebb szerkezeti átalakításra van szükség, s az állam kiadásainak alapos elemzése után jelentős kiadáscsökkentést kell meglépni.

 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Simor: az erős forint 250 milliárd megtakarítást hozott

Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint a jegybanki alapkamat emelése nem jár szükségszerűen együtt a költségvetés terheinek növekedésével, a forint erősödése pedig mintegy 250 milliárd forinttal csökkentette az államadósságot.

MTI Gazdaság

BAMOSZ: csökkentek az intézményi megtakarítások

Az intézményes megtakarítások (a vagyonkezelt vagyonok és befektetési alapok) állománya 2008. második negyedévének végén piaci értéken 7328 milliárd forintot tett ki, a negyedév során 1,89 százalékkal csökkent – közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ).

MTI Gazdaság

A III. negyedévben még voltak az intézményes megtakarítások

Az intézményes megtakarítások 2008. harmadik negyedévében kismértékű, 0,9 százalékos növekedést mutattak, a vagyonkezelt vagyonok és a befektetési alapok vagyonának együttes értéke szeptember végén piaci értéken 7397 milliárd forintot tett ki - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ).

MTI Gazdaság

Rácz Jenő: megtakarítás fedezné a kórházi adósságot

Visszabillentené a kórházak megingott egyensúlyát, ha az Egészségbiztosítási Alap múlt évi és idei megtakarítását felosztanák közöttük – mondta a Világgazdaságnak Rácz Jenő, az első Gyurcsány-kormány egészségügyi minisztere, a Magyar Kórházszövetség elnöke.

MTI Itthon

Eddig 214 milliárdot spórolt a kormány

A kormány az elmúlt hetekben eddig összesen 214 milliárd forint kiadáscsökkentésről döntött - foglalta mössze Keller László, a Pénzügyminisztérium államtitkára az MTI-nek hétfőn.

MTI Gazdaság

A százmilliárd forintos megtakarítást jelentő közjogi reform

Az egyfordulós választással 4 milliárd forintot, a kisebb létszámú parlamenttel 10 milliárdot, az önkormányzati képviselők számának felére csökkentésével 47,3 milliárdot, a kistelepülések főállású polgármesteri posztjának megszüntetésével pedig 14,4 milliárd forintot spórolna meg egy kormányzati ciklusban a költségvetés - derül ki a abból a háttéranyagból, amely a soron kívüli vasárnapi kormányülés döntéseit ismerteti.