szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt hét fordulatot hozott a befektetői hangulatban, a piaci árakban azonban még nem igazán jelentkezett ennek hatása. Különösen igaz ez a hazai piacra, ahol egyedi vállalati hírek is befolyásolták a tőzsdei árak alakulását. Mire figyeljünk a héten?

A részvénypiac egésze látszólag nem reagált negatívan az elmúlt hét eseményeire, de a forint egy hét alatt 8 százalékot gyengült, az állampapír-piaci hozamok pedig emelkedni kezdtek, ami azt mutatja, hogy a feltörekvő piacokkal szembeni bizalom ismét romlott, tehát az általános kockázatvállalási hajlandóság világszerte csökkent.

A piacok kilenc héten át tartó, szinte töretlen emelkedése már önmagában is elég egy korrekcióhoz, de a lejtmenet az amerikai kiskereskedelmi adatok nyilvánosságra kerülése után alakult ki. A gyenge adat a befektetők abbéli hitét ingatta meg, hogy a recesszió mélypontja után csak felfelé vezet az út. Sok befektető ezért profitrealizálásba kezdett, de ez még nem indukált olyan esést, hogy egyértelmű csökkenő trendről beszéljünk. Ennek ellenére a következő napokban a kockázatvállalási hajlandóság további romlására számítunk.

Devizapiac

A vezető devizák mozgása is arról tanúskodik, hogy a bizalom ismét megingott kissé. A dollár erősödést mutatott az euróval szemben, míg a jen erősödött a többi vezető devizával szemben. Egyelőre az elmozdulások mértéke nem nagy, de az irányt tekintve egy kialakuló trend kezdete is lehet.


A bizonytalanságot az okozza - mint az ábrán is látszik -, hogy a keresztárfolyam nem lépett ki az eddigi trendből, csak a csatornán belül történt elmozdulás. Ahhoz ugyanis, hogy a befektetői hangulat érdemben javuljon, olyan jó hírek kellenének, mint például a recesszióból való kilábalás megerősítése. Erre viszont nem látunk sok esélyt. A héten jócskán lesznek előremutató indikátorok a makrogazdasági naptárban, de a várakozások szerint minden mutató tekintetében a korábbiaknál jobb adatokra számítanak a befektetők. Ezelőtt az okozta az emelkedést, hogy az előzőeknél rosszabbra várt adatok javulást mutattak. Így, amikor a vártnak megfelelő, vagy enyhén jobb adat látott napvilágot, a piaci hangulat azonnal javult. Megítélésünk szerint ennél most kissé bonyolultabb a helyzet.

Mivel az adatok tekintetében a szokásosnál nagyobb bizonytalanságot látunk (a piaci konszenzusoknál sokkal negatívabbak a várakozások), ezúttal kivárást javasolunk. Abban az esetben lehet majd konkrét ajánlást megfogalmazni, ha a trendből kilép a jegyzés, vagy éppen megerősítést nyer a ma uralkodó trend.

A hazai piacon sokkal jelentősebb mozgást láttunk: a forint gyorsan vesztett értékéből a vezető devizákkal szemben. Most is, mint már hónapok óta, a nemzetközi trendek irányították a hazai kereskedést, a hazai hírek, események nem hatottak különösebben a forint árfolyamára. A regionális tendenciákhoz igazodva a forint tehát gyengült, bár az is tény, hogy a régióban a legnagyobb mértékben.



A markánsabb elmozdulás ellenére sem tudunk egyelőre ajánlást tenni, mert az EUR/USD keresztárfolyamhoz hasonlóan itt sem lépett ki a jegyzés a trendcsatornából. Így ezúttal a forint tekintetében is kivárást javasolunk, azzal a kiegészítéssel, hogy a korábbi EUR/HUF- és USD/HUF-vételeket zárni érdemes, gondolva arra, hogy a forint erősödésének is van némi esélye a héten.
Kötvénypiac (Oldaltörés)

Az európai kötvénypiacon a tízéves bundok hozama visszaállt a korábbi 3,6 százalékos szintekre, miután a múlt hét elején átmenetileg 3,9 százalék körüli szinten kereskedtek a papírokkal. Az USA tízéves állampapírok hozama hasonló pályát járt be: az átmeneti 3,20 százalékos szint után péntekre 3,10 százalékra álltak be a hozamok. Történelmi időtávon vizsgálva a hozamok még mindig alacsonyak, a kibocsátás várhatóan tovább bővül, így a fejlett kötvények vételét továbbra sem ajánljuk. Korábbi ajánlásunkban szerepelt, hogy aki nagyobb forintgyengülésre számít, esetleg vásárolhat fejlett piaci kötvényeket. Most ezeket a kötvényeket eladásra javasoljuk, mivel a forint gyengülése a továbbiakban meglehetősen bizonytalan.

A hazai piacon a tanácstalanság uralkodott, az útkeresés időszakát éli a kötvénypiac. Ennek a jele az is, hogy a nagyobb forintgyengülés nem indukált jelentős hozamcsökkenést. Kereskedők szerint ez nem a piac erejének tudható be, hanem annak, hogy a piaci szereplők passzívak, a külföldi befektetők pedig nem adnak el kötvényeket, inkább csak nem újítják meg lejáró kötvénybefektetéseiket.


Nagy eladói nyomás tehát nincs, de forgalom se, ami azt jelenti, hogy egy nagyobb eladó piaci megjelenése már komoly hozamemelkedést indukálhat. A kockázat tehát nagy, miközben hozamcsökkenésre nem látunk különösebb lehetőséget. Így ajánlásunk maradt a korábbi: az elérhető nyereségeket realizálni kell, és a kötvények helyett inkább akciós bankbetétek ajánlhatók, illetve olyan rövid lejáratú kötvények, melyeket a befektető lejáratig megtart.

Részvénypiac (Oldaltörés)

A részvénypiacok a hét elején még optimista befektetői hangulatról árulkodtak, de a hét második fele már csökkenő árakat hozott. A közvetlen kiváltó ok a már említett amerikai kiskereskedelmi értékesítések adata volt. Ez persze csak elindította azt a folyamatot, amire már számítani lehetett, és kialakult egy kisebb korrekció. Ennek oka nem ez az egyetlen makrogazdasági adat, hanem az árak elmúlt időszaki markáns emelkedése, illetve az, hogy kiderült, hogy a gazdaság még mindig visszaeshet a korábbi mélypontok közelébe. Ilyen körülmények között továbbra is realizálni kell az elérhető nyereségeket, belépési pontokat csak később érdemes keresni, amikor kiderül, hogy az árakba épült várakozások milyen mértékben teljesülnek. Igaz ez a hazai piacra is.



Ajánlás
Állampapírpiac
Hazai kötvények:
3 hónapnál rövidebb lejáratok: tartás
Éven belüli lejáratok: eladás (elérhető nyereségek realizálása)
2-3 éves szegmens: eladás (elérhető nyereségek realizálása)
5-10-15 lejáratok: eladás (elérhető nyereségek realizálása)
Vállalati kötvények: eladás
A kötvények helyett a rövid lekötési idejű akciós bankbetétek ajánlhatók még a 3 hónapon belül lejáró kötvények mellett.
Nemzetközi részvénypiac:
EU részvények: kivárás (elérhető nyereségek realizálása)
USA részvények: kivárás (elérhető nyereségek realizálása)
Orosz részvények: kivárás (elérhető nyereségek realizálása)
Egyéb feltörekvők: kivárás (elérhető nyereségek realizálása)
Hazai részvénypiac:
Hazai részvények: kivárás (elérhető nyereségek realizálása)
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal)
Sajnos befektetési szempontból nem kedvező a helyzet. A kialakult emelkedő trend ugyanis nem sérült, de érezhetően változott a befektetői hangulat. Ez azonban csak akkor igaz, ha a BUX egészét nézzük, ugyanis pénteken (május 15-én) a Mol 10 százalék körüli emelkedése mentette meg a piacot a nagyobb eséstől. A Mol az OMV-vel együttműködve Kurdisztánban gázmezőkbe fektet be, ami azt jelenti, hogy az osztrák versenytárssal a kapcsolat nem romlott meg végérvényesen, illetve azt, hogy a korábban kölcsönadott részvényekkel fizető Mol pozíciója tovább javult a térségben. A piaci hatás azonban egyszeri lehet, a pénteki ugrás után a továbbiakban a korábbi mozgások folytatását várjuk, egy szinttel magasabb árcentrum mellett. Hasonló hatással volt a Synergon részvényeivel kapcsolatos bejelentés, de a kosárban meglehetősen kis súlyú részvény természetesen a BUX egészére nem hatott olyan mértékben, mint a Mol árváltozása. Aukció keretében vételi ajánlat érkezett a részvényekre, ami a felső árlimitig tolta a jegyzést. Az OTP viszont a bankszektorral szemben kialakult általános bizalmatlanság miatt tovább esett, így a korábban jelzett 2800-as szint körül alakult az ára.

A BÉT-en a továbbiakban a nemzetközi piaci helyzethez igazodó mozgásokat várunk, így sajnos a hazai részvények tekintetében is csak a kivárást tudjuk javasolni. Azt gondoljuk ugyanis, hogy jobb kimaradni egy emelkedésből, mint „beleszaladni” egy nagy esésbe, miután túl korán léptünk vétellel a piacra. Ez a megállapítás a többi feltörekvő piacra is igaz, ami alól a hétfőn (május 18.) 18 százalékkal emelkedő indiai részvénypiac sem kivétel, ugyanis az emelkedés politikai természetű: a gazdasági helyzet a választások miatt nem változott a kontinensnyi méretű országban.

Fürjes Szabolcs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Befektetési tanácsok május második hetére

Az elmúlt hét eseményei ismét igazolták, hogy a piacok értékítélete rövid távon nem feltétlenül igazodik a fundamentumokhoz. A piacok irányát továbbra is hangulati tényezők határozzák meg. Mire figyeljünk a héten?

hvg.hu Gazdaság

Befektetési tanácsok május elejére

A piac az átmeneti elbizonytalanodás után tehát újabb lendületet vett. A részvényárak tovább emelkedtek, a dollár – a svájci frankkal és a japán jennel együtt – gyengült az euróval szemben, miközben a feltörekvő devizák is egyre jobban teljesítenek, a feltörekvő piaci kötvényekkel és részvényekkel egyetemben. Mire figyeljünk a héten?