szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Aláírják ma Ankarában a Nabucco földgázvezetékről szóló kormányközi megállapodást az érintett országok vezetői. Közben komoly nehézségek támadtak a konkurens orosz-nemzetközi Déli Áramlat gázvezeték ügyében.

A Nabucco-megállapodással nagymértékben megnő az esélye a közép-ázsiai és közel-keleti gázt Európába szállító és Ukrajnát elkerülő vezeték megépítésének. Az eseményen magyar kezdeményezésre közös politikai nyilatkozatot adnak ki, illetve az Európai Unió egyoldalú nyilatkozatot tesz a projekt támogatására. A kormányközi megállapodás azt jelenti, hogy minden résztvevő állam biztosítja a megfelelő szabályozási keretet ahhoz, hogy a vezeték teljes hosszán azonos feltételekkel lehessen a földgázt szállítani.

A vezeték bekerülési költsége 2008-as árakon 7,9 milliárd euró. A beruházás magántőkéből, állami szerepvállalás nélkül valósul meg. A Nabucco-konzorcium tagjainak mintegy 2,5 milliárd eurót kell betenniük, és 200 millió euró értékben uniós finanszírozást is kap a vezeték. Az Európai Beruházási Bank (EIB) a költségek 25 százalékát, mintegy 2 milliárd eurót adna, míg az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD)  egymilliárd eurót hitelezne.

Bulgária felülvizsgálná a Déli Áramlat gázvezeték tervét?

Miközben a megállapodás aláírására készülnek, komoly nehézségek támadtak a konkurens orosz-nemzetközi Déli Áramlat gázvezeték ügyében: Bulgária követelte, hogy vizsgálják felül az országon áthaladó vezeték megépítésének már egyeztetett feltételeit, írta a Kommerszant című orosz lap.

Az ügyről egy másik orosz újság, a Vedomosztyi is beszámolt, hozzátéve: a parlamenti választások után kormányváltás elé néző Szófia egy Oroszország által megépítendő bulgáriai atomerőmű tervét is felfüggeszti. Bojko Boriszov leendő jobbközép kormányfő szeretne kiigazodni az elődjei által kötött szerződésekben, ezért levélben követelte a távozó bolgár energiaügyi minisztertől, hogy vezessenek be moratóriumot a Szófia által kötött nagyszabású energiaügyletekre.

A Kommerszant az orosz energiaügyi minisztériumtól úgy értesült, hogy Szófia még semmilyen ajánlattal nem kereste meg Moszkvát, de a tárca nem számít hosszú fennakadásra. A lap által megszólaltatott Mihail Korcsomkin elemző úgy vélte, hogy a Szófia által javasolt szünet annak megvitatására korlátozódik majd, hogy a választásokon győztes bolgár párt (a jobbközép GERB) vezetése miként vehet részt a Déli Áramlat építésének és pénzügyeinek irányításában. Egy másik elemző, Makszim Sein szerint Szófia jobb feltételeket igyekszik majd kialkudni az orosz Gazprom gázipari cégtől, és nagy mértékben Bulgáriától függ, hogy a vezeték melyik ága - a Bulgárián, Szerbián és Magyarországon keresztül Ausztriába, vagy a Görögországon át Olaszországba vezető ág - épül meg előbb.

Korcsomkin a Vedomosztyinak azt mondta, Szófia aligha teheti meg, hogy lemond a Déli Áramlatról - ahogyan a Nabuccóról sem -, a Gazprom azonban időt veszíthet a vezeték építésében azzal, ha minden részletről újra meg kell állapodnia az új bolgár kormánnyal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Kommerszant: sikeres kísérlet a Nabucco értelmetlenné tételére

Oroszország újabb, ezúttal egészen sikeres kísérletet tett arra, hogy értelmetlenné tegye a nyugati országok által tervezett Nabucco gázvezetéket, írta kedden az orosz-azeri gázügylet kapcsán a Kommerszant című orosz lap, amelynek értesülése szerint Moszkva kész rekordárat fizetni az energiahordozóért.

MTI Gazdaság

Hernádi szerint a Mol ígéretes projektbe kezdett a kurdokkal

A Mol egyik legígéretesebb projektjének tartja Hernádi Zsolt az egy hete kötött iraki-kurd gázüzletet. A Mol elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy a licencet birtokló vállalat nem csak a tervezett Nabucco vezetékbe tudja majd betáplálni a kitermelt gázt, hanem az ottani térséget is el tudja látni, ugyanakkor az sem biztos, hogy a kitermelés tervezett időpontjában működni kezdő Nabucco kizárólag ebből a forrásból fog táplálkozni.

MTI Gazdaság

Nabucco: Magyarország politikai nyilatkozatot is szorgalmaz

A Nabucco gázvezeték projektről szóló, július 13-án Ankarában aláírandó kormányközi megállapodás mellett magyar kezdeményezésre – a szándékok szerint – politikai nyilatkozatot is tesznek a résztvevők a szerződés mielőbbi ratifikálása érdekében – mondta el Bayer Mihály, a Nabucco projektért felelős magyar utazó nagykövet.

MTI Gazdaság

Aláírható júliusban a Nabuccóról a kormányközi megállapodás

Reálisan nézve júliusban aláírható a Nabucco-vezetékkel kapcsolatos kormányközi-megállapodás, mivel a dokumentumról szóló szakértői tárgyalások lényegében befejeződtek, s már csak a pontos szövegezés van hátra – mondta a vezeték nemzetközi koordinációját ellátó nagykövet az Országgyűlés Nabucco eseti bizottságának ülésén szerdán.

MTI Gazdaság

Iráni és orosz gáz jöhet a Nabuccóba?

A török energiaügyi miniszter szerint a jövőben akár Irán és Oroszország is adhat majd gázt az Európai Unió és az Egyesült Államok által támogatott Nabucco-gázvezetéknek, noha a terv célja éppen az, hogy csökkentse Európa energiafüggőségét az oroszoktól, Irán pedig egyelőre nem számít lehetséges partnernek.

MTI Gazdaság

Az iraki kormány elutasítja a Mol érdekeltségű kurdisztáni gázüzletet

A iraki kormány elutasítja a kurd regionális kormányzat és az Egyesült Arab Emírségek Crescent Petroleum cége és annak leányvállalata, a Dana Gas által aláírt megállapodást, amely a tervezett Nabucco földgázvezetéket látta volna el földgázzal. A Mol és az osztrák OMV is tagja a konzorciumnak.

MTI Gazdaság

Az oroszok a Moltól akarják megszerezni a Nabucco dokumentumait

A Mol magyar olajtársaság Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató szerint semmilyen körülmények között sem kezd együttműködésbe az orosz Szurgutnyeftyegazzal, még ha ezért fel is kell áldoznia az ellenőrzést a Zapadno-Malobalikszkoje (ZMB) olajlelőhely felett, amelynek kitermelési engedélyét az ásványkincsekkel foglalkozó Rosznyedr állami ügynökség vissza kívánja vonni – írta szerdán a Vremja Novosztyej.