Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Egy évvel az amerikai Lehman Brothers csődje után látszólag felhőtlen befektetői optimizmus uralja a befektetési piacokat. Vajon a pozitív hangulat meddig hajthatja még felfelé a tőzsdeindexeket, vajon elérhetőek-e az egy évvel ezelőtti magasságok? Az Equilor Befektetési Zrt. Válaszát ismertetjük.
Az Equilor elemzői szerint hasonló hangulat alakult ki a piacokon, mint az év elején, csak fordított irányban: miközben januárban mindenki arra kereste a választ, hogy hol lehet a piacok „alja”, most mindenki arra kíváncsi, hogy hol lehet a „teteje”, s mikor érkezünk el oda.
Sokat elárul például a magyar tőzsdén jegyzett részvények árazása, hiszen a legtöbb elemzőház 12 hónapos célárai már alacsonyabb szinten vannak, mint a jelenlegi tőzsdei árszint. Az Equilor egy ideje már a profit realizálását, és egyre inkább a konzervatív, a negatív hangulat esetén értékálló befektetéseket tartja helyesnek. Ezek közé tartoznak a még mindig attraktív hozamú magyar állampapírok és a vállalati kötvények. A szakértők szerint az euró középtávon a 265-290 forintos sávban mozoghat, míg a dollár tartósan gyengülhet. Az árupiacon pedig az élelmiszer- és energiahordozó árak emelkedni fognak a természetes kereslet növekedésével párhuzamosan. A földgáz esetében ezt a keresletet az észak-amerikai és európai fűtési szezon kezdete, a gabonafélék esetében a jelenlegi eladói nyomás csökkenése indíthatja el.
A tőke- és pénzpiacok elmúlt egy évére visszatekintve Szécsényi Bálint, az Equilor ügyvezető igazgatója a hangulat és az attitűd változását három részre osztja. A Lehman Brothers csődjét követő első hónapban a befektetők úgy gondolták, „nincs többé” hitelpiac, ami beláthatatlan következményekkel járt volna a hitelekkel teletömött világgazdaság számára. Ez meg is látszódott a tőzsdei indexek mozgásán, hiszen évtizedek óta nem látott mértékű eséseket tapasztalhatott meg a piac.
Ezt követően a tőzsdeindexek további szakadása kíséretében, a válság második szakaszában a kormányok és jegybankok aktív közreműködése mellett beindultak a „pénzgyárak”, és soha nem látott ütemben ömlött a pénz a piacokra a gazdaság zuhanórepülésének és a bizalom visszatérésnek érdekében. A fordulat tőkepiaci szempontból márciusban következett be (a válság harmadik szakasza), legalábbis ami a tőzsdei folyamatokat illeti. A gazdasági mutatók még ekkor sem mutattak valódi pozitív fordulatot, aannak ellenére, hogy a befektetők egyre inkább rózsaszínben kezdték látni jövőt. Ez ma is így van, ami megmagyarázza, hogy a Dow Jones index már-már a tavaly októberi magasságba kúszott. Ezt a világ más tőzsdéihez hasonlóan a BÉT is követte.
Bár a gazdasági növekedés első jelei már megmutatkoznak az Egyesült Államokban, Kínában és Japánban, ám a munkanélküliség vészjóslóan tovább növekszik a világon mindenhol, s ez a gazdaság növekedésének egyik alappillérét jelentő fogyasztásban is jelentkezni fog előbb vagy utóbb. Éppen ezért egyre valószínűbb, hogy a gazdaság motorjainak tavaszi felpörgése után egy újabb visszaesés, de legalábbis megtorpanás következhet, amelynek mértéke egyelőre beláthatatlan. Ez mindenképpen óvatosságra kéne hogy intse a befektetőket, hiszen ahogy a piaci szereplők az év első felében a „világvégét” látták a tőzsdeindexek zuhanásában, most mintha senki sem akarna tudomást venni arról – mint általában sosem –, hogy az emelkedő trend nem folytatódhat a végtelenségig. Ráadásul egy korrekció esetén a Magyarország és a hozzá hasonlóan gyengélkedő gazdaságok még sérülékenyebbé válnak, és itt ennek megfelelően az esés mértéke is komolyabb lehet.
„A hangulat gyorsan, egyik napról a másikra megváltozhat. Amelyik gazdasági mutatót ma még pozitívan értékelnek a befektetők, azt holnap talán már ellenkezőleg fogják megítélni. A fordulatot, de minimum a megtorpanást szinte mindig valamilyen váratlan tényező hozza és most is ez fog történni. Erre csak azzal, a befektetési eszközök kockázatának csökkentésével lehet felkészülni. Ezért mi is ezt, azaz a részvényportfolió csökkentését, és a kötvényalapú befektetések növelését javasoljuk” – fejtette ki Szécsényi Bálint.
Egyelőre még a világ legismertebb szakértőinek a véleménye is megoszlik arról, hogy milyen trendvonal mentén változik a gazdasági válság. Jelenleg az amerikai gazdaság a felpattanás jeleit mutatja, de a munkanélküliség növekedése nem állt meg, ami a fogyasztásra is rányomhatja a bélyegét. Ezt pedig óhatatlanul megérzi a GDP alakulása is. A kérdés csak a visszaesés mértéke, de az Equilor elemzői szerint jelenleg a legnagyobb esély egy asszimetrikus W alakú recesszióra van, mely a világgazdaság egészére kedvezőtlenül fog hatni. Ez alól Magyarország sem lesz kivétel, mely amúgy is éppen csak szusszanásnyi levegőhöz jutott a válság legsúlyosabb terheinek levetésével.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.