szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A gazdaságban reformok nélkül is elérhető a fenntartható növekedés racionális gazdaságpolitikával, és egy reformok mellett folytatott irracionális gazdaságpolitikával is csődbe lehet vinni egy országot - mondta Lengyel László, a Pénzügykutató Zrt. elnöke Soós Károly Attila volt SZDSZ-es politikus "Rendszerváltás és privatizáció" című könyvének bemutatóján.

A könyv hat volt kommunista ország - Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovénia, Oroszország és Ukrajna - privatizációs politikáját, gyakorlatát és a magánosítás eredményeit vizsgálja. Soós Károly Attila könyve a közép- és nagyvállalatok privatizációjának elemzéseire korlátozódik, a bankok, természetes monopóliumok és a mezőgazdaság magánosításával csak érintőlegesen foglalkozik. A szerző emellett nemcsak az elsődleges, hanem a másodlagos privatizációt is elemzi.

A privatizáció közgazdaságilag a rendszerváltás kulcseleme volt – mondta Chikán Attila, a Corvinus Egyetem tanára a könyv bemutatóján. Véleménye szerint a magyar privatizáció egyik sajátossága volt, hogy az állami és a magánszférát összekötő vállalati vezetők a 80-as években olyan – a világon egyedülálló – pozícióba kerültek, amelynek során egyszerre gyakorolhatták a tulajdonosi és menedzseri jogokat. Ez a kombinált vezetői modell azonban utat nyitott az informalitásoknak és teret adott a felelősség "elkenésére" – emelte ki Chikán Attila.

Lengyel László szerint Soós Károly Attila elemzése nagyon jól rámutat arra, hogy a magyar privatizációra a politikai tényezők jelentős hatást gyakoroltak, mivel politikai lobbi nélkül hiábavalóak lettek volna a magánosítást megalapozó mikro- és makroökonómiai tényezők. A menedzserek benne voltak a politikai döntéshozatalban, amelynek eredményeként erőteljesen érdekalapú politikai döntések születtek a privatizációk során – hangsúlyozta Pénzügykutató Zrt. elnöke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!