szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elismerte jogos szolgáltatójának a Pécsi Tudományegyetem (PTE) a város új vízműcégét, a Tettye Forrásház Zrt.-t.

A cég által az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleménye szerint Pécs legnagyobb vízfogyasztója szolgáltatói szerződést kötött a társasággal, s vállalta október 5-ig visszamenőleg a víz- és csatornadíj befizetését. Hozzátették: mára valamennyi nagyfogyasztó partnerének tekinti Pécs új vízszolgáltatóját. Az ügyfeleiknek - összesen 63 ezer fogyasztási helyre - eljuttatták a szolgáltatói szerződéseket, a dokumentumok többségét a múlt év végéig aláírva visszaküldték. A lakossági fogyasztók nagy része még az ünnepek előtt befizette a számukra kiküldött víz- és csatornadíjszámlát, a befizetések azóta is folyamatosak.

A Tettye megjegyezte, hogy szoros együttműködést alakított ki a fogyasztók képviselőivel, a társasházi közös képviselőkkel, lakásszövetkezetekkel. Két ilyen szervezet, a LAKTÁSZ és a Társasházkezelők Egyesülete az együttműködést közös nyilatkozatban is megerősítette. Emellett a cég elindította új, interaktív weboldalát és e-ügyfélszolgálatát, hogy a fogyasztók minél egyszerűbben és gyorsabban intézhessék víz- és csatornaszolgáltatással kapcsolatos teendőiket.

A cég számára az egyetemmel való megegyezés stratégiai jelentőséggel bír, mivel a PTE éves vízszámlája mintegy félmilliárd forint. A felsőoktatási intézmény vezetése a közelmúltban azt tervezte, a vízdíjat bírósági letétbe helyezi, mert bizonytalan, hogy a korábbi vagy az új szolgáltatónak kell-e fizetnie.

Az egyetem vezetői azzal érveltek, hogy az intézménynek a Pécsi Vízmű Zrt.-vel van szerződése, de jelenleg a Tettye Forrásház Zrt. szolgáltat. Ha a Pécsi Vízműnek fizetnének és a cég esetleg időközben megszűnik, nincs kitől visszaperelni a pénzt. Ha a Tettye Forrásháznak utalnak, s a pert a Pécsi Vízmű nyeri, aligha kapnák vissza az összeget, mert a Tettyét mindössze ötmillió forint tőkével alapították. A bírósági letétbe helyezés a polgári törvénykönyv szerint fizetésnek számít, azaz nem fordulhat elő, hogy az egyetem nem kap vizet a szolgáltatótól.

Az ügy előzménye, hogy az önkormányzat által megbízott biztonsági cég alkalmazottjai október 5-én ellenőrzésük alá vonták a vízmű épületét, amelyből kizárták a Pécsi Vízmű Zrt. vezetői körét. A lépés azután történt, hogy a város közgyűlése Tettye Forrásház Zrt. néven céget hozott létre a vízközművek átvételére az önkormányzati többségi tulajdonú, de francia érdekeltségű Pécsi Vízműtől, miután a felek határidőre nem egyeztek meg a kisebbségi részvénypakett visszavásárlásáról. A történtek miatt mindkét fél bírósághoz fordult.

A város és a kisebbségi tulajdonos Suez Environnement között azért romlott meg a viszony, mert az önkormányzat szerint a Pécsi Vízmű Zrt. túl drágán szolgáltat, nem a vízdíj csökkentését, hanem a terjeszkedést helyezi előtérbe. Emellett az önkormányzat sokallja a befektető osztalékát és egyéb járandóságait, amelyek a képviselők szerint egy százszázalékos városi tulajdonú vízszolgáltató esetén Pécset gazdagíthatnák.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!