szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Februárban csökkent a Budapesti Értéktőzsde forgalma: kétszeres árfolyamértéken számolva 743 milliárd forint értékben kötöttek üzleteket a részvénypiacon, ami 19,6 százalékos csökkenés a januári 924 milliárdhoz képest − derül ki a BÉT hétfőn közölt havi statisztikájából, amely a brókercégek jelentésein alapul.

Tavaly februárhoz képest 28 százalékos bővülést mutat a forgalom, 2009 februárjában 582 milliárd forintot tett ki a részvénypiaci adásvétel. Az év eleje óta február végéig viszont 1 666 milliárd forintot ért el a részvénypiaci forgalom, szemben a 2009. azonos időszaki 1 147 milliárd forinttal.

A részvények forgalma a teljes azonnali piaci forgalom 96,5 százalékát adta februárban. Az azonnali összforgalom − amely magában foglalja a befektetési és kárpótlási jegyek, a certifikátok, az állampapírok, a vállalati kötvények és a jelzáloglevelek forgalmát is − 770 milliárd forintot ért el, az előző hónaphoz képest 18 százalékkal csökkent.

Az idén februárban gyengültek a részvényárak, a tőzsde hivatalos részvényindexe, a BUX a hónap utolsó kereskedési napján 21 268 ponton állt, 563 ponttal, 2,6 százalékkal alacsonyabban a januári záró értékénél.
 
A brókercégek forgalmi listáján az Erste Befektetési Zrt. megőrizte vezető helyét, a társaság 159 milliárd forint értékben forgalmazott részvényeket a tőzsdén. Második helyen − az előző hónaphoz hasonlóan − a Concorde Értékpapír Zrt. áll 95 milliárd forinttal. Harmadik lett a KBC Securities 68 milliárd forintos adásvétellel. Negyedik a sorban a Wood and Company 66,5 milliárd forintos forgalommal, a Cashline 62 milliárd forintos forgalma pedig ezúttal az ötödik helyhez volt elég.

A származékos piacon februárban mérséklődött az egyedi részvények forgalma, míg a BUX-kontraktusokra több üzletet kötöttek, a devizák határidős forgalma pedig stagnált. Az egyedi részvényekre 180 milliárd forint értékben született határidős ügylet az előző havi 216 milliárd forintos forgalom után. A határidős BUX forgalma 134 milliárd forint volt februárban, míg januárban 120 milliárd forintot tett ki. A deviza kontraktusokkal 232 milliárd forint értékben kereskedtek a januári 233 milliárd forintos forgalom után. Az áruszekcióban februárban 4,9 milliárd forint értékben kötöttek gabonaügyleteket a januári 2,8 milliárd forint után.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI / hvg.hu Gazdaság

Mennyit érnek összesen a BÉT-en lévő cégek? Itt a válasz

A múlt év negyedik negyedében 5,3 százalékkal 5 685 milliárd forintra nőt a Budapesti Értéktőzsdén jegyzet részvények kapitalizációja (összesített piaci értéke). A 276 milliárd forint negyedéves növekmény szinte teljes egészében átértékelődésből (árfolyam emelkedésből) származott – egyebek mellett ez derül ki a Magyar Nemzeti Bank kedden kiadott értékpapír piaci statisztikáiból.