szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az EU-országok már jövőre egyeztetni fogják költségvetési terveiket, és nem pedig önállóan dönteni – így vélekedik az olasz gazdasági miniszter, Giulio Tremonti.

„Az idei az utolsó év, amikor nemzeti költségvetések készülnek. A gazdaságpolitikákat minden évben egyidejűleg, együtt és egyforma módon fogják kialakítani. Nem lesz olyan ország, amely a többiekétől eltérő döntéseket hoz” – idézte a miniszter vasárnap elhangzott nyilatkozatát olasz hírügynökségi jelentések alapján a Reuters.

Egy gazdasági konferencián Tremonti azt mondta, hogy a válság „mozgásba hozta” a hatalom átadását az egyes országok részéről az európai testületeknek. „Ma még talán nem látszik, pedig teljesen világos, hogy az európai országok jogainak hatalmas átruházása megy végbe” – mondta az olasz gazdasági miniszter.

Az EU az euróövezeti adósságválság láttán igyekszik szigorítani a tagországok költségvetési fegyelmét szabályozó, 1997-ben elfogadott, de 2005-ben enyhített Stabilitási és Növekedési Paktumot. Ez az a megállapodás, amely az EU-országok számára előírja egyebek között, hogy éves államháztartási hiányuk nem lehet több a hazai össztermék (GDP) 3 százalékánál, bruttó közadósságuk pedig nem haladhatja meg a GDP 60 százalékát. A szigorítás egyik eleme lenne a nemzeti költségvetési tervek előzetes brüsszeli vizsgálata a nemzeti parlamentek szavazása előtt. A Reuters szerint Tremonti vasárnapi nyilatkozata azt jelzi, hogy az olasz kormány határozottan támogatja a nemzeti költségvetési törvényalkotás brüsszeli kontrollját.
Az Európai Bizottság utolsó előrejelzése szerint Olaszország államháztartási hiánya idén a GDP 5,3 százaléka lesz - annyi, mint tavaly -, és jövőre is még az 5,0 százaléka, miközben Olaszország bruttó közadóssága a GDP tavalyi 115,8 százalékáról idén a 118,2 százalékára, jövőre 118,9 százalékára nő. Olaszország az euróövezet alapító tagja, de közadóssága az utóbbi tizenegy évben sosem volt még csak a közelében sem az előírt legföljebb 60 százaléknak, és a 3 százalékos deficitcélt is csak elvétve teljesítette. A kormány célja a hiányt 2,7 százalékra szorítani 2012-ben.

Május végén az olasz kormány 24 milliárd eurónyi hiánycsökkentő intézkedést határozott el – ez a tavalyi GDP 1,7 százalékával egyenértékű –, közte a nyugdíjazások elhalasztását és a fizetések befagyasztását az állami szektorban, illetve a magas keresetek csökkentését a közszolgálatban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Szaúdi jegybankár komoly intelmei az Európai fiskusnak

Az európai szuverén adósságszolgálati válság „ébresztőt fújt” a megfontolt, körültekintő fiskális politikának és az egyes tagállamokat sújtó költségvetési megszorítások miatt visszavetheti az euróövezet gazdasági növekedését is – mondta a szaúdi jegybank, a SAMA (Saudi Arabian Monetary Authority) kormányzója, Muhammad Al Jasser egy rijádi konferencián.

MTI Gazdaság

Jelentés: az unió gazdasága gyenge lábakon kezd kimászni a gödörből

Lassan lábadozik az Európa Unió gazdasága: az idén a GDP az EU-ban és az euróövezetben is várhatóan 0,7 százalékkal nő, az infláció pedig 1,4 százalék lesz az egész unió, 1,1 százalék az euróövezet esetében – jósolja az a csütörtökön Brüsszelben közzétett jelentés, amely az EU hét legnagyobb nemzetgazdaságának kilátásait tekinti át.

ecoline.hu Gazdaság

Pénzügyi reform: így védekezne a válság ellen az EU

Az elmúlt hetekben, hónapokban egyértelműen a pénzügyi rendszer reformja a legfontosabb kérdés Brüsszelben, az Európai Unió összes döntéshozó szerve erre fordítja kapacitásai jelentős részét. Az Európai Bizottság által megálmodott, s az EP Gazdasági és Monetáris Bizottsága által jelentősen átdolgozott, új felügyeleti rendszer így nézne ki.