Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az Eurpópai Bizottság engedélyezte, hogy a magyar villamosenergia-termelők kompenzációt kapjanak a piaci liberalizációja során őket ért bizonyos veszteségek után. Almunia szerint mindenki jól jár.
A meg nem térült villamosenergetikai beruházásoknál a magyar kormány által felvázolt kompenzációs szabályok jóváhagyása mellett döntött az Európai Bizottság kedden. Eszerint kártérítést kapnak a magyarországi villamosenergia-termelők a hosszú távú villamosenergia-vásárlási megállapodások (HTM-ek) megszüntetéséből eredő bizonyos költségekért.
A brüsszeli döntés értelmében a kompenzáció nem lépi túl azt a szintet, amelyet a beruházási költségek közül az eszközök ésszerű kulcsal számított amortizációja jelöl ki..
„A támogatási program kárpótlást nyújt a magyarországi villamosenergia-termelők számára hosszú távú megállapodásaik megszűnéséért a liberalizációt követően, s enne az ipari- és a végfogyasztók is hasznát látják” – mondta Joaquín Almunia, versenyjogi biztos a döntésre reagálva.
A magyarországi támogatási program célja, hogy kompenzáljon három villamosenergia-termelőt a hosszú távú villamosenergia-vásárlási megállapodások (HTM-ek) megszűnése mkiatt felmerült, meg nem térülő úgynevezett átállási költségeikért.
Az érintett energiatermelők a Budapesti Erőmű Zrt., az EDF leányvállalata, a Dunamenti Erőmű Zrt., a GDF Suez leányvállalata és a Pannon Hőerőmű Zrt., a Dalkia leányvállalata.
A keddi döntés értelmében a kompenzációt egy 2008. június 4-i bizottsági határozat érelmében az erőművek által visszafizetendő támogatási összegekből vonják majd le. A két évvel ezelőtti határozat kimondta, hogy a HTM-ek az EU belső piacával összeegyeztethetetlen, ezért meg kell szüntetni azokat. Emellett előírta a hazánk uniós csatlakozása óta már kifizetett támogatások visszafizettetését. E határozatot követően Magyarország a HTM-ek megszüntetéséről rendelkező törvényt fogadott el, amely lehetővé teszi az erőműveknél ezzel összefüggésben felmerült veszteségek kompenzálását.
A HTM-ek rendszerét Magyarország a kilencvenes évek közepén eredetileg azért hívta életre, hogy ezzel ösztönözze magyarországi befektetésre a villamosenergia-vállalatokat. E rendszerben bizonyos magyar erőművek az állami tulajdonú inkumbens villamosenergia-vállalatnak, az MVM-nek értékesítették a megtermelt villamos energiát. A szerződéses feltételek megóvták az erőműveket a versenytől, mivel nyereségességük garantált volt és nem voltak kitéve a versnnyell együtt járó kereskedelmi kockázatnak.
A hvg.hu megkeresésére Perger András, az Energia Klub szakértője elmondta: a HTM-eknek az Európai Bizottság által kikényszerített megszüntetése egyértelmű jelzése volt annak, hogy a magyar állam - és egyben az Magyar Villamos Művek tulajdonosa - nem vette komolyan az uniós jogszabályi környezetet, és ragaszkodott az erőművek privatizációs feltételeinek életben tartásához. Perger szerint a keddi döntéssel az Unió "engedményt adott" a három erőmű többletbevételének visszafizetésére.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?
A külügy megtalálta Habsburg György párizsi nagykövet utódját.
A kormány indokként az állam nemzetközi célkitűzéseinek megvalósítására és a gazdasági kapcsolatok alakulására hivatkozik.
A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története is mutatja, egyik pillanatról a másikra megváltozhat valakinek az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.
Szeptember 1-én kezdődik és 2026. június 19-ig (péntekig) tart.
Az egész késő esti talkshow-formátum került végveszélybe.
A Tisza Párt elnöke szerint a dolgozószobája helyéről a politikai közösség döntene.
Arra is keresem a választ, hogy érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon. Kiderült, hogy titokban két buli zajlik egymás mellett. Földes András elsőtusványozó riportja, kormányzati divat-összefoglalóval.
Még a magyar kormányfő illiberális politikája sem riasztja el őket.