szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kínai kormány továbbra is erősen bízik az év elején elképzelt, legalább 8 százalékos idei gazdasági növekedésben, és – amint a kormányfő csütörtökön a piac megnyugtatására megismételte – folytatja a költségvetési ösztönzést és a laza pénzügypolitikát, nehogy alábbhagyjon a lendület.

A pénteken megjelent, friss adatok igazolni látszanak a kormányzati reményeket: az ipari termelés, a beruházások, a hitelellátás növekedése augusztusban is gyorsult, az egyetlen gyenge pont az export maradt.

Augusztusban a kínai export értéke 23,4 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál, miután júliusban 23,0 százalékos volt az elmaradás. Az éves elmaradás tizedik hónapja tartott augusztusban. A behozatal értéke 17,0 százalékkal múlta alul az egy évvel korábbit a júliusi, 14,9 százalékos éves elmaradás után, közölték a kínai vámhivatalban pénteken.

Csakúgy, mint egyszer már májusban, a múlt hónapban megint megszakadt a havi exportnövekedés sorozata is abszolút értékben. A növekedés, havi összehasonlításban, március óta tartott. Az augusztusi kivitel értéke, 103,7 milliárd dollár, kisebb volt a júliusi 105,4 milliárdnál, ez azonban munkanap-kiigazítással 3,4 százalékos növekedésnek felel meg. Az import 88 milliárd dollárra csökkent a júliusi 94,8 milliárdról, munkanap-kiigazítással ez 1,0 százalékos növekedést takar. A kínai kivitel idén eddig februárban volt a legkevesebb, 64,9 milliárd dollár.

Az első fél évben Kína hazai összterméke (GDP) 7,1 százalékkal volt nagyobb, mint a tavalyi első fél évben. A növekedéshez 6,2 százalékponttal járultak hozzá a beruházások – főleg a kormány tavaly ősszel meghirdetett, közel 600 millió dolláros ösztönző programjából –, 3,8 százalékpontot tett hozzá a hazai fogyasztás, és 2,9 százalékpontot vett el a külkereskedelem alakulása.

A külkereskedelem május óta negatív „hozzájáruló” a kínai GDP-hez, mert azóta az export visszaesése nagyobb éves egybevetésben, mint a behozatalé. Ez a fordulatot részben az olcsóbbodott nyersanyagok növekvő, tartalékolási célú behozatala magyarázza, részint a kormány ösztönző programja, amely fékezi a belső fogyasztás visszaesését, és ezzel segít a világgazdaságnak is.

A tartalékolási célú nyersanyagimport egyszersmind hozzájárult ahhoz, hogy az ipari fémek és a kőolaj több mint kétszeresére drágult az év eleje óta a világpiacon. Kína, a világ második olajfogyasztó országa, júliusban rekord mennyiségű kőolajat importált, a 19,63 millió tonnás (4,62 millió hordó) behozatal 42 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, és 14 százalékkal a júniusit. Pedig júliusban a hazai üzemanyag-fogyasztás 13 százalékkal kisebb volt, mint tavaly júliusban. Tavaly egész évben a kínai kőolajimport, napi átlagban 3,58 millió hordó, csak 9,6 százalékkal haladta meg a 2007-est. Augusztusban a kínai kőolajimport kissé csökkent, 18,47 millió tonnára (napi 4,37 millió hordóra), de még ez is 18 százalékkal több volt az egy évvel azelőttinél.

A kínai tervhivatalban a mostani negyedévről 8,5 százalékos GDP-növekedést várnak. Ezt alátámasztják szintén pénteken megjelent más hivatalos adatok: az ipari termelés augusztusban 12,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, ez tizenkét hónapon belül a leggyorsabb növekedési ütem volt. A tőkeberuházások értéke 33 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál, meghaladva a júliusi éves ütemet.

Kína gazdasága számára a Világbank júniusban javította ez évi növekedési előrejelzését, 7,2 százalékra a tavasszal jósolt 6,5 százalékról. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) júliusban 7,5 százalékra javította 6,5 százalékról GDP-növekedési jóslatát Kína számára, jövőre 8,5 százalékos növekedést vár ott.

Kína gazdasága tavaly 9 százalékkal, 2007-ben 13 százalékos, rekord ütemben bővült.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Kína elsőként vesz IMF-kötvényt és 50 milliárd dollár értékben

Kína vásárol elsőként a Nemzetközi Valutaalap (IMF) saját kibocsátású kötvényéből, rögtön 50 milliárd dollár értékben. Peking nem dollárral, hanem jüannal fizet az 5 éves lejáratú kötvényért, és az ügylettel a kínai deviza külföldi térnyerését is igyekszik elősegíteni.

Gazdaság

Augusztusban tovább javult a kínai export

A kínai export hónapról hónapra javul, habár még nem lehet megjósolni, hogy mikor növekszik újra éves összehasonlításban, mindenesetre az elmaradás az egy évvel korábbitól kisebb volt augusztusban, mint az előző hónapban – mondták a kínai vámhivatalban a Reuters hírügynökségnek hétfőn, egyelőre számok nélkül. Közölték, hogy augusztusban a kivitel nagyobb volt, mint júliusban.

Vélemény

Miért él már csak húszezer kínai Magyarországon?

A Budapesti Corvinus Egyetem 2007 óta működő Kínai Közigazgatás-, Gazdaság- és Társadalomkutató Központjának igazgatóját, P. Szabó Sándort kérdeztük a magyar-kínai kapcsolatok jelenlegi helyzetéről, az itt élő kínai közösség megritkulásának okairól, a kínai gazdasági „lufi” kipukkadásának esélyéről. Az igazgató előzőleg közel tíz évig az ELTE kínai szakán tanított, most is oktat, kutat, szakterülete a mai kínai gazdaság és társadalom, illetve az ókori kínai filozófia.

MTI Gazdaság

Kína megelőzte Németországot

Kína az első félévben hajszállal megelőzte Németországot az exportban, jeléül annak, hogy részéről hosszabb távin is kihívás érheti Németország helyezését mint a világ legnagyobb exportőrét.

hvg.hu Világ

A világ legfélresikerültebb egészségügyi reformjai

Négy ország – köztük az érintett – egészségügyi reformját hozza fel negatív példaként a CNN az Egyesült Államokban tervezett átalakításokkal kapcsolatban. Az Obama-kormányzat számára a politikai és gazdasági érdekekkel megvívandó harcok mellett a legnagyobb kihívást a jelenleg az ellátási rendszeren kívül, biztosítás nélkül élő 47 millió állampolgár integrációja jelenti.