Egyszerűsített foglalkoztatás: moratóriumot követelnek az APEH-tól

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) felszólítja a kormányt és az Adó és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalt (APEH), hogy a vállalkozóknak biztosítson moratóriumot az alkalmi munkavállalók bejelentésére vonatkozó szabályok alkalmazásánál - közölte a szervezet. A kamara szerint az APEH elmulasztotta közzétenni a szükséges adatlapokat.

  • MTI MTI
Egyszerűsített foglalkoztatás: moratóriumot követelnek az APEH-tól

A BKIK szerint, bár a hatályos szabályok szerint az április 1-jétől megszűnő alkalmi munkavállalói kiskönyvet az egyszerűsített foglalkoztatás váltja fel, a mai napig nem elérhetőek a nyomtatványok, amelyeken az elektronikus bejelentést meg lehetne tenni. A nyomtatványokat az APEH-nak a vonatkozó törvény szerint a benyújtás határideje előtt 30 nappal közzé kellett volna már tennie - jelezték. A kamara úgy látja, a helyzet azzal járhat, hogy az APEH a saját mulasztása által előidézett vállalkozói mulasztásokat fogja bírságolni.

A BKIK moratóriumot követel a kormánytól és az APEH-tól a benyújtás kapcsán, továbbá az adóhatóság mulasztására miatt haladéktalan tájékoztatást kér a végrehajtás szabályairól és a szükséges adatlapokat közzétételére szólít fel. A kamara véleménye szerint sürgősen újra kell tárgyalni az alkalmi munkavállalók helyzetével foglalkozó törvényt, mert az április 1-jével hatályba lépő rendelkezések nem eredményezik a vállalkozók terheinek csökkenését, sem a foglalkoztatás növekedését, sem a magyar emberek könnyebb munkavállalását - vélik.

A szervezet jelenleg is dolgozik egy koncepción, mely a felsorolt elvárásoknak megfelelő szabályrendszer kialakítására tesz javaslatokat - közölte a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara. 

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Leggyakrabban kiabálással, sértegetéssel, káromkodással és becsmérlő fenyegetéssel találkoznak a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet dolgozói, de előfordul, hogy a hozzátartozók vagy a betegek leköpik, megrúgják, fellökik vagy szexuálisan inzultálják őket – derül ki a dolgozókat érő erőszakról szóló kutatásból.