szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy évvel az amerikai Lehman Brothers csődje után látszólag felhőtlen befektetői optimizmus uralja a befektetési piacokat. Vajon a pozitív hangulat meddig hajthatja még felfelé a tőzsdeindexeket, vajon elérhetőek-e az egy évvel ezelőtti magasságok? Az Equilor Befektetési Zrt. Válaszát ismertetjük.

Az Equilor elemzői szerint hasonló hangulat alakult ki a piacokon, mint az év elején, csak fordított irányban: miközben januárban mindenki arra kereste a választ, hogy hol lehet a piacok „alja”, most mindenki arra kíváncsi, hogy hol lehet a „teteje”, s mikor érkezünk el oda.

Sokat elárul például a magyar tőzsdén jegyzett részvények árazása, hiszen a legtöbb elemzőház 12 hónapos célárai már alacsonyabb szinten vannak, mint a jelenlegi tőzsdei árszint. Az Equilor egy ideje már a profit realizálását, és egyre inkább a konzervatív, a negatív hangulat esetén értékálló befektetéseket tartja helyesnek. Ezek közé tartoznak a még mindig attraktív hozamú magyar állampapírok és a vállalati kötvények. A szakértők szerint az euró középtávon a 265-290 forintos sávban mozoghat, míg a dollár tartósan gyengülhet. Az árupiacon pedig az élelmiszer- és energiahordozó árak emelkedni fognak a természetes kereslet növekedésével párhuzamosan. A földgáz esetében ezt a keresletet az észak-amerikai és európai fűtési szezon kezdete, a gabonafélék esetében a jelenlegi eladói nyomás csökkenése indíthatja el.

A tőke- és pénzpiacok elmúlt egy évére visszatekintve Szécsényi Bálint, az Equilor ügyvezető igazgatója a hangulat és az attitűd változását három részre osztja. A Lehman Brothers csődjét követő első hónapban a befektetők úgy gondolták, „nincs többé” hitelpiac, ami beláthatatlan következményekkel járt volna a hitelekkel teletömött világgazdaság számára. Ez meg is látszódott a tőzsdei indexek mozgásán, hiszen évtizedek óta nem látott mértékű eséseket tapasztalhatott meg a piac.

Ezt követően a tőzsdeindexek további szakadása kíséretében, a válság második szakaszában a kormányok és jegybankok aktív közreműködése mellett beindultak a „pénzgyárak”, és soha nem látott ütemben ömlött a pénz a piacokra a gazdaság zuhanórepülésének és a bizalom visszatérésnek érdekében. A fordulat tőkepiaci szempontból márciusban következett be (a válság harmadik szakasza), legalábbis ami a tőzsdei folyamatokat illeti. A gazdasági mutatók még ekkor sem mutattak valódi pozitív fordulatot, aannak ellenére, hogy a befektetők egyre inkább rózsaszínben kezdték látni jövőt. Ez ma is így van, ami megmagyarázza, hogy a Dow Jones index már-már a tavaly októberi magasságba kúszott. Ezt a világ más tőzsdéihez hasonlóan a BÉT is követte.

Leselkedő veszélyek, ésszerű befektetések (Oldaltörés)

Bár a gazdasági növekedés első jelei már megmutatkoznak az Egyesült Államokban, Kínában és Japánban, ám a munkanélküliség vészjóslóan tovább növekszik a világon mindenhol, s ez a gazdaság növekedésének egyik alappillérét jelentő fogyasztásban is jelentkezni fog előbb vagy utóbb. Éppen ezért egyre valószínűbb, hogy a gazdaság motorjainak tavaszi felpörgése után egy újabb visszaesés, de legalábbis megtorpanás következhet, amelynek mértéke egyelőre beláthatatlan. Ez mindenképpen óvatosságra kéne hogy intse a befektetőket, hiszen ahogy a piaci szereplők az év első felében a „világvégét” látták a tőzsdeindexek zuhanásában, most mintha senki sem akarna tudomást venni arról – mint általában sosem –, hogy az emelkedő trend nem folytatódhat a végtelenségig. Ráadásul egy korrekció esetén a Magyarország és a hozzá hasonlóan gyengélkedő gazdaságok még sérülékenyebbé válnak, és itt ennek megfelelően az esés mértéke is komolyabb lehet.

„A hangulat gyorsan, egyik napról a másikra megváltozhat. Amelyik gazdasági mutatót ma még pozitívan értékelnek a befektetők, azt holnap talán már ellenkezőleg fogják megítélni. A fordulatot, de minimum a megtorpanást szinte mindig valamilyen váratlan tényező hozza és most is ez fog történni. Erre csak azzal, a befektetési eszközök kockázatának csökkentésével lehet felkészülni. Ezért mi is ezt, azaz a részvényportfolió csökkentését, és a kötvényalapú befektetések növelését javasoljuk” – fejtette ki Szécsényi Bálint.

Egyelőre még a világ legismertebb szakértőinek a véleménye is megoszlik arról, hogy milyen trendvonal mentén változik a gazdasági válság. Jelenleg az amerikai gazdaság a felpattanás jeleit mutatja, de a munkanélküliség növekedése nem állt meg, ami a fogyasztásra is rányomhatja a bélyegét. Ezt pedig óhatatlanul megérzi a GDP alakulása is. A kérdés csak a visszaesés mértéke, de az Equilor elemzői szerint jelenleg a legnagyobb esély egy asszimetrikus W alakú recesszióra van, mely a világgazdaság egészére kedvezőtlenül fog hatni. Ez alól Magyarország sem lesz kivétel, mely amúgy is éppen csak szusszanásnyi levegőhöz jutott a válság legsúlyosabb terheinek levetésével.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Befektetési tanácsok szeptember közepére

Az alapvető piaci viszonyokban még mindig nem következett be érdemi változás. Az indexek, árak, árfolyamok folyamatos változása továbbra sem trendszerű, ennek ellenére vannak már jelek, amelyek azt mutatják, hogy készülőben van egy minden piacra kiterjedő alapvető változás. Mire figyeljünk a héten?

MTI Gazdaság

Magánnyugdíjpénztárak: szűkül a külföldi befektetési lehetőség

A magyar magánynyugdíjpénztári tagok, így az OTP Magánnyugdíjpénztár tagjainak befektetéseit is kedvezőtlenül érinti az a változás, amely szerint a magánnyugdíjpénztárak a különböző portfólióknak csak egy megadott részét tarthatják külföldi részvényekben és állampapírokban – közölte az OTP Magánnyugdíjpénztár.

hvg.hu Gazdaság

A gyűjtőalapok az ipari és logisztikai ingatlanbefektetések felé fordulnak

A európai ingatlanpiacon az elmúlt másfél év során tapasztalt lanyha befektetői aktivitás ellenére az ipari és logisztikai szektor iránt továbbra is jelentős az érdeklődés a CB Richard Ellis (CBRE) legújabb kutatása szerint. A logisztikai szektor még mindig viszonylag biztos bevételt nyújt, így vonzó lehet a kevésbé kockázatos eszközöket kereső befektetők számára.

MTI Gazdaság

GfK: a magyar lakosság 72 százalékának nincs befektetése

Míg Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban nőtt a befektetők között a magánszemélyek aránya az elmúlt háromnegyed évben, addig Közép-Kelet-Európában még mindig jelentős az arányuk azoknak, akik semmilyen befektetésük sincs, Magyarországon arányuk 72 százalék - mondta Kozák Ákos, a GfK Hungária Piackutató Intézet igazgatója.

hvg.hu Gazdaság

Befektetési tanácsok szeptember második hetére

Az elmúlt két hét nem hozott sok változást, pedig az elemzők, a piaci szereplők nagy része egész nyáron arra várt, hogy szeptemberben határozott irányt vesz a piac, és akár az év teljes hátralévő részét meghatározza majd. Látszólag semmi nem változott, de ha a felszínt kissé megkapargatjuk, felfedezhetünk olyan jeleket, amelyek talán segítenek közelebb jutni az örök kérdéshez: mi várható a következő napokban?