szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gazdasági intézkedések uniós összehangolásának szükségességét hangsúlyozta pénteken Elena Salgado, az EU soros elnökségét adó Spanyolország gazdasági és pénzügyminisztere Brüsszelben, az EU-országok pénzügyminiszteri tanácskozásának kezdetén.

Az ülést Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke hívta össze annak érdekében, hogy megvitassák, mi lenne a gazdasági válság leküzdésének legjárhatóbb útja, illetve hogyan lehet biztosítani a 27 tagországban a nagyobb költségvetési fegyelmet. A tanácskozáson képviselteti magát az Európai Központi Bank is.

A Van Rompuy által vezetett munkacsoportnak – amely lényegében ezzel a pénteki megbeszéléssel alakult meg – az a feladata, hogy legkésőbb októberig javaslatokat tegyen a gazdaságpolitikai irányítás hosszú távú, adott esetben az uniós szerződés változtatásával is járó módosítására. Bizonyos javaslatokat már a júniusi EU-csúcs elé akarnak terjeszteni.

Spanyolország számára az elsődleges szempont a gazdasági intézkedések összehangolása – mondta Salgado. Hangsúlyozta, hogy e nélkül nem lehet javítani sem szűkebben az euróövezet, sem szélesebb értelemben az EU piaci versenyképességét.

Az összehangolás részleteit illetően azonban meglehetősen különböző elképzelések vannak a tárgyalóasztalon – derült ki az ülésre érkező miniszterek nyilatkozataiból.

Németország – a görög adósságválság tanulságaiból okulva – "új stabilitási kultúrát" akar meghonosítani az EU-ban. Mások azonban – mint például Luxemburg – éppen amiatt bírálják a németeket, hogy a többiekkel való egyeztetés nélkül, különutas lépéseket tettek, így például korlátozták az úgynevezett "shortolási" műveleteket a pénzügyi piacokon.

A németek szerint az Európai Bizottság helyett új testületnek kellene ezentúl górcső alá vennie a nemzeti stabilitási programokat. Ebben az Európai Központi Bank emberei, illetve "független" intézmények kaphatnának szerepet. A pénzügyi tervezést illetően Ausztria, Svédország és az Egyesült Királyság előzetesen ellenkezésének adott hangot azzal a német elképzeléssel szemben, hogy az uniós pénzügyminiszterek még a parlamenti elfogadás előtt tekintsék át az egyes tagországok költségvetés-tervezetét.

Felmerült olyan elképzelés is, hogy az uniós stabilitási előírásokat notóriusan megszegő országtól vonják meg a jövőben a strukturális támogatási pénzeket, illetve függesszék fel a tagállami kormányokat képviselő tanácsban a szavazati jogukat.

A pénteki tanácskozás kezdetén elhangzott szakmai latolgatásokban a korábbinál viszonylag kevesebb szó esett az Európai Valutaalap megteremtésének ötletéről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Jelentés: az unió gazdasága gyenge lábakon kezd kimászni a gödörből

Lassan lábadozik az Európa Unió gazdasága: az idén a GDP az EU-ban és az euróövezetben is várhatóan 0,7 százalékkal nő, az infláció pedig 1,4 százalék lesz az egész unió, 1,1 százalék az euróövezet esetében – jósolja az a csütörtökön Brüsszelben közzétett jelentés, amely az EU hét legnagyobb nemzetgazdaságának kilátásait tekinti át.

hvg.hu Gazdaság

Három felügyelet figyelné az uniós pénzügyi rendszert

Három új páneurópai felügyeletet állítana fel az Európai Bizottság, és a pénzügyi szektorra vonatkozóan közös szabályrendszer létrehozását szorgalmazza azoknak a törvényeknek alapján, amelyeknek tervét a Bizottság szerdán hozza nyilvánosságra – írja a Financial Times.

hvg.hu Gazdaság

Oszkó: magyar törekvés is az uniós pénzügyi felügyelet

A közös európai pénzügyi felügyeleti rendszer létrehozásáról szerdán született európai uniós döntés egybeesett a magyar törekvésekkel, hiszen a rendszer kiépítését Magyarország kezdeményezte - hangoztatta Oszkó Péter pénzügyminiszter Brüsszelben.

MTI Gazdaság

Szaúdi jegybankár komoly intelmei az Európai fiskusnak

Az európai szuverén adósságszolgálati válság „ébresztőt fújt” a megfontolt, körültekintő fiskális politikának és az egyes tagállamokat sújtó költségvetési megszorítások miatt visszavetheti az euróövezet gazdasági növekedését is – mondta a szaúdi jegybank, a SAMA (Saudi Arabian Monetary Authority) kormányzója, Muhammad Al Jasser egy rijádi konferencián.