szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tovább lanyhul az emelkedés, a befektetők viszont még mindig türelemmel várják, hogy várakozásaik teljesüljenek. Ezúttal azonban nemcsak a makrogazdasági adatok, hanem a vállalatok gyorsjelentései is befolyásolják befektetési döntéseiket. Mire figyeljünk a héten?

Csütörtökön az ALCOA jelentésével elindult az USA gyorsjelentési szezonja. Ezúttal különösen fontos, hogy milyen adatokat közölnek a vállalatok, mivel a makrogazdasági adatok ellentmondásosságát talán a vállalati eredmények lesznek képesek feloldani. Jelenleg ugyanis a várakozások javuló gazdasági környezetet vetítenek előre, a pillanatnyi helyzetre vonatkozó adatok viszont még mindig mély recesszióról árulkodnak. A kiutat a piac konszenzusosan a vállalati nyereségek javulásában látja, hiszen ebben a helyzetben kizárólag ezek emelkedése képes a munkaerőpiaci helyzetet javítani. Az állami segítségnyújtás keretei kimerültek, erről az oldalról további támogatás, ösztönzés nem várható. Érdekes napok előtt állunk tehát.

Devizapiac

A vezető devizák mozgása kiegyensúlyozottabbá vált, de ez nem higgadtabb befektetői hangulatról, hanem tanácstalanságról, illetve a nyári érdektelenségről árulkodik.




Miután a jegybankok jó ideje nem változtattak az irányadó kamatok mértékén, ebből az irányból nem érkezett meghatározó impulzus. A pillanatnyi befektetői hangulat mozgatja piacot, ami viszont nem vezet határozott trend kialakulásához. Ennek következtében az EUR/USD oldalazó mozgást mutat, az 1,38-1,42-es csatornán belül. A kamatok oldaláról továbbra sem várható változás, így a devizapiacon is a gyorsjelentések okán hullámzó befektetői hangulat lesz meghatározó. Várakozásaink szerint az USA vállalatainak jelentései romló adatokat fognak mutatni, de az elemzői várakozások is csökkenő eredményeket feltételeznek, így trendalakító hatásuk nem lesz. Inkább csak a volatilitás fog emelkedni, de a fennálló oldalazó csatornából nem tör ki a jegyzés.

A hazai piacon kicsit árnyaltabb a kép, de tény, hogy a forint piacán is kisebb a mozgások intenzitása, mint korábban. Ennek oka, hogy a lokális maximum elérése után enyhén korrigált a piac, de eladói nyomás nem nehezedik a forintra, mivel nincs olyan makrogazdasági körülmény, ami miatt a befektetőknek gyorsan meg kellene szabadulniuk magyarországi befektetéseiktől. Jól látható ugyanis, hogy a magyar gazdaság megítélése relatív összehasonlításban fokozatosan javul. Ez annyit tesz, hogy míg a környező országok, sőt a vezető európai gazdaságok makrogazdasági egyenlegei romló tendenciát mutatnak, a hazai adatok ennek épp az ellenkezőjéről tanúskodnak. Mivel a kormánynak nem volt lehetősége a kiadásnövelés eszközéhez folyamodni, tulajdonképpen megelőzte azokat az országokat, ahol csak most lesz szükség megszorító intézkedésekre, a jelentősen megemelkedett állami kiadások miatt. Ebben a helyzetben nem meglepő, hogy a forint felülteljesítő a régióban, de globális összehasonlításban is igen jól szerepel az utóbbi időszakban.



Emiatt a forint erősödő trendje annak ellenére sem tört meg, hogy a befektetői hangulat az utóbbi időszakban nem mutatott egyértelmű javulást. Természetesen a forint is korrigált valamennyire, de trendfordulóról közel sem beszélhetünk. Feltételezésünk szerint inkább csak oldalazás alakul ki az euróval szemben a 270-280-as, míg a dollárral szemben a 190-200-as csatornában. Ezek a szintek egyben belépési pontokat is jelölnek a kockázatokat kedvelők számára. Az alsó értékek körül a keresztárfolyamok vétele, míg a sávok ellenkező oldalán eladása javasolt.
Kötvénypiac (Oldaltörés)

 A fontos indikátornak tekintett német tízéves államkötvények hozama nem változott, miután a korábbi 4 százalékos szintről egészen 3,6 százalék körülire esett a hozam, míg a hasonló futamidejű USA állampapírok kereskedésében határozott hozamcsökkenés alakult ki. Ezzel a 3,5 százalékos szintről 3,2 százalék közelébe kerültek az amerikai tízéves kötvények hozamai, ami a június eleji 4 százalékos csúcs után igen kimagasló teljesítmény. Ez utóbbi fejlemény meglepő, korábban nem vártunk ilyen irányú mozgást. Sajnos ezzel együtt sem változott álláspontunk: továbbra sem tartjuk jó befektetési területnek a fejlett piaci kötvényeket.


A hazai hozamok szintén várakozásainkkal ellentétesen alakultak, a fejlett piaci kötvények hozamcsökkenése ugyanis a hazai piacra is hatott. Míg korábban a hosszú kötvények hozama rendre meghaladta a rövid lejáratok hozamait, a múlt héten a hosszú kötvények hozamcsökkenésével fordult a helyzet. A rövid oldalon ugyanis változatlan alapkamat betonozza be a hozamokat, míg a hosszabb kötvények esetében a nemzetközi trendek hatnak. Így például a hároméves kötvények hozama a csúcsnak számító márciusi szintekről mintegy ötszáz(!) bázisponttal csökkent.

A továbbiakban nem számítunk jelentős hozamcsökkenésre a hosszabb lejáratok esetében, míg a rövid oldalon az MNB kamatvágásáig (50 bázispontos lazítást már júliusra várunk) nem látunk lehetőséget a hozamok érdemi csökkenésére. Ebben a helyzetben a rövid kötvények tartását javasoljuk. Annál is inkább, mivel a hosszú kötvényeknél erős hozamemelkedés következhet, amennyiben a befektetői hangulat romlik a jövőben.

Részvénypiac (Oldaltörés)

A nemzetközi piaci hangulat nem egyértelmű, illetve nem mutat egyértelmű trendet az indexek alakulása. A fejlett piacok erős technikai hatás alatt állnak, miközben a forgalom alacsony szinten alakul. Ennek oka a nyári uborkaszezon mellett az, hogy az USA gyorsjelentési szezon alatt az egyedi vállalati hírek, eredmények határozzák meg az egyes vállalatok árazását, és kevésbé hatnak a makrogazdasági adatok. Az indexek jellemzően a támaszként viselkedő 200 napos mozgóátlagok körül ingadoznak, így a vételek ebben a helyzetben meglehetősen kockázatosak. A támaszok érdemi áttörése esetén ugyanis komoly tér nyílhat a részvényárak csökkenése irányában.

A hazai piac a nemzetközi trendeket követve szintén fontos szinteket ért el, de itt sem beszélhetünk egyértelműen eső trend kialakulásáról. Talán a legjobb, ha a nyári szezonban nem is tartunk részvényeket, mivel vagy nem történik szinte semmi (értsd: ősszel is a mai árszinteken forognak a részvények), vagy az alacsony forgalom miatt egy-egy rosszabb hír, vagy adat hatására jelenős esés alakul ki. A kockázatok tehát emelkednek, miközben az árak stagnálás közeli állapotban vannak.




Figyelmeztető jel, hogy a trendszerűen csökkenő forgalom az utóbbi időben kisebb élénkülést mutat, miközben csökkennek a részvényárak. A továbbiakban is kiemelt jelentőségük lesz a forgalmi adatoknak, mivel a növekvő forgalom mellett kialakuló irány meghatározhatja a piac őszig tartó irányát is. Mivel ma inkább esésre számítunk, ezúttal kivárást javasolunk a hazai részvények tekintetében. Globálisan is kivárást ajánlunk fejlődő részvények tekintetében.

Ajánlás
Devizapiac:
EUR/USD: 1,3800: vétel,
1,4150: eladás
EUR/HUF: 270 alatt: vétel,
278 felett: eladás
USD/HUF: 190 alatt: vétel,
198 felett: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
EU részvények: kivárás
USA részvények: kivárás
Orosz részvények: kivárás
Egyéb feltörekvők: kivárás
Hazai részvénypiac:
Hazai részvények: kivárás
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal)

Fürjes Szabolcs
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!