Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Meredek emelkedéssel negyedéves rekordot döntött az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által Közép- és Kelet-Európának nyújtott finanszírozások értéke az idei első három hónapban, közölték kedden a bank londoni székhelyén.
A térségi átalakulás pénzügyi támogatására alapított bank januártól március végéig 1,1 milliárd eurót helyezett ki a működési területén lévő európai és közép-ázsiai gazdaságokba, 64 százalékkal többet a tavalyi első negyedévben folyósított 678 millió eurónál.
Thomas Mirow, a bank elnöke a bejelentést kommentálva azt mondta: az EBRD-nek megvannak a forrásai ahhoz, hogy kitartson Kelet-Európa mellett a válságos időszakban „és jóval azon túl is”. Mirow az első negyedévi kihelyezéseket erőteljes eredménynek nevezte, és közölte, hogy az EBRD ezzel elindult az idei ambiciózus (finanszírozási) cél megvalósítása felé.
A londoni bank már a néhány hete ismertetett éves eredménybeszámolójában közölte, hogy jóllehet tavaly – az 1998-as orosz fizetési válság óta először – veszteséges volt, ennek ellenére idén rekord összeget, hozzávetőleg 7 milliárd eurót helyez ki befektetések és hitelek formájában a szűkös piaci likviditást súlyosan megszenvedő kelet-európai feltörekvő gazdaságokba, a tavalyi 5,1 milliárd euró után.
Az EBRD már korábban bejelentette azt is, hogy a globális pénzügyi válságra tekintettel a fejlettebb közép-európai térség támogatását az eredetileg tervezett csökkentés helyett szintén növelni fogja.
Varel Freeman, a pénzintézet amerikai alelnöke néhány hete Londonban tartott soron kívüli helyzetértékelésében megerősítette: a bank az idén „drámaian növeli” tevékenységét azokban a közép-európai EU-tagállamokban is, amelyekről a válság előtt még úgy tartotta, hogy 2010-ben már nem lesz szükségük EBRD-támogatásra.
Freeman elmondta: a közép-európai országok az idén a korábban tervezettnél várhatóan 500 millió euróval több új finanszírozást kapnak a banktól, amivel a kétszeresére növekszik a 2009-re korábban nekik előirányzott összeg, vagyis a térség 1 milliárd euró EBRD-tőkére számíthat ebben az évben.
Február végén az EBRD, az Európai Beruházási Bank (EIB) és a Világbank saját, külön támogatási csomagot is bejelentett a finanszírozási gondokkal küszködő kelet-európai gazdaságok számára, összesen 24,5 milliárd eurós kerettel.
Ehhez a csomaghoz a legnagyobb hozzájárulást az EIB adja, 11 milliárd euróval. Ennek a részcsomagnak a kedvezményezettje a közép-, kelet- és dél-európai kis- és középvállalati szektor.
Az EIB 11 milliárd eurós finanszírozásából 5,7 milliárd euró máris hozzáférhető; további 2,8 milliárd eurónyi finanszírozást az intézet április végéig hagy jóvá, és ezen felül is várhatók még kiutalások.
A Világbank hozzávetőleg 7,5 milliárd euróval járul hozzá ehhez a februárban bejelentett csomaghoz, ebből az idén és jövőre összesen 3,5 milliárd euró jut a feltörekvő európai bankszektor problémáinak kezelésére.
Az EBRD 2009-2010-ben 6 milliárd euróig terjedő összeget nyújt a térségi pénzügyi szektornak – és közvetlenül a kis- és középvállalatoknak –, befektetés, valamint adósság- és kereskedelem-finanszírozás formájában.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el vagy távoznak.
15–9-re nyertek a mieink.
Már így is Magyarországé az elmúlt 10 év legdurvább drágulása az EU-ban.