szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gazdasági, és a nyomában kialakuló társadalmi válságnak hosszú távú hatásai lesznek Magyarországra - jelentette ki Belyó Pál, az Ecostat főigazgatója.

Elemzői vélekedés szerint egy-másfél év múlva rendbe jöhet a világgazdaság fejlődőképes része, a magyar gazdaság felépítése azonban valószínűleg nagyon nehéz és hosszú út lesz - mondta a szakember a Szegedi Tudományegyetemen tartott előadásán.
   
A válság leküzdésének egyik kézenfekvő módja az állami gazdaságélénkítés a beruházások fokozásával, illetve a fogyasztás serkentésével, például a lakosságnak adott adókedvezmények segítségével. A magyar válságkezelés érdekessége, hogy erre nincs pénz, csak a források átrendezéséről lehet szó - fogalmazott Belyó Pál.

Az idén a magyar gazdaság visszaesése az Ecostat vezetője szerint 4 és 5 százalék közötti lesz, az ipari termelés várhatóan 15 százalékkal esik, a háztartások fogyasztása mintegy 5 százalékkal csökken majd.
   
Az általános forgalmi adó kulcsainak változása - a kedvezményes 18 százalékos kulcs bevezetése ellenére is - az alacsonyabb keresetűeket fogja legkedvezőtlenebbül érinteni. Az általános áfakulcs 5 százalékos emelését a kereskedők valószínűleg kénytelenek lesznek áthárítani a fogyasztókra - jelezte a szakember.
   
Az Ecostat által elvégzett szimulációs számítások szerint az adóátrendezések összességében a jól kereső közalkalmazottak anyagi helyzetére hatnak majd legkevésbé negatívan, s az alacsony jövedelmű közalkalmazottak helyzetét rontják majd leginkább.
   
A kutató úgy látja, a kormány által bejelentett kiigazító lépések előbb utóbb megértésre találnak annak ellenére, hogy a munkavállalói szervezetek még élénken tiltakoztak ellene.
   
Lengyel Imre, az SZTE Gazdaságtudományi Karának professzora a vitaindító előadásra reagálva kifejtette, az egyik legkomolyabb problémával, az ország gazdasági kettészakítottságával nem foglalkozik a gazdaságpolitika. A területi különbségeket tekintve az uniós tagországokat vizsgálva Magyarország hátulról a harmadik: míg a közép-magyarországi régióban az egy főre jutó GDP az EU átlag 110 százaléka, addig a Dél-Dunántúlon, az Alföldön és Észak-Magyarországon alig haladja meg a 40 százalékot.
   
Ezen a helyzeten az uniós források sem javítanak érdemben, mivel egy részüket presztízs-beruházásokra és egymás hatásait kioltó programokra pazarolja el az ország - vélekedett az egyetemi oktató.
   
A válságon várhatóan hamar túljutó, fejlett Közép-Magyarországon segíthetnek a "finomhangolás" jellegű lépések, az ország felének azonban gyökeresen más megoldásokra lenne szüksége - hangsúlyozta Lengyel Imre.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Le Figaro a magyar kormány válságkezelő programjáról

Nem hazudott az új magyar miniszterelnök, amikor vért és könnyeket ígért honfitársainak: Bajnai Gordon az elődje által tervezett megszorító intézkedések egy részét vette át, módosítva az előrejelzéseket a válságból való kilábalás realista forgatókönyvének megfelelően – írta hétfőn a Le Figaro című francia napilap.

MTI Gazdaság

Tesco gazdaságos világválság: rekordot döntött a profit

Ellenállt a globális gazdasági válságnak a brit Tesco kiskereskedelmi cég, amely tavaly közel 9 százalékkal 3 milliárd font (1 font=335 forint) fölé növelte profitját. A növekedésben jelentős szerepet játszott a folytatódó ázsiai terjeszkedés, továbbá a kedvező brit teljesítmény.

MTI Itthon

Újabb elemek a Bajnai-kormány válságkezelő programjából

Elkészült a Bajnai-kormány válságkezelő programja, amely a "Válságkezelés és bizalomerősítés" címet viseli, és több olyan intézkedést is tartalmaz, amelyek eddig csak részben vagy egyáltalán nem kerültek nyilvánosságra. Új elem például, hogy a kormány a rászorultsághoz kötné az utazási kedvezményeket.

Itthon

Bajnai válságkezelése: kinek és miről kell lemondania?

A program lemondást kér a nyugdíjasoktól, akik nem kapnak 13. havi nyugdíjat, a családoktól, mert a következő két évben nem emelkedik a családi pótlék, az emberektől, mert tovább kell dolgozniuk és az államtól, mert vissza kell fognia a kiadásait. Szolidaritást kér a vagyonosoktól, hogy egy ideig adózzanak többet. És még mit?

MTI Sport

A francia sajtó szerint Overdose remény a magyaroknak a válságban

Miközben az új magyar miniszterelnök kemény megszorító intézkedéseket jelentett be a válságból való kilábalásra, Budapest örömmámorban úszott: a Kincsem Parkban elragadtatott tömeg ünnepelte Overdose-t, az élő legendává váló négyéves csodalovat - írta kedden a Le Figaro című francia napilap.