szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) legfrissebb becslései szerint a világ olajkereslete az idén 3 százalékkal, napi 83,2 millió hordóra csökken. Ez napi 0,2 millió hordóval kevesebb, mint amit a szervezet még áprilisban várt, és - ha teljesül - 1981 óta az olajkeresletben a legnagyobb éves csökkenés lenne.

Ugyanakkor a nyersolaj világpiaci ára hat hónapja a legmagasabb - áll a kitekintésben. A Kőolaj-exportáló Országok (OPEC) kitermeléscsökkentési irányzata áprilisban megtört: a múlt hónapban az OPEC termelői napi 0,27 millió hordóval több, 28,2 millió hordó olajat hoztak felszínre.

Az OPEC maga az idén napi 1,57 millió hordós keresletcsökkenést vár, 84,03 millió hordóra, míg az EIA, az amerikai kormány energetikai tájékoztató hivatala ennél is több, 1,8 millió hordós visszaeséssel számol.

Kínával kapcsolatban ugyanakkor az IEA kétségbe vonja a kínai kormányzat által az idei első negyedre vonatkozó 6,1 százalékos növekedési adatot: ez a szervezet szerint nem esik egybe az IEA azon adatával, amely szerint az idei első negyedben 3,5 százalékkal csökkent a kínai olajkereslet. Az IEA úgy véli: ha a növekedési adat megfelelő, akkor a kínai olajfogyasztási adatnak - a tartalékokat is figyelembe véve - legalábbis pozitívnak kellene lenni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Elszabadult az olajár a piaci hírek hatására

Elsősorban két adat hatására több mint 4 százalékkal drágult a határidős nyersolaj jegyzése a vezető nemzetközi olajpiacokon. Az egyik tényező az amerikai magánvállalatok munkahelyeinek leépítéséről szólt áprilisban és azt tükrözte, hogy a munkahelyek csökkentése márciushoz képest jelentősen, a várakozásoknál jobban lelassult. A másik adat az amerikai heti kereskedelmi tartalékadatok közül a benzintartalék csökkenéséről szólt.

MTI Gazdaság

Felszöktek az olajárak: közelít a 60 dollár

Idei legmagasabb szintjét érte el a szabadpiaci nyersolaj ára, mikor csütörtökön átlépte a hordónkénti 58 dollárt. Elemzők szerint a fellendülés szinte egyetlen oka a globális gazdaság újbóli, még az idén várható növekedésének kilátása az Egyesült Államokban legutóbb mért kedvező makromutatók láttán.

MTI Gazdaság

Az OPEC 50, a főtitkár 70 dolláros olajat jósol

Az OPEC közel-keleti tagjai Tokióban azt mondták, hogy "eltűrik" a kőolaj jelenlegi mérsékelt árát, azért, mert ezt kívánja a világgazdaság helyzete, és az idén 40-50 dolláros árral számolnak. Ám a szervezet főtitkára jóval magasabb árat vár.