szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem érdekli a turistákat Adolf Hitler üdülője. A Berchtesgaden melletti Obersalzberg csúcsán álló korábbi sasfészek helyén működő luxushotel kihasználtsága négy évvel a megnyitó után is alig éri el az 53 százalékot – számolt be a Süddeutsche Zeitung.

A lap hétfői értesülései szerint az Intercontinental luxusszálló tavaly négymillió eurós veszteséggel zárt, amely a bajor tartományi bank számláját terheli. A bank ennek ellenére nem áll el a projekttől, egyelőre nem látják okát a tulajdonosi struktúra megváltoztatásának - mondta a pénzintézet egyik szóvivője.

A hírhedt sasfészek 50 millió eurós újjáépítése már a 2005-ös megnyitó idején is heves vitákat váltott ki. A náci rezsimmel összeforrott bajorországi hegyvidéket a Hitler már 1933-as hatalomra jutása előtt is kedvelte, 1925-ben ott jegyezte le a Mein Kampf egyes részeit. A harmincas években aztán valóságos erődöt húztak fel a hegycsúcson.

1945. április 25-én brit csapatok bombázták Obersalzberget, a náci szállásokból mindössze romok maradtak meg. A festői hely a háború után hosszú évekig az amerikai csapatokat szolgálta üdülőhelyként, majd a tartományi vezetés úgy határozott: ideje eltörölni a kínos náci emlékeket, és luxushotel felállítása mellett döntött. A félig állami kézben lévő tartományi bank segítségével megvalósult beruházás után a szálló elsősorban konferenciák helyszíne, a szobaárak 200 és 400 euró között mozognak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A Talmudot tanítja Izraelben Hitler egyik rokona

Nagyanyja erőszakos, buzgó náci volt, másodjára Adolf Hitler unokaöccséhez, Hans Hitlerhez ment feleségül. A frankfurti születésű férfi azonban úgy döntött, hogy Izraelt választja hazájául, megtért a zsidó hitre és a Talmudot tanítja.

MTI Shake

Hitler és a szélgörcsök

Adolf Hitler neveletlenül viselkedett az asztalnál, még a szellentéstől sem tartózkodott, a nőkkel szemben pedig mazochista hajlamokról tett tanúságot - ez derül ki azokból a feljegyzésekből, amelyeket egy, a brit titkosszolgálattal együttműködő náci katonatiszt készített 1945 májusában, és amelyeket március 5-én árvereznek el Nagy-Britanniában.

MTI Shake

Hitler lehet, Szaddám nem a bagdadi bélyegkiállításon

A bagdadi főposta falain kiállított több ezer bélyeg között látható az első iraki király képe, valamint Adolf Hitleré is, de Szaddám Huszeiné nem, a kormány ugyanis megtiltotta, hogy megjelenjen az iraki diktátor portréja a rezsimjének 2003-as bukása óta először megrendezett iraki filatéliai kiállításon.