szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ezerötszáz milliárd jen (12 milliárd euró) értékű, soron kívüli intézkedésekkel lendítené föl a foglalkoztatást a japán kormány, enyhítendő a mélyülő recesszió munkaerőpiaci hatásait - jelentette be csütörtökön a távol-keleti ország munkaügyi minisztere.

Maszuzoe Joicsi sajtótájékoztatón a munkahelyek megőrzését nevezte a legfontosabb feladatnak. Hírek szerint a tervezett - lapértesülés szerint négy napon belül véglegesítendő - intézkedések között szerepel munkanélküliek képzése, részmunkaidős programok és az az elképzelés, hogy pénzbeli juttatást folyósítanak azoknak, akik már nem jogosultak munkanélküli ellátásra. Emellett a kormánytámogatást nyújtana egyes vállalatoknak azért, hogy ne bocsássák el dolgozóikat.

A világméretű gazdasági válság nyomán visszaesett a japán exporttermékek iránti kereslet, s ez elbocsátási hullámot indított el - az elmúlt hónapokban több tízezer ember került az utcára -, és azt váltotta ki, hogy egyes vállalatok jelezték: az idei évre befagyasztják alkalmazottaik bérét. A jelenlegi pénzügyi év végén - március 31-én - újabb 158 ezer fővel nőhet a munkanélküliek tábora Japánban, ennyi határozott idejű munkaszerződés jár ugyanis le.

A foglalkoztatásra fordítandó 1500 milliárd jen része annak a tavaly bejelentett, csaknem 12 ezer milliárd jenes pótköltségvetésnek, amelyet az áprilistól induló pénzügyi évben terveznek végrehajtani, feltéve, hogy addig sikerül azt elfogadtatni a parlament mindkét házában. A japán kormány a pótköltségvetés mellett tavaly októberben bejelentett egy méretes gazdaságösztönző csomagot: ennek keretében 27 ezer milliárd jent költenének a gazdaság élénkítésére.

A regisztrált munkanélküliek aránya januárban 4,1 százalék volt Japánban, vagyis elmaradt a 2002-ben mért 5,5 százalékos rekordtól. Szakértők szerint azonban a válság súlyosbodásával még az idén 5 százalék fölé kúszhat a munkanélküliség a szigetországban.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Japán százmilliárd dollárt hitelez az IMF-nek

Japán megállapodást írt alá a Nemzetközi Valutaalappal, hogy 100 milliárd dolláros gyorskölcsönt nyújt a pénzintézetnek. Az IMF ezzel történetének legnagyobb összegű kölcsöntámogatásában részesül, elsősorban azzal a céllal, hogy a világgazdasági válság sújtotta fejlődő országoknak tudjon segíteni.

MTI Gazdaság

Brutális a japán gazdasági visszaesés

Japán gazdaságának kibocsátása éves szinten 12,1 százalékkal volt kisebb a tavalyi utolsó negyedében az egy évvel korábbinál. A kormányzat csütörtökön korrigálta előzetes becslését, amelyben még 12,7 százalékos zuhanást számolt. Ilyen mértékű visszaesésre 1974 óta nem volt példa.

MTI Gazdaság

A Toyota mentőövet kér a japán kormánytól

A japán Toyota autógyár egy kormány által támogatott japán bankkal tárgyal kölcsönfelvételről. Sajtóértesülések szerint a Toyota pénzügyi szolgáltató részlege 200 milliárd jenes (közel 2 milliárd dollár) kormányhitelért folyamodik. A Toyotánál nem cáfolták az értesülést, de azt mondták, hogy még semmi sincs eldöntve. A részleg szóvivője csupán annyit mondott, hogy a Japan Bank for International Cooperation csak az egyik lehetséges pénzforrás.

MTI Autó

Padlón az autópiac Japánban

Japánban éves szinten 22,3 százalékkal 184 ezerre csökkent a decemberi autóeladás. A visszaesés nem érintette a 660 köbcentiméternél kisebb hengerűrtartalmú miniket.

MTI Gazdaság

Japánra súlyos recesszió vár a Standard and Poors szerint

A Standard and Poor’s szerint Japánra a második világháború óta a legsúlyosabb recesszió várhat. A hitelminősítő számításai szerint az ázsiai ország gazdasága 4 százalékkal zsugorodik az idén. Ez kétszer akkora csökkenés, mint a 2 százalékos visszaesés 1998-ban, amikor az ázsiai válság elérte a japán gazdaságot is.