szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyarok tavaly átlagosan 139 eurót (körülbelül 40 ezer forint) költöttek lakásfelújításra, jóval többet, mint a régió többi országaiban – derült ki a Masterplast tanulmányából. A cég szerint ez azért is jó jel, mert általános trend, hogy azokban az országokban, ahol a felújítási munkálatok nagyobb arányt képviselnek az építőipar teljesítményében, várhatóan a talpra állás is könnyebben zajlik majd.

Eltérően érintette a válság az építőanyag-ipart a környező országokban – derült ki a magyar tulajdonú Masterplast Group nemzetközi leányvállalatainak adataiból. A recesszió mértékét ugyanis nem csupán az ország gazdasági mutatói, de a lakosság építkezési szokásai is nagymértékben befolyásolják. „Ahol a lakosság preferenciája a felújítások irányába tolódott el (erre jó példa Magyarország mellett Csehország), ott visszaesett ugyan az új lakások építése, ám a rekonstrukciós munkálatok legalább stagnáltak, sok esetben még növekedtek is, érezhetően ellensúlyozva a teljes piac zuhanását” – mondta Tibor Dávid, a 16 országban leányvállalatot működtető Masterplast vezérigazgatója.

A felújítási piac relatív mérete a régióban található országok közül Magyarországon az egyik legnagyobb. A válság hatására ugyan némi csökkenés volt megfigyelhető a piacon, aminek következtében a Masterplast magyar leányvállalata a homlokzati hőszigetelések esetében mintegy 10 százalék körüli forgalomcsökkentést könyvelhetett el. Ez a mérték azonban jóval elmarad az újlakás-építésekhez szükséges termékeket forgalmazó cégek átlagosan 20-30 százalékos visszaesésétől.

A sor végén található Szerbia, ahol a válság azért nem okozott komolyabb károkat, mert a korábbi éveket sem jellemezte erős piaci aktivitás. Ebben az országban az uniós csatlakozás folyamata hozhatja el a régóta várt fellendülést.

Éppen e jelentős potenciál miatt szán 2008 óta kiemelt szerepet a szerb piacnak a Masterplast. Nem véletlen, hogy ide telepítették legutóbb új homlokzati hőszigetelő gyárukat is. A szerb leányvállalat ennek köszönhetően összességében csaknem megduplázta értékesítését annak ellenére, hogy előrejelzések szerint nagyjából 10 százalék körüli visszaesésre lehetett számítani a felújítási piacon. A szerb leányvállalat homlokzati hőszigetelésekben elért forgalma tavaly meghaladta a 4 millió eurót, ezzel a harmadik legnagyobb Masterplast-leányként teljesített.

Romániában a válság nyomán elsősorban a fizetőképesség nagymértékű romlása okozott komoly problémát: a hitelekkel erőteljesen megtámogatott ingatlanpiac a források elapadása miatt zuhant a mélybe. A felújítási piac sem „úszta meg”: a tavalyi évre nagyjából 5-10 százalékos visszaesést jósoltak az elemzők. A Masterplast romániai leányvállalata ugyan megtartotta az első helyét a homlokzati hőszigetelések terén a leányok között, 8,7 millió eurót meghaladó forgalmával, azonban a piaccal együtt a társaságnak is csökkentek a bevételei.

„Elsősorban méretei miatt szánunk kiemelt szerepet az elkövetkezendő öt évben Lengyelországnak. Hogy az irányvonal jó, azt kitűnően példázza, hogy néhány új termék bevezetésével 70 százalékos forgalomnövekedést ért el a lengyel leányvállalatunk a homlokzati hőszigetelések piacán annak ellenére, hogy az előrejelzések inkább stagnálást vártak a felújítási piacon” – mondta Tibor Dávid.

A Buildecon piaci elemző cég szerint a következő években 1-3 százalék közötti bővülés várható Lengyelországban, amely, tekintve a piac méretét, tekintélyes növekedésnek számít. Mindez pedig azt is jelentheti, hogy a lengyel leányvállalat nagyon hamar felzárkózhat a már évek óta jól teljesítő Masterplast-cégek közé.

A lakosság felújítási költései 2009-ben (euró/fő)

Magyarország 139
Csehország 96
Lengyelország 89
Bulgária 55
Szlovákia 51
Horvátország 24
Románia 15
Ukrajna 8
Szerbia 7

Forrás: Buildecon, Masterplast

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Nagyot vesztett a Holcim, esik az építőanyag-piac

A világ második számú cementgyártója, a svájci Holcim szerdán 74 millió svájci frankos adózott eredményt jelentett az első negyedévről, 80 százalékkal kevesebbet a tavalyi első negyedévi 370 milliónál.

MTI Gazdaság

Felére zsugorodhat az építőanyag-ipar

Legalább 25-30 százalékos építőanyag-ipari piacszűkülésről számolt be a Napi Gazdaságnak a Magyar Építőanyag-ipari Szövetség ügyvezetője. Széman György arról beszélt, hogy a rohamos forgalomcsökkenés heteken belül elérheti az 50 százalékot is, ha az ágazat válságát kezelő intézkedéscsomag késlekedik.