szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Simor András visszautasította a devizahitelezés elterjedése miatt az MNB-t ért kritikákat, és hangsúlyozta, hogy a jegybank nem fogyasztóvédelmi hatóság, nincsenek szabályozó eszközei, egyben emlékeztetett arra: szinte az egyetlen intézményként az MNB 2001 óta következetesen, hangosan érvelt a devizahitelezés ellen, és javaslatokat is tett a kormánynak már 2005-ben.

A jegybankelnök szerdán sajtótájékoztatón ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a devizahitelek között a problémás hitelek aránya nem magasabb, mint a forinthiteleknél. Ugyanakkor megerősítette, hogy a devizahitelesek között mintegy 80-100 ezren nehéz helyzetbe kerültek. Emlékeztetett arra is, hogy a devizahitelezés nem a mostani jegybanki vezetés idején kapott lendületet, hanem még az előző vezetés alatt. Az euróbevezetés lehetséges időpontjáról nem nyilatkozott, annyit azonban elmondott: reméli, hogy a következő kormány az időpontról egyeztet majd a jegybankkal.

Karvalits Ferenc, a jegybank alelnöke az árfolyamot illetően azt mondta: a forint elmúlt időszakbeli jelentősebb árfolyammozgását a bankrendszer kezelni tudta, és bár vannak olyan szintek, ahol megnőnek a pénzügyi stabilitási kockázatok, de „a monetáris politika nincs gúzsba kötve”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

GfK: a lakosság többsége egyetért az MNB devizahitelezési javaslatával

A lakosság 89 százaléka egyetért a Magyar Nemzeti Bank (MNB) javaslatával, amely szerint nagyobb körültekintéssel és felelősséggel szükséges hitelt nyújtani – áll a GfK Hungária felmérésben, amelyet a jegybank megbízásából készítettek. A felmérés szerint a lakosság mintegy kétharmada értesült már az MNB kezdeményezéséről.