szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sikeresen megvalósultak a 2004-2006. évi első Nemzeti Fejlesztési Terv Környezetvédelmi és Infrastruktúra Operatív Programban (KIOP) az állatihulladék-kezelési projektek. A fejlesztések során 85 dögkutat rekultiváltak, 12 gyűjtő-átrakó állomást, 2 komposztáló rendszert építettek ki, 52 speciális begyűjtő járművet szereztek be, 2 esetben fejlesztették a már meglévő állatihulladék-ártalmatlanító telephelyeket. A beruházások, fejlesztések 2008. december 31-éig befejeződtek.

A pályázat célja az volt, hogy Magyarországon kiépüljön az európai uniós normák szerinti infrastruktúra az állati hulladék kezelésére. A kiírt pályázaton a 41 jelentkezőből 15 projekt nyert 2,7 milliárd forint támogatást.

Matolcsy János, a projekt értékelését végző KPMG Tanácsadó Kft. igazgatója elmondta, hogy javaslatuk szerint az állatihulladék-kezelési projektnek egy második ütemét is el kellene indítani a tapasztalatok mentén, egy hulladékkezelési stratégia alapján. Szükségesnek tartják újra pontosítani a hazai állatállomány nagyságát, illetve a keletkező állati hulladék mennyiségét az igények megállapításához. Ez alapján meg kellene határozni, hogyan lehetne országos szinten megoldani az állatihulladék-kezelés logisztikáját.

Az igazgató szerint további begyűjtőhelyekre lenne szükség Nyugat-Dunántúlon, Észak-Alföldön. Az állati hulladékot feldolgozó helyeket pedig modernizálni kellene. Javasolják továbbá, hogy a kisebb begyűjtőhelyeket ott alakítsák ki, ahol már most is van ilyen jellegű infrastruktúra. Olcsóbb megoldást jelentene az állati hulladék kezelésében, feldolgozásában, ha szelektív hulladékgyűjtést végeznének.

A KPMG Tanácsadó Kft. jogszabályi változtatásokat is javasol, például az önkormányzatok felelősségét egyértelműen kellene meghatározni az állati hulladék kezelésében. A jelenleginél lényegesen egyszerűbb, úgynevezett minimum követelményeket kellene meghatározni a gyűjtő-átrakó helyek kialakításához.

Grónay Andrea, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség illetékes főosztályvezető-helyette elmondta, hogy az állati hulladék kezelésének támogatása a 2007-2013. évi Új Magyarország Fejlesztési Tervben folytatódhat. Bár a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) 2009-2010. évi akciótervében ez nem szerepel, a mostani értékelés a későbbi folytatás előkészítése lehet. A KEOP-ban az egészséges, tiszta települések prioritásában tervezni lehetne az önkormányzati felelősségi körbe tartozó állatihulladék-kezelés további támogatását – vélte az NFÜ képviselője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A kormány elfogadta a II. Nemzeti Fejlesztési Tervet

A kormány szerdán elfogadta, és a jövő hét elején Brüsszelbe küldi a II. Nemzeti Fejlesztési Tervet a 2007 és 2013 közötti európai uniós fejlesztési források felhasználásáról - mondta Fadgyas Gábor, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség szóvivője.

MTI Gazdaság

Az ÁSZ értékelte a Nemzeti Fejlesztési Terv végrehajtását

A Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT) végrehajtása intenzív pályázói aktivitás mellett folyt, a célterületeken felgyorsította a fejlesztési folyamatokat – közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ), amely több intézkedést javasol a Miniszterelnöki Hivatalnak a második NFT tervezéséhez.

Itthon

Az ellenzék szeretne beleszólni a második Nemzeti Fejlesztési Tervbe

A Fidesz azt javasolja a kormánynak, hogy vonja be az ellenzéki pártokat a második Nemzeti Fejlesztési Terv kimunkálásába, mert kormányváltás esetén kockázatos lenne, ha radikális változtatásokat kellene eszközölni a terven – jelentette ki Pokorni Zoltán, a párt alelnöke, aki a Fidesz 2006-ra vonatkozó oktatáspolitikai elképzeléseit is ismertette.

Világ

Átadták az EU-nak a Nemzeti Fejlesztési Tervet

Medgyessy Péter miniszterelnök ma bejelentette, hogy a kormány hétfőn hivatalosan is átadja a nemzeti fejlesztési tervet az Európai Uniónak, az ellenzék azonban hiányolta, hogy a tervet nem nyújtották be a parlament elé. A Brüsszelben átadott nemzeti fejlesztési terv operatív programjairól április végéig zárulnak le a brüsszeli egyeztetések és hat hónappal később jelenhetnek meg az első pályázati kiírások - közölte Baráth Etele, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára.