szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A bolgár kormány szeretné minél előbb megkezdeni a tárgyalásokat Bulgáriának az ERM-II árfolyamrendszerhez való csatlakozásáról. Erre Szimeon Djankov pénzügyminiszter szerint már szeptemberben sor kerülhet, amikor Bojko Boriszov miniszterelnökkel Brüsszelben munkalátogatást tesznek az Európai Bizottságnál - írta keddi számában a Dnevnik.

A bolgár kormány korábban jelezte, hogy 2013-ban tervezik bevezetni az eurót, az ERM-II-höz való csatlakozást - az euróövezet előszobájába való belépést - pedig akkor fogják indítványozni, ha az államháztartás GDP-arányos hiánya az idén 3 százalék alatt lesz. Jelenleg a leva árfolyamát az euróhoz kötik.

A kormány augusztus elején döntött az állami kiadások további csökkentéséről - 1,15 milliárd levával (137 forint/leva), mert az elfogadott költségvetéshez képest 2,5 milliárd levás hiány van kialakulóban az idén. A kiadáscsökkentésen kívül a deficit egy részét a költségvetés bevételeinek növelésével egyenlítik ki a tervek szerint, főként a forgalmi- és a jövedéki adó bevételek terén látnak lehetőséget erre.

Bulgáriában a legfrissebb prognózis szerint a korábban számított 4,7 százalékos GDP-csökkenés helyett 6,3 százalékos lesz a gazdasági visszaesés az idén.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az eurócsatlakozás lerövidítését sürgette az EBRD elnöke

Thomas Mirow a Handelsblatt című német üzleti napilap hétfői számában megjelent interjúban az Európai Bizottságot arra szólította fel, hogy vegye fontolóra az euróövezethez való csatlakozás idejének lerövidítését. „Az Európai Bizottságnak világos szolidaritási jelzést kellene küldenie a kelet-európai országoknak” – fogalmazott az EBRD elnöke.

MTI Gazdaság

FT: egy évet késhet a lengyel eurócsatlakozás

"Legalább egy évet" késhet Lengyelország euróövezeti csatlakozása a jelenlegi tervekben szereplő 2012-höz képest a költségvetési hiány és a gazdasági helyzet romlásának jelei miatt, mondta a keddi Financial Timesnak a lengyel pénzügyminiszter.

MTI Gazdaság

A csatlakozás óta 2100 milliárdot "nyertünk" az EU-n

Magyarország a 2004-es csatlakozás óta csaknem 3200 milliárd forint európai uniós forráshoz jutott, miközben 1100 milliárd forintot fizetett be a közös büdzsébe - derül ki a Pénzügyminisztérium összesítéséből.