Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Tovább lanyhul az emelkedés, a befektetők viszont még mindig türelemmel várják, hogy várakozásaik teljesüljenek. Ezúttal azonban nemcsak a makrogazdasági adatok, hanem a vállalatok gyorsjelentései is befolyásolják befektetési döntéseiket. Mire figyeljünk a héten?
Csütörtökön az ALCOA jelentésével elindult az USA gyorsjelentési szezonja. Ezúttal különösen fontos, hogy milyen adatokat közölnek a vállalatok, mivel a makrogazdasági adatok ellentmondásosságát talán a vállalati eredmények lesznek képesek feloldani. Jelenleg ugyanis a várakozások javuló gazdasági környezetet vetítenek előre, a pillanatnyi helyzetre vonatkozó adatok viszont még mindig mély recesszióról árulkodnak. A kiutat a piac konszenzusosan a vállalati nyereségek javulásában látja, hiszen ebben a helyzetben kizárólag ezek emelkedése képes a munkaerőpiaci helyzetet javítani. Az állami segítségnyújtás keretei kimerültek, erről az oldalról további támogatás, ösztönzés nem várható. Érdekes napok előtt állunk tehát.
Devizapiac
A vezető devizák mozgása kiegyensúlyozottabbá vált, de ez nem higgadtabb befektetői hangulatról, hanem tanácstalanságról, illetve a nyári érdektelenségről árulkodik.
A hazai piacon kicsit árnyaltabb a kép, de tény, hogy a forint piacán is kisebb a mozgások intenzitása, mint korábban. Ennek oka, hogy a lokális maximum elérése után enyhén korrigált a piac, de eladói nyomás nem nehezedik a forintra, mivel nincs olyan makrogazdasági körülmény, ami miatt a befektetőknek gyorsan meg kellene szabadulniuk magyarországi befektetéseiktől. Jól látható ugyanis, hogy a magyar gazdaság megítélése relatív összehasonlításban fokozatosan javul. Ez annyit tesz, hogy míg a környező országok, sőt a vezető európai gazdaságok makrogazdasági egyenlegei romló tendenciát mutatnak, a hazai adatok ennek épp az ellenkezőjéről tanúskodnak. Mivel a kormánynak nem volt lehetősége a kiadásnövelés eszközéhez folyamodni, tulajdonképpen megelőzte azokat az országokat, ahol csak most lesz szükség megszorító intézkedésekre, a jelentősen megemelkedett állami kiadások miatt. Ebben a helyzetben nem meglepő, hogy a forint felülteljesítő a régióban, de globális összehasonlításban is igen jól szerepel az utóbbi időszakban.
A fontos indikátornak tekintett német tízéves államkötvények hozama nem változott, miután a korábbi 4 százalékos szintről egészen 3,6 százalék körülire esett a hozam, míg a hasonló futamidejű USA állampapírok kereskedésében határozott hozamcsökkenés alakult ki. Ezzel a 3,5 százalékos szintről 3,2 százalék közelébe kerültek az amerikai tízéves kötvények hozamai, ami a június eleji 4 százalékos csúcs után igen kimagasló teljesítmény. Ez utóbbi fejlemény meglepő, korábban nem vártunk ilyen irányú mozgást. Sajnos ezzel együtt sem változott álláspontunk: továbbra sem tartjuk jó befektetési területnek a fejlett piaci kötvényeket.
A hazai hozamok szintén várakozásainkkal ellentétesen alakultak, a fejlett piaci kötvények hozamcsökkenése ugyanis a hazai piacra is hatott. Míg korábban a hosszú kötvények hozama rendre meghaladta a rövid lejáratok hozamait, a múlt héten a hosszú kötvények hozamcsökkenésével fordult a helyzet. A rövid oldalon ugyanis változatlan alapkamat betonozza be a hozamokat, míg a hosszabb kötvények esetében a nemzetközi trendek hatnak. Így például a hároméves kötvények hozama a csúcsnak számító márciusi szintekről mintegy ötszáz(!) bázisponttal csökkent.
A továbbiakban nem számítunk jelentős hozamcsökkenésre a hosszabb lejáratok esetében, míg a rövid oldalon az MNB kamatvágásáig (50 bázispontos lazítást már júliusra várunk) nem látunk lehetőséget a hozamok érdemi csökkenésére. Ebben a helyzetben a rövid kötvények tartását javasoljuk. Annál is inkább, mivel a hosszú kötvényeknél erős hozamemelkedés következhet, amennyiben a befektetői hangulat romlik a jövőben.
A nemzetközi piaci hangulat nem egyértelmű, illetve nem mutat egyértelmű trendet az indexek alakulása. A fejlett piacok erős technikai hatás alatt állnak, miközben a forgalom alacsony szinten alakul. Ennek oka a nyári uborkaszezon mellett az, hogy az USA gyorsjelentési szezon alatt az egyedi vállalati hírek, eredmények határozzák meg az egyes vállalatok árazását, és kevésbé hatnak a makrogazdasági adatok. Az indexek jellemzően a támaszként viselkedő 200 napos mozgóátlagok körül ingadoznak, így a vételek ebben a helyzetben meglehetősen kockázatosak. A támaszok érdemi áttörése esetén ugyanis komoly tér nyílhat a részvényárak csökkenése irányában.
A hazai piac a nemzetközi trendeket követve szintén fontos szinteket ért el, de itt sem beszélhetünk egyértelműen eső trend kialakulásáról. Talán a legjobb, ha a nyári szezonban nem is tartunk részvényeket, mivel vagy nem történik szinte semmi (értsd: ősszel is a mai árszinteken forognak a részvények), vagy az alacsony forgalom miatt egy-egy rosszabb hír, vagy adat hatására jelenős esés alakul ki. A kockázatok tehát emelkednek, miközben az árak stagnálás közeli állapotban vannak.
Ajánlás |
Devizapiac: EUR/USD: 1,3800: vétel, 1,4150: eladás EUR/HUF: 270 alatt: vétel, 278 felett: eladás USD/HUF: 190 alatt: vétel, 198 felett: eladás Nemzetközi részvénypiac: EU részvények: kivárás USA részvények: kivárás Orosz részvények: kivárás Egyéb feltörekvők: kivárás Hazai részvénypiac: Hazai részvények: kivárás Befektetési alapok: Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal) |
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Egy akvizíció során a vételár mellett az adózási következményeket is hasznos számba venni a tranzakció tervezésekor.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Öt évtizede Steven Spielberg A cápával megteremtette, két évre rá barátja, George Lucas a Csillagok háborújával megerősítette a nyári bombasiker intézményét. A vakáció idején korábban olyan filmeket mutattak be, amelyektől nem vártak kirobbanó eredményt.
A napokban az orosz közlekedési miniszter is így járt, majd néhány órával később holtan találták meg az autójában.
A világ valaha élt leggazdagabb emberének nevét Nyugat-Afrikán kívül szinte senki nem hallotta, de mi a helyzet a többiekkel?