szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A termékhamisítás és szabadalomsértés gyanújával indított vámügyi eljárások száma jelentős, és hat éve folyamatosan nő, ezt mutatják az Európai Bizottság által közzétett legfrissebb statisztikák – mondta Kovács László adópolitikai és vámuniós EU-biztos csütörtökön Brüsszelben.

A tavalyról szóló, most ismertetett jelentés szerint a vámhatóságok 2007-ben 43 000 esetben, tavaly már több mint 49 000 esetben foglaltak le árut azok feltételezhetően hamis volta miatt.

Ez a vámhatóságok hatékonyabb munkáját, valamint az iparral egyre erősödő együttműködésüket jelzi, és ennek köszönhetően a hatóságok könnyebben azonosítják a gyanús szállítmányokat, hatékonyabban felismerik a hamisított termékeket, az Európai Bizottság szerint.

Tavaly a lefoglalt áruk száma kétszeresére, azaz 178 millióra nőtt, ebből mintegy 20 millió lehet különösen veszélyes az európai fogyasztók egészségére és biztonságára, ilyenek például a hamisított gyógyszerek vagy elektromos berendezések.

"A termékhamisítás és a hamis termékekkel való kereskedelem elleni küzdelem továbbra is az EU vámhatóságainak egyik kiemelten fontos célja" – írta Kovács László a jelentés kommentárjában. Rámutatott, hogy e tekintetben különösen jelentős a tagállamok által idén elfogadott, a 2009-2012 közötti időszakra vonatkozó vámügyi akcióterve, mivel az adóhatóságok által azonosított fő kihívásokra – nevezetesen a hamisított termékek lehetséges veszélyeire, a szervezett bűnözéssel való összefüggésre, a hamisítás világméretűvé válására és a hamisítványok internetes kereskedelmére – ad választ.

Különösen drámainak tartja Brüsszel a lefoglalások növekedését a DVD-k (2600 százalék) és a gyógyszerek (118) esetében. Ezen kívül a lefoglalások száma tavaly a legjobban a játékok (136 százalék), az elektromos berendezések (58), a kozmetikai és szépségápolási termékek (42) körében nőtt. A teljes lefoglalt termékmennyiség jelentős részét a CD-k és DVD-k tették ki (79 millió, a lefoglalt termékek 44 százaléka), ezt követi a cigaretta (23 százalék), illetve a ruházati termékek és kiegészítők (10 százalék).

A statisztika szerint a hamisított termékek fő származási helye továbbra is Kína, a lefoglalt termékek 54 százaléka onnan származik, de ez az arány lényegesen alacsonyabb a 2004-es 80 százaléknál. Kovács László szerint ez annak köszönhető, hogy 2005-ben az Európai Bizottság kezdeményezésére kétoldalú vám-együttműködési megállapodást írtak alá Kínával, és évente ülésező vegyesbizottságot hoztak létre.

Bizonyos termékek esetében ugyanakkor más ország a fő származási hely, így például élelmiszerekből Indonézia, a cigarettából az Egyesült Arab Emírségek, gyógyszerekből India.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Hamisított jogosítványok Mátészalka térségében

Harminc-negyven hamisított jogosítványt értékesített tavaly nyár óta egy 47 éves férfi Mátészalka környékén, az ügyben a Nemzeti Közlekedési Hatóságtól érkezett jelzés alapján indult nyomozás - közölte a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője.

MTI Itthon

Hamis bankkártyák tucatjai Szegeden

Összesen 118 hamis bankkártyát foglaltak le annál a három román állampolgárnál, akiket szerdán helyezett előzetes letartóztatásba a Szegedi Városi Bíróság - tájékoztatta a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság.

MTI Gazdaság

Meghamisítják az ennivalónkat, a gyógyszerünket, a telefonunkat

Magyarországon a GDP 10-15 százalékát teszi ki a feketegazdaság, ami óriási veszteség a gazdaságnak, ezért minél előbb hatékony lépéseket kell tenni ennek visszaszorítására – mondta Bendzsel Miklós a Magyar Szabadalmi Hivatal (MSZH) elnöke, a hivatal és a Magyar Védjegy Egyesület konferenciáján.