szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország két évre szóló elővigyázatossági megállapodást akar kötni 2011-2012-re 10-20 milliárd euró értékben az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), a kormány reményei szerint a hitelezők beleegyeznek abba, hogy a jövő évi GDP-arányos államháztartási hiány meghaladja a 3 százalékot - nyilatkozta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Reutersnek.

Matolcsy György kifejtette, hogy a kormány komoly szerkezeti reformokat tervez 2011-ben és 2012-ben, ehhez jelentős többletköltségek szükségesek, miközben a bonyolult euróövezeti helyzet megnehezíti a jelentősebb deficitcsökkentést jövőre. „Véleményem szerint sikerül megállapodni partnereinkkel egy 3,0-3,8 százalék között jövő évi GDP-arányos államháztartási hiányban, miközben komoly szerkezeti reformok végrehajtására kerül sor" - közölte a miniszter és hozzátette: ez a hiánysáv 2011-re vonatkozik, és ha ezt sikerül elérni, akkor a deficit 3 százalék körülire mérséklődik 2012-ben.

Az IMF-fel és az Európai Unióval kötött, októberben lejáró megállapodás jövőre 3 százalék alatti GDP-arányos államháztartási hiányt irányoz elő. Matolcsy György hangsúlyozta azt is, hogy a kormány elkötelezte magát a 3,8 százalékos idei deficitcél betartása mellett.

Szapáry György, a miniszterelnök főtanácsadója szerdán azt nyilatkozta, hogy a jelenlegi, október végéig érvényes megállapodást két hónappal meghosszabbítják, majd 2011-re kötnének egy elővigyázatossági hitelszerződést. „Ez azt jelenti, hogy nincs szándéka a kormánynak lehívni a pénzt, mert fizetőképes, de egy ilyen megállapodás erősítené a piacok bizalmát, ami megjelenhet alacsonyabb kockázati felárakban, azaz a magyar állam olcsóbban juthatna kölcsönhöz a külföldi piacokon” – mondta Szapáry György. Megjegyezte, hogy az államnak a jelenlegi keretből sincs szándéka több pénzt lehívni, a hosszabbítást azzal indokolta, hogy „ne legyen két hónapos lyuk” a mostani és a 2011-re kötendő elővigyázatossági megállapodás között.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

WSJE: "semmi drámai" Magyarországon

Teljességgel félrevezetőek azok az állítások, amelyek szerint drámaian magas szintre növekedhet a magyar költségvetési hiány − írta hétfői számában a The Wall Street Journal, az amerikai üzleti körök vezető napilapja európai kiadásában (WSJE), egy meg nem nevezett "nemzetközi tisztségviselőre" hivatkozva, aki a lap szerint jól ismeri a magyar büdzsé helyzetét, a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val folytatott megbeszélések tartalmát.

MTI Gazdaság

Le Monde: még kérdéses a magyar költségvetési szigor

Az új magyar vezetés még nem döntötte el, hogy tartja-e a Bajnai-kormány költségvetési szigorát, vagy pedig a Fidesz választási ígéretei egy részének teljesítésére eltér a Nemzetközi Valutalap (IMF) és az Európai Unió által megkövetelt irányvonaltól – írta szombat délután megjelent számában a Le Monde.

MTI Gazdaság

Csúszik az IMF-felülvizsgálat, nincs kivel tárgyalni

Májusban elmarad az IMF-fel és az EU-val kötött hitelmegállapodás negyedévente esedékes felülvizsgálata; a Bajnai-kormánnyal már nem tudnak miről tárgyalni, az új pedig még nem állt fel – írta pénteki számában a Népszabadság.

MTI Gazdaság

Az Orbán-kormány is kér IMF-hitelt

Új, elővigyázatossági hitelmegállapodást kötne a kormány a Nemzetközi Valutalappal (IMF) 2011-re - nyilatkozta az fn.hu-nak Szapáry György, a miniszterelnök főtanácsadója.