szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem tudni pontosan, miért, de Lengyelország a legjobban teljesítő EU-gazdaság az idén – írta a szerdai Financial Times. Ugyanakkor londoni elemzők szerint Magyarország költségvetési szempontból teljesít a legjobban.

A londoni gazdasági napilap, amely külön mellékletet közöl Lengyelországról, megállapítja: várhatóan a lengyel gazdaság lesz az egyetlen az unióban, amelynek sikerül recesszió nélkül átvészelnie az idei évet, és az egész évi gazdasági növekedés elérheti az 1-2 százalékot.

A lengyel gazdasági növekedés üteme hagyományosan 3,5-4 százalékponttal haladja meg Németországét, a különbség azonban az idén 7 százalékpontnál is nagyobb lesz – áll az elemzésben.

A Financial Times szerint a lengyel gazdaság kiugró teljesítményére az az általánosan elfogadott szakértői magyarázat, hogy a zloty meredek idei leértékelődése segítette az exportőröket, de Lengyelország egyébként is kevésbé függ a külkereskedelemtől, mint kisebb szomszédai, például Szlovákia vagy Csehország.

Jacek Rostowski lengyel pénzügyminiszter a lapnak nyilatkozva azonban mindezt képtelenségnek nevezte. Szerinte egyáltalán nem igaz például, hogy Lengyelország zárt gazdaság lenne, legalábbis méretéhez képest. Az export a hazai össztermék (GDP) 40 százalékát teszi ki, ami a második legmagasabb arány Németországé után az EU hat legnagyobb gazdasága közül – mondta a szakminiszter. Rostowski hozzátette: Csehországban és Svédországban is meredeken leértékelődtek a helyi valuták, mégis mindkét ország recesszióban lesz az idén.

A Financial Times elemzése szerint a lengyel gazdaság ellenálló-képességének fő oka az lehet, hogy Lengyelországban sokkal nagyobb a kis- és középvállalati szektor, mint a szomszédos országokban. A 2001-es visszaesés óta a lengyel üzleti szférából számos hatékonyságcsökkentő elem kikerült, aminek révén a vállalatok sokkal jobban fel voltak készülve a mostani lassulásra.

Rostowski a különbséget illusztrálva elmondta: a lengyel gazdasági növekedés a tavalyi csaknem 5 százalékos ütemről 1 százalék környékére lassult, a munkanélküliség azonban csak 1,1 százalékponttal emelkedett; szeptemberben 8,2 százalékos volt. A 2001-es megtorpanás idején kisebb mértékben lassult a lengyel gazdaság, abban a ciklusban azonban a munkanélküliség 10 százalékról 20 százalék fölé duzzadt – mondta a lengyel pénzügyminiszter a Financial Timesnak.

A lap szerint azonban – jóllehet a válság legrosszabb időszaka már lassan a múltba vész – továbbra sincs egyértelmű magyarázat arra, hogy miért Lengyelország bizonyult a legjobban teljesítő EU-gazdaságnak az idén.

A londoni City nagy elemző és befektetési házainak egyöntetű véleménye szerint ugyanakkor a lengyel költségvetési teljesítményen alaposan meg fog látszani a külső környezet romlása, és ebben a tekintetben Magyarország teljesít majd jobban.

A Fitch Ratings hitelminősítő a lengyel gazdaságról kiadott minapi londoni elemzésében például azt jósolta, hogy az ESA95 szabvánnyal számolt GDP-arányos lengyel államháztartási hiány – nyugdíjreform-költségekkel együtt – az idén 6 százalékra, jövőre 6,3 százalékra bővül a tavalyi 3,7 százalékról.

Edward Parker, a Fitch Ratings felzárkózó európai szuverén minősítésekért felelős igazgatója – a hitelminősítő Kelet-Európáról szóló negyedéves helyzetértékelését kommentálva – e hónap elején azt mondta: Lengyelország „jó példa” az eurócsatlakozási menetrend elcsúszására. Parker szerint még az idei év korábbi szakaszában is elképzelhető volt Lengyelország 2012-2013-as euróövezeti csatlakozása, de most már 2014 tűnik reálisabb időpontnak, a költségvetési hiány növekedése miatt.

Az igazgató hozzátette: Magyarország egyike a térségi gazdaságoknak, amelyek esetében a Fitch nem változtatott eurócsatlakozási dátum-előrejelzésén. A cég sok-sok éve azzal számol, hogy Magyarország 2014-ben csatlakozhat az euróövezethez, és most is ez a helyzet.

A JP Morgan bankcsoport nemrégiben kiadott londoni elemzésében ugyanakkor azt írta: a magyar kormány által elkezdett szerkezeti reformok a ház szakértői szerint lehetővé tehetik, hogy Magyarország előbb vezesse be az eurót, mint Lengyelország és Csehország.

A Bank of America-Merrill Lynch befektetési csoport londoni részlegének nemrég kiadott elemzése szerint Magyarország költségvetési szempontból a világ élvonalában lehet jövőre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!