Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A BorsodChem együttműködő partnerének igen, többségi tulajdonosnak azonban nem fogadja el a főtulajdonos Permira csoport a kínai Wanhua csoportot, mert az jelenleg versenytársa a kazincbarcikai vegyipari cégnek - mondta el Wolfgang Büchele, a BorsodChem elnök-vezérigazgatója szerdán a Budapesten tartott sajtóbeszélgetésen.
A Permira-alapok mintegy 9,6 milliárd euró vagyont kezelnek, és 3,8 milliárd euró vár új befektetésekre. A Permira már eddig is sokat fektetett a magyar cégbe: korábban 0,5 milliárd, most 80 millió eurót, és nincs szükség külső forrásra - válaszolta az MTI kérdésére Christian Neuss. Hozzátette: a hitel-megállapodás megoldja a BorsodChem finanszírozását.
A Permira 2006-ban 1,1 milliárd euróért szerezte meg a BC-t, megtérülésről még nincs szó, mondta a befektetési társaság partnere. Arra a kérdésre válaszolva, hogy mennyi időt szántak a megtérülésre annyit mondott: a Permira még legalább három évig tulajdonos akar maradni.
A BorsodChemet hitelező mintegy 60 bank konzorciumának vezetője az UniCredit csoporthoz tartozó HVB. A hitelezők között lenne a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) is 100 millió euróval a munkahelyek megtartása miatt. A BC vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy piaci kamatozású hitelről lenne szó és az MFB-nek elsőbbsége lenne a többi hitelezővel szemben a törlesztésben.
A Permira képviselőjének feltételezése szerint a mezzanine hitelek 75 százaléka, névértéken mintegy 200 millió euró közvetve és közvetlenül a Wanhua érdekeltségében lehet. Kérdésre azt válaszolta, hogy ha az összes mezzanine hitelt részvénnyé konvertálnak, akkor az 19 százalékos részesedést jelentene a BorsodChemben.
A Yantai Wanhua Polyurethanes kínai társaság szeptemberben jelentette be, hogy stratégiai befektetőként érdeklődik a BorsodChem Zrt. iránt és tárgyalásokat folytatott a BC vezetőségével, a többségi tulajdonos Permirával, a magyar kormány tagjaival, illetve a banki és a köztes hitelezőkkel. A Wanhua közleménye szerint a BC-hez hasonlóan a kínai cégnek is van MDI- és TDI-kapacitása, ezek az iparban univerzálisan használható anyagok.
A budapesti sajtóbeszélgetésen Wolfgang Büchele arra hívta fel a figyelmet, hogy az iparág szerint a kínai cégnek nincs TDI üzeme. A BC vezérigazgatója azt mondta, hogy megállapodást szeretnének a kínai féllel, de nem teljesíthetik azt a követelést, hogy a Wanhua képviselői helyet kapjanak a BC irányításában. A Wanhua honlapján viszont az olvasható, hogy 2008 óta rendelkezik a kínai cég TDI technológiával.
A BorsodChem főtulajdonosa, a Permira és a korábbi főtulajdonos, a Vienna Capital Partners (VCP) befektetési cég együttesen 80 millió euró friss forrást is biztosít a BorsodChem számára.
A hitel-megállapodás alapján a vezető hitelezők 2011 végéig a kamat 25 százalékát kérnék készpénzben, és a hitelek lejáratát meghosszabbítanák, de az időtartamot nem közölték. A kölcsöntőkét jelentő mezzanine hitelekkel kapcsolatban a hitelezők teljes egészében részvényt szeretnének. A mezzanine hitelezőknek azonban nincs jogi alapjuk arra, hogy a kölcsönt részvénnyé konvertálják.
A BorsodChem menedzsmentje költségmegtakarítási programot kezdett a folyamatok optimalizálásával és az energia költségek csökkentésével. Ettől 2011-re évi 50 millió euró megtakarítást remélnek. Christian Neuss emlékeztetett arra, hogy a menedzsment intézkedéseinek köszönhetően a BorsodChem működése stabilizálódott a nyár közepére, és társaság növekedési pályára állt.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
15–9-re nyertek a mieink.