szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Lengyelország, Magyarország és Csehország hitelképessége leminősítésének lehetőségét vázolta hétfői jelentésében a Fitch Ratings a Neue Zürcher Zeitung (NZZ) olvasata szerint.

A svájci lap szerdai számában megjelent cikk kiemeli, hogy a londoni hitelminősítő ügynökség szerint ezekben az országokban a gazdasági válság lecsengése után is jelentős államháztartási egyensúlyhiánnyal kell számolni. Az egyes országok politikusain múlik majd, hogy felismerik-e a kockázatokat, és abban a helyzetben lesznek-e, hogy ellensúlyozó intézkedéseket hozzanak – írta a jelentést ismertetve a NZZ prágai tudósítója. A Fitch megállapítása szerint a közelgő választások miatt mindhárom országban nagy a politikai bizonytalanság.

Csehországban az államháztartási hiány várható növekedésének mértékét, Magyarországon az államadósság várható magas szintjét, Lengyelországban szintén az államháztartási hiány emelkedését és ezzel az euró bevezetésének eltolódását emeli ki a Fitch a NZZ szerint. A hitelminősítő számítása szerint a GDP-arányos cseh államháztartási hiány a tavalyi 1,4-ről jövőre hat százalékra nőhet, a magyar államadósság 2010-ben elérheti a GDP 82,5 százalékát, míg a lengyel államháztartási hiány a következő két évben a GDP 5,5, illetve 6,3 százalékára emelkedhet.

A Fitch Magyarországon 6,7 százalékos, Csehországban 4,5 százalékos gazdasági visszaesést jósol reálértéken 2009-ben; Lengyelországban 0,8 százalékos növekedést vár. A hitelminősítő hétfői előrejelzésében 2010-re 1,0 százalékos cseh és 1,5 százalékos lengyel növekedést, Magyarországon 0,4 százalékos GDP-csökkenést valószínűsít.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Fitch: tíz százalékponttal növekszik az államadósság-rátánk

A recesszió következtében átlagosan tíz százalékponttal növekszik a közép-európai hármak – Magyarország, Csehország és Lengyelország – GDP-arányos államadósság-rátája 2010 végéig a tavaly év végi szintekről – áll a Fitch Ratings hétfőn Londonban kiadott elemzésében, amely ugyanakkor reálisnak nevezi a magyar államháztartási deficitcsökkentési célt, és elsősorban a két másik ország költségvetési folyamatait minősíti kockázatosnak.