szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az építőipari termelés volumene 2010 februárjában mind kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezővel korrigálva 10,1 százalékkal csökkent a 2009. februárihoz képest, szezonálisan kiigazítva pedig − a januári 11 százalékos visszaesést követően − februárban 6 százalékkal nőtt az előző havihoz viszonyítva − közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A KSH adatai szerint az év első két hónapjában az építőipar termelése 11,7 százalékkal kisebb volt, mint 2009. január-februárban. Az építőipari termelés erős szezonális hatást mutat, mivel tapasztalatok szerint mind januárban, mind februárban egy átlagos hónap termelésének általában mintegy 60 százalékát állítják elő. Februárban mindkét építményfőcsoport termelése kisebb volt az előző évinél.

Az építőipari termelés 10,1 százalékos mérséklődésén belül az épületek építése − a 2009. évi tendenciát folytatva − 14,2 százalékkal csökkent. Az egyéb építményeken végzett munkák volumene kismértékben, 2,3 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Év eleje óta az épületek építése 17,5, az egyéb építményeké 0,8 százalékkal csökkent. Januárhoz viszonyítva ugyanakkor a szezonálisan kiigazított adatok alapján az épületek építése 5,2, az egyéb építményeké 6,7 százalékkal emelkedett.
 
Az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat − ami az épületépítési projekt szervezését és az épületek szerkezetkész építését tartalmazza − termelése 7,6, az egyéb építmények építése ágazaté − ami ezen egyéb építmények szerkezetkész építését tartalmazza − 8,1 százalékkal maradt el a 2009. azonos időszakihoz mérten. A speciális szaképítés ágazat − amelynek zömét szerelési és szakipari munkák adják − termelése 13,1 százalékkal csökkent.
 
A februárban kötött új szerződések volumene 38 százalékkal magasabb volt az előző évinél, ezen belül az épületek építésére kötötteké 15,4, az egyéb építmények építésére kötötteké 61,1 százalékkal emelkedett. A jelentős növekedés oktatási, sport és idegenforgalmi célú épületekre, vidéki villamospálya-építésre és -felújításra, közműépítésekre, valamint autóút- és útépítésre kötött nagy értékű szerződéseknek köszönhető. Az építőipari vállalkozások január-februárban 29,8 százalékkal nagyobb volumenű új szerződést kötöttek, mint egy évvel korábban.

Az építőipari vállalkozások hó végi szerződésállományának volumene 13,7 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz képest. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 26,9, az egyéb építményeké 4,5 százalékkal nőtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Sorra dőlnek be a cégek az építőiparban

Februárban tovább emelkedett a felszámolások amúgy sem alacsony száma az építőiparban. Tavaly az év második hónapjában 228 céggel szemben indult fizetésképtelenségi eljárás az ágazatban, most 263 jutott erre a sorsra. Az Opten céginformációs szolgáltató adatai szerint nem annyira az optimizmus, mint inkább az adósságszédelgők aktivizálódásának jele, hogy a tavalyi utolsó negyedév óta ismét emelkedik az új cégbejegyzések száma az ágazatban.

MTI Gazdaság

KSH: folytatódott az építőipari visszaesése

Januárban folytatódott az építőipari visszaesés: a termelés volumene mind a kiigazítatlan adatok szerint, mind a munkanaptényezővel kiigazítva 13,5 százalékkal csökkent a 2009. januárihoz képest − közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

MTI Gazdaság

Csökkent az építőipar teljesítménye 2009-ben

Az építőipari termelés volumene tavaly decemberben mind kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezővel kiigazítva 6,2 százalékkal csökkent a 2008. decemberihez képest, a 2009-es év egészében 4,3 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző évben – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.

MTI Gazdaság

Csökkent az építőipari mikro vállalkozások teljesítménye

Az építőipari mikro vállalkozások teljesítménye az idén január-februárban 78-80 százalékkal esett vissza az utolsó jó évnek számító 2006 azonos időszakához képest – mondta Vonnák Sándor, az Építőipari Kis- és Középvállalkozások Szövetségének elnöke.