szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az első negyedévvel összevetve akár javulhat is a feldolgozóipar teljesítménye 2009 második és harmadik negyedévében, a tényleges tendencia és tempó azonban elsősorban attól függ, hogy Magyarország nyugat-európai piacain mikor indul meg a kilábalás a válságból – derül ki a Kopint-Tárki kutatóintézet konjunktúratesztjéből.

A felmérést összegző szerdai közlemény szerint míg a 2009. januári feldolgozóipari konjunktúrateszt közérzet-indikátorai és reálfolyamat-mutatói általános visszaesést tükröztek, addig az áprilisi teszteredmények vegyes képet mutatnak. Egyes indikátorok, így például a vállalkozások helyzete és termékeik kereslete, változatlanul mélyponton vannak, míg mások – például a rendelésállomány, a késztermék készletek – elmozdultak a mélypontról.

A vállalkozások helyzete és kilátásai alapján számított konjunktúra-barométer áprilisban januárhoz képest százas skálán 34-ről 38 százalékpontra emelkedett, a vállalkozások helyzete ugyanakkor áprilisban is rendkívül rossz volt, sőt negatív rekordot döntött.

A reálfolyamatokat tükröző bizalmi index értéke is alacsony, a januárinál azonban magasabb, mivel mindhárom tényezője (termelési kilátások, rendelésállomány és késztermék-készletek) pozitív irányban változott. A termelési prognózis 2008. április óta negyedévről negyedévre jelentősen romlott, a 2009. áprilisi negatív prognózis-szaldó viszont kedvezőbb a januárinál. A rendelésállomány nagyon alacsony – a válaszadók 46 százalékának van alacsony és mindössze 4 százaléknak magas rendelésállománya – de ez a gyenge eredmény is javulást jelent már a januári mélyponthoz képest.

A vállalkozások 78 százalékának termelésbővítését 2009 áprilisában a kereslet hiánya akadályozta. Változatlanul sokan említették a bizonytalan gazdasági környezetet (a januári 66 százalék után áprilisban 62 százalék) és a finanszírozási nehézségeket (40 százalék januárban és áprilisban is).

A vállalkozások értékesítési prognózisa optimistább a januárinál, elsősorban az exportra vonatkozóan. A beszerzési prognózisok – tekintettel a lassuló csökkenést mutató termelési előrejelzésekre és a relatíve magas alapanyag- és félkész-termék készletekre – csökkenést jeleznek, de a csökkenés kevésbé általános, mint januárban volt – derül ki a konjunktúratesztből.

A válaszadó vállalkozásoknál a foglalkoztatás a negyedik negyedév után az első negyedévben is számottevően csökkent. Az áprilisi előrejelzés alapján a feldolgozóipari vállalkozások létszámának csökkenése a következő hat hónapban is folytatódik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Továbbra is esik a feldolgozóipar

Februárban is folytatódott a feldolgozóipar októberben kezdődött visszaesése, bár ennek üteme valamelyest lassult - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

MTI Gazdaság

Kopint-Tárki: a háztartások fogyasztása idén 5 százalékkal lesz kevesebb

Az idei új GDP előrejelzését a decemberi 1,3 százalékos, a februári 3,3 százalékos visszaesés után 4-5 százalékra rontotta a Kopint-Tárki Zrt., miközben inflációs prognózisát 3,7 százalékra emelte a februári 3,2 százalékról – jelentette be Palócz Éva vezérigazgató a pénteki tájékoztatón.

MTI Gazdaság

Az étkezési jegyek adóztatásából csak 7,2 milliárd többlet jöhet

Az étkezési jegyek tervezett, de várhatóan 2010-ig elnapolt megadóztatása a Pénzügyminisztérium által várt 120 milliárd forint adótöbblet helyett csupán 7,2 milliárdot hozna a költségvetésnek - összegezte a Kopint-Tárki Zrt. által készített kutatás eredményét Klauber Mátyás, az intézet kutatásvezetője az Étkezési Utalvány Forgalmazói Egyesülés (EUFE) által szervezett keddi tájékoztatón.