szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyre pesszimistábbak a vállalkozások, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) vállalati konjunktúraindexe mínusz 18 százalékra esett áprilisban, ami a felmérés 1998-as indulása óta a mélypontot jelenti – mondta Parragh László, a kamara elnöke az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézet (GVI) legutóbbi konjunktúrafelmérésének eredményét ismertető sajtótájékoztatón.

A megkérdezett 1450 cég válaszából kiolvasható, hogy minden cégcsoport esetében romlik a kilátások megítélése, és a magyar vállalatok nehezebb helyzetben vannak, mint a vegyes tulajdonú, illetve külföldi versenytársaik.

Parragh László szerint a bizonytalansági index 0,42 százalékra csökkent ugyan a 2008 áprilisi 0,48 százalékkal szemben, de ez még mindig magas érték.

Egyaránt romlott az exportáló és a hazai piacra termelő cégek kilátása: az exportáló cégek konjunktúramutatója mínusz 13 százalékra, a magyar piacon tevékenykedőké mínusz 20 százalékra csökkent.

A kamara felmérése szerint a legkedvezőtlenebb - mínusz 45 százalékon mozog - a vállalatok beruházási aktivitásainak megítélése.

Parragh kiemelte: a munkaerő-kereslet csökkenésére kell számítani, ami a foglalkoztatottság további mérséklődését vetíti előre. A kapacitáskihasználtság 71 százalékra csökkent, ami a kutatás kezdete óta szintén a legalacsonyabb érték.

Tóth István János, az MKIK GVI ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, nemzetközi mutatók alapján sem lehet egyértelműen megmondani, hogy a gazdasági válság mélyülése hol áll meg, de - szerinte - közeledik a mélyponthoz.

A sajtótájékoztatón Parragh kifogásolta, hogy a Bajnai-kormány megszorító intézkedései a magyar gazdaság számára fontos szakképzést kedvezőtlenül érintik. Hangsúlyozta: a szakképzés nemcsak a magyar vállalkozások versenyképességi kérdése, hanem foglalkoztatási és szociálpolitikai kérdés is.

Bihall Tamás, az MKIK alelnöke, az oktatási és szakképzési kollégium elnök elmondta, hogy szakmai és politikai egyeztetést kezdeményezett a kamara több érdekképviselettel, illetve döntéshozókkal. Szeretnék elérni, hogy ismét érdekeltté váljanak a vállalkozások a gyakorlati képzésben, hiszen a mostani változással a 44 500 tanulói szerződés a felére csökkenne. Tervezik, hogy petíciót fogalmaznak meg a miniszterelnöknek, amelyet megküldenek a szakminisztériumoknak, illetve Kiss Péter tárca nélküli miniszternek is. Ebben a jogszabály felülvizsgálatát, megváltoztatását kérik.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Bajnai a "szívünkből szól" - mondják a német vállalatok

A Magyarországon jelen lévő német cégek panaszkodnak a politikai helyzet instabilitása és az árfolyam-ingadozások miatt. Ennek ellenére a magyarországi helyszín a Bosh, az Oetker, a Miele, a Hartrodt és a többiek számára továbbra is vonzó - írta hétfői, budapesti keltezésű, terjedelmes összeállításában a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

hvg.hu Gazdaság

A vállalatok optimisták, de nem várnak gyors kilábalást

Egy évnél is hosszabb válságra számít a magyar vállalatok túlnyomó része, ugyanakkor úgy vélik, hogy cégük jobban szerepel majd, mint az ágazat egésze. Eddig a vállalkozások fele szembesült a tervektől elmaradó árbevétellel, azonban szinte minden megkérdezett hozzálátott a költségcsökkentéshez – állapítja meg az IFUA Horváth & Partners legújabb Navigátor felmérése, amelyet magyarországi közép- és nagyvállalatok körében végeztek 2009 tavaszán.