Nem félünk eléggé
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
A piac az átmeneti elbizonytalanodás után tehát újabb lendületet vett. A részvényárak tovább emelkedtek, a dollár – a svájci frankkal és a japán jennel együtt – gyengült az euróval szemben, miközben a feltörekvő devizák is egyre jobban teljesítenek, a feltörekvő piaci kötvényekkel és részvényekkel egyetemben. Mire figyeljünk a héten?
Az elmúlt hét azzal kezdődött, hogy a Mexikóból kiinduló sertésinfluenza miatt a tőzsdéken kisebb bizonytalanság alakult ki. Ekkor még nem lehetett tudni, mennyire befolyásolja a piacok mozgását a járvány terjedése, de már akkor feltételeztük, hogy a hatás csak átmeneti lesz. Nem tudtuk ugyanakkor megmondani, hogy ez az átmeneti hatás mennyi ideig fogja a piacokat nyomás alatt tartani. Nos, úgy tűnik, hogy a befektetőket nem zavarták meg a járvánnyal kapcsolatos hírek, találgatások. Most úgy tűnik, hogy a sajtó kicsit felfújta az eseményeket.
Devizapiac
A dollár az euróval szemben egészen az 1,34-es szint közelébe került, ahogy azt a múlt héten vártuk is. A piacok megnyugvásával ugyanis a dollár tartalékdeviza szerepe természetes módon csökkent, így a „zöldhasú” iránti kereslet megcsappant.
Amennyiben az EUR/USD kereszt csökkenni kezd, az EUR/USD vételeket az 1,32-es szinten zárni kell, míg 1,30-nál már érdemes EUR/USD vételi pozíciókat építeni. De ez a szcenárió kisebb eséllyel következik be - feltételezésünk szerint.
Szintén a részvénypiacok mozgásával hozható összefüggésbe a jen mozgása: a vezető devizákkal szemben megállt az erősödés. A svájci frank nem gyengült ugyan érdemben, de az erősödés egy oldalazó trendbe ment át az euróval szemben. Ez utóbbi devizapár (EUR/CHF) esetében jó vételi lehetőséget látunk (EUR/CHF vétel = euró vétel svájci frankkal szemben), mivel továbbra is számítunk a svájci jegybank aktív piaci beavatkozására a frank gyengítése érdekében.
Az általunk figyelt – és mérvadónak tekintett – fejlett piaci tízéves kötvényhozamok is azt mutatták, hogy a nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság egy kisebb megingás után ismét erősödött. A német tízéves kötvények (bundok) hozama nem változott, miközben az amerikai tízéves államkötvények hozama 2,90 százalékról 3,20 százalék közelébe emelkedett. A dolláreszközök iránti kereslet tehát csökken, vagy a másik oldalról nézve, a kibocsátás bővülését nem képes a meglévő kereslet ellensúlyozni. A feltörekvő piacokon ezzel szemben további – bár nem jelentős – hozamcsökkenés következett be, miután a befektetők ismét keresik a magas hozamú befektetéseket feltételezve, hogy a gazdasági válság mélypontján már túljutott a világgazdaság. Egzakt módon ez utóbbi feltételezés nem bizonyítható, de az előremutató indikátorok azt jelzik, hogy a közeljövőben már nem fokozódik a gazdasági visszaesés.
A hazai piaci trend a kötvénypiacon is a nemzetközi trendekkel mozgott; kisebb hozamcsökkenés volt ismét.
A különböző lejáratokhoz tartozó hozamok egyre jobban közelítenek egymáshoz, a hozamgörbe egyre inkább közelít a vízszinteshez. Ebben a helyzetben sokan úgy gondolják, hogy valójában csak hit kérdése, ki milyen lejáratokat részesít előnyben. Mi azonban azt gondoljuk, hogy még mindig a rövid lejáratokat érdemes tartani, vagy akár ezek helyett rövid, akciós bankbetétekben érdemes lekötni a portfolió kötvényekre szánt részét. A hozamcsökkenés és az ÁKK újraindított kibocsátási aukciói ellenére ugyanis a kötvénypiac még mindig nem látja el teljes mértékben a hitelközvetítő szerepét. A kibocsátás mértéke olyan kis volumenű, hogy az érdemben nem jelent semmit az államadósság finanszírozása terén.
Ezzel azt nem állítjuk, hogy a továbbiakban masszív hozamemelkedés következhet, de feltételezzük, hogy a hozamok nem fognak releváns mértékben csökkenni, miközben a bankok továbbra is magasan tartják a betéti kamatszintjüket. Ráadásul tartani lehet tőle, hogy a fejlett piacokon egy nagyobb hozamemelkedés alakul ki, ami visszahat a fejlődő térségekre is.
A nemzetközi részvénypiacok általános emelkedése annak köszönhető, hogy az USA gazdasága a jelek szerint túl van a mélyponton, valamint annak, hogy az eddigi vállalati jelentések jellemzően a várakozásokat meghaladó eredményeket mutattak. Ugyanakkor, nem szabad elfelejtetni, hogy a amerikai bankok stressztesztjének eredményei a héten jelennek meg. A kiszivárgott hírek szerint a Citigroup és a Bank of America esetében az mutatta ki, hogy további dollár milliárdokkal kell megtámogatni a már eddig is jelentős tőkeinjekciókkal megmentett bankokat. Ez kissé fékezheti az emelkedést, sőt, rosszabb esetben még trendfordulót is okozhat. Ezért a fejlett piaci részvények esetben az elérhető nyereségek realizálását tartjuk a megfelelő befektetői magatartásnak, csakúgy, mint az utóbbi időben jól hajrázó feltörekvő piacok esetében. A mai helyzetben az a kisebb baj, ha kimaradunk egy emelkedésből, mintsem benne maradjunk egy nagyobb esésben. A piaci potenciál a csökkenés irányában nagyobb, míg a további emelkedés erősen korlátozott lehet.
A hazai piacra is érvényesek a fenti megállapítások. Annak ellenére – vagy talán éppen ezért – gondoljuk, hogy az index az év folyamán először lépte túl a 13 ezer pontos határt. Ez a valamikori történelmi maximumhoz képest még mindig igen gyenge adat, de ha a lokális minimumhoz mérjük, akkor azt látjuk, hogy már több mint 35 százalékos emelkedés van mögöttünk. Az tény, hogy a mélypontokon nem voltak reálisak a részvényárak, de az is, hogy alig két hónap alatt nem változott ennyit az egyes tőzsdei társaságok jövedelemtermelő képessége.
Hol lehet az „igazság”? Valahol a mélypont és a mai árak között, ezért a hazai piacon is az elérhető nyereségek realizálását javasoljuk. Az emelkedő trend még fennáll, de kissé alábbhagyott a lendület. Ez persze lehet újabb erőgyűjtés, de az sem kizárt – sőt, valószínűbb –, hogy korrekció következik.
Ajánlás |
Állampapír-piac: |
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Költséghatékony és magas minőségű szolgáltatások érhetők el, akár a teljes munkavállalói körre, akár csak a kulcspozícióban lévő alkalmazottakra.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Az még nem dőlt el, meddig lesz elérhető.
A Tisztelet Társasága alapítója hosszú betegség után halt meg, 54 éves volt.
14 kilót fogyott a német aktivista.
Fedinec Csilla szerint enyhíthető lett volna a feszültség a kárpátaljai magyar férfi halála ügyében, ha értelmes párbeszéd indul Ukrajnával.