szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Robusztus, globális kilábalás kezdődött a recesszióból – áll a londoni City befektetési elemzőinek legújabb előrejelzéseiben. Az egyik vezető pénzügyi szolgáltató csoport megállapítása szerint Magyarország az egyetlen gazdaság a tágabb értelemben vett európai felzárkózó térségben, ahol javul a külső kereskedelmi pozíció és stabilizálódik a költségvetési hiány.

A JP Morgan bankcsoport új, negyedik negyedévi átfogó prognózisában az áll, hogy a világgazdaság teljesítménye az előző csúcs és a mélypont között – 2008 második negyedévétől 2009 első negyedéig – 3,6 százalékkal zsugorodott. Azonban már az idei második negyedévben, éves szinte átszámolva 1,2 százalékos volt a globális növekedés, és ez a második félévben – szintén éves szintre vetítve – átlagosan 3,7 százalékos ütemre gyorsul tovább – jósolják a ház elemzői. A JP Morgan 2010 egészére 3,5-4 százalékos világgazdasági reálnövekedéssel számol.

A ház szerint a kezdeti fő hajtóerőt az ipari szektor adja, amelyben gyors ütemben emelkedik a kibocsátás a raktárkészletek korábbi meredek leépítése nyomán. A feldolgozóipari termelés második negyedévi ázsiai meglódulásának lendülete most már az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában is érződik, és a globális szintű ipari termelés 2009 második felében, éves szintre vetítve 8 százalékkal ugrik meg a JP Morgan elemzőinek várakozásai alapján.

A cég szerint az Egyesült Államokban is megkezdődött a kilábalás. A ciklikusan érzékeny feldolgozó és ingatlanpiaci szektorban mért legutóbbi adatok igazolják, hogy az amerikai gazdaság röviddel az év közepe után fellendülésnek indult, és a jelek arra vallanak, hogy e fellendülés kezdeti szakasza élénkebb a korábban vártnál.

A ház szakértői az idei második félévre 3,5 százalékos éves szintű amerikai gazdasági növekedést valószínűsítenek.

A Barclays Capital, az egyik vezető londoni befektetési bankcsoport jövőre még nagyobb lendületű amerikai növekedést jósol. A cég legújabb előrejelzésében közli, hogy a jövő évi első negyedre adott, negyedéves összevetésű amerikai GDP-növekedési prognózisát az eddigi 3 százalékról 5 százalékra javította.

A ház londoni elemzői megjegyzik, hogy történelmi visszatekintésben még ez is konzervatív előrejelzés. Az elmúlt hatvan év adatai ugyanis azt mutatják, hogy a kilábalási időszakokban mért legerősebb negyedévi növekedések rendre nagyobb mértékűek voltak az amerikai gazdaságban, mint a megelőző recessziók idején mért legmélyebb negyedéves visszaesések.

A Barclays Capital elemzéséhez fűzött visszatekintő adatsor szerint például az 1973-1975-ös recessziós időszakban a negyedévről negyedévre mért legnagyobb GDP-csökkenés 4,8 százalék, az utána következő kilábalás első évében a legerőteljesebb negyedéves növekedés 9,4 százalék volt.

A JP Morgan új előrejelzésének a magyar gazdaságról szóló fejezete kiemeli: a ciklikus kiigazítással számolt elsődleges államháztartási deficit meredek csökkenése nyomán Magyarországnak van a jelek szerint a legjobb esélye arra, hogy három éven belül az euróövezeti csatlakozáshoz megszabott 3 százalékos GDP-arányos felső határra csökkenjen államháztartási hiánya.

Ha a jövő tavaszi választások után alakuló kormány fenntartja a megfontolt költségvetési politikát, a magyar központi deficit 2012-re 3 százalék alá is süllyedhet – áll a prognózisban.

A JP Morgan hozzávetőleg 50 százalékra becsüli annak az esélyét, hogy Magyarország 2014-ig az euróövezet tagja lesz. A ház megerősíti egy másik, minap kiadott elemzésében már ismertetett prognózisát, amely szerint a közép-európai térségből Magyarország lehet az első euróövezeti tagállam. A cég Lengyelország esetében a 2015-ig bekövetkező eurócsatlakozásra ad 50 százalékos esélyt új előrejelzésében.

A JP Morgan elemzői szerint a ház által egy csoportba vett közép-kelet-európai, közel-keleti és afrikai felzárkózó térségben egyedül Magyarországról érkeznek javuló külső kereskedelmi egyensúlyi helyzetről és stabil költségvetési hiányról szóló adatok.

A cég úgy tartja, hogy a magyar piaci konstrukciókban meglévő befektetői pozíciók nem tükrözik a gazdasági alapmutatók javulását, sem a forintbefektetések kínálta magas hozamot. A JP Morgan elemzői azzal számolnak, hogy az adósságpiaci termékekhez köthető portfolió-beáramlások 2009 végéig 260-ig nyomhatják le az euró/forint-árfolyamot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Elsőként jöhet a magyar euró – Londoni elemzők a térségről

Magyarország lehet az első euróövezeti tagállam a közép-európai hármak közül, mert itt van a legjobb esély arra, hogy az államháztartási hiány belátható időn belül a tűréshatár alá csökken, áll az egyik vezető londoni befektetési bankcsoport csütörtökön közölt elemzésében.

MTI Gazdaság

Jövő év elejétől már növekedhet a magyar gazdaság

A magyar gazdaságban már a jövő év első negyedében megkezdődik a növekedés, és - főleg a magára találó feldolgozó szektor által hajtva - 2010 egészében is nőni fog a magyar hazai össztermékérték (GDP), az egyik vezető londoni befektetési csoport pénteken megjelent legújabb előrejelzésében. Ez a cég szerint is jóval kedvezőbb az eddigi általános citybeli konszenzusnál.

MTI Gazdaság

London házról-házra: meredek csúszdán a magyar alapkamat

Hét százalék alatti jegybanki kamatszintet valószínűsítenek az idei év végére londoni feltörekvő piaci elemzők az előzetes konszenzustól alaposan elmaradó augusztusi magyarországi inflációs adatok után. A Cityben van olyan vélemény, hogy a változatlanul nagy negatív kibocsátási rés a maginfláció szintjén deflációhoz vezethet.