szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A recesszió egyre több németországi céget sodor a tönk szélére: a Creditreform csütörtökön ismertetett adatai szerint az idei év első hat hónapjában 16 650 vállalat jelentett csődöt, 14 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Ennél még drámaibban alakult a csőd miatt veszélybe került munkahelyek száma, 54,4 százalékkal 254 ezerre nőtt.

A Creditreform előrejelzése szerint az év egészében akár a 35 ezret is elérheti a csődök száma, ami 18 százalékkal lenne több a tavalyinál.

A helyzet azért romlik, mert a cégeknek nincs mozgósítható szabad pénzük, és csökkennek a megrendelések. A leggyorsabban a feldolgozóiparban nőtt a bejelentett csődök száma, 31,4 százalékkal 1550-re. Az építőipar egyelőre állja a sarat, ott mindössze 7,6 százalékkal több, 2680 cég vált fizetésképtelenné.

Ugyanakkor nem lankad a vállalatalapítási kedv: az év első felében 89 400 új céget vettek nyilvántartásba, 11,5 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Ennek magyarázata a Creditreform szerint az, hogy a munkahelyek megszűnésével egyre többen vágnak neki az önállóságnak.

Az idei legnagyobb csődök Németországban és a fenyegetett munkahelyek száma:

Arcandor

kereskedelem

52 000

Woolworth

kereskedelem

9 700

Qimonda

lapkagyártás

4 600

Wadan-Werften

hajógyártás

2 600

Schiesser

textilipar

2 300

Märklin

vasútmodellezés

1 400

Rosenthal

porcelángyár

1 300

Adessa

textilipar

900

Kampa

készházgyártás

750

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Tömeges elbocsátástól tartanak az E.ON-nál Németországban

Csupán Németországban négyezer ember leépítésére számít az E.ON energiavállalatnál a szolgáltatásban dolgozók szakszervezete. Európa-szerte hatezer munkahely eshet áldozatául az E.ON takarékossági programjának a ver.di szakszervezet számítása szerint. Ezen kívül a különböző tevékenységek kiszervezése folytán további 3-4 ezer dolgozót érinthet a leépítés - közölték a ver.dinél kedden, korábbi lapértesüléseket megerősítve.

MTI Autó

A kanadai Magna veszi át az Opelt

Megállapodott a német kormány az érintett felekkel arról, hogy a Magna kanadai-osztrák cég veszi át a csőd közeli helyzetbe került Opel autógyárat - jelentette be Peer Steinbrück pénzügyminiszter szombat hajnalban Berlinben.

MTI Gazdaság

A ZEW a német recesszió végét jelzi, jelentősen javul a hangulat

Németországban erőteljesen javult, és három éves csúcsra emelkedett júniusban a ZEW hangulatindex. A mannheimi székhelyű ZEW kutatóintézet szerint úgy tűnik, hogy a válság nehezén már túljutott az ország, és az év második felében megkezdődhet a fellendülés.