szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem kerül közvetlenül veszélybe az államadósság finanszírozása, ugyanakkor rövidtávon nőhetnek a devizahitelesek terhei, középtávon pedig a nemzetközi bizalom hiánya jelenthet problémát és veszélyt Magyarország számára − vélekedett Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke arról, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) delegációja hétvégén megegyezés nélkül utazott el Magyarországról, valamint hogy az Európai Unió (EU) elhalasztja a hitelfelülvizsgálat lezárását.

Vértes András hétfőn elmondta: a tárgyalások eredménytelen lezárása a forint gyengülésével, a nemzetközi pénzügyi bizalom romlásával, valamint az állami adósságfinanszírozás kamatterheinek megemelkedésével járhat rövidtávon. Hozzáfűzte: "az is lehet, hogy átmenetileg akár egyáltalán nem lehet majd értékesíteni állampapírt, különösen közép- és hosszabb lejáratú állampapírt".

A szakember hangsúlyozta: az igazi probléma középtávon, a bizalom kérdése körül forog. Magyarország az elmúlt években egy olyan strukturális és egyensúlyi kiigazítást hajtott végre, amelyet a nemzetközi szervezetek elismertek és az Európai Unió is példaként állított a többi ország elé. Ez a folyamat most megszakadt, "a nemzetközi szervezetek bizalmatlanságot nyilvánítottak ki". Nemzetközi téren a bizalom a legnagyobb érték, így annak hiánya a legnagyobb veszteség − mondta Vértes András.

A GKI elnöke szerint a kormány gazdasági programjából hiányoznak az államháztartás kiadási oldalával kapcsolatos szerkezeti reformok, így az önkormányzati, egészségügyi reform, illetve a veszteséges állami vállalatok reformja, ezért "kényszermegoldások" születtek. Hozzáfűzte: ha lennének szerkezeti reformok, akkor azokat a nemzetközi szervezetek is nagymértékben támogatnák.

A másik fő probléma Vértes András szerint, hogy a bankadó irreálisan magas. Elvi alapja ugyanakkor kevés van, mert Magyarországon a bankok lényegében nem kaptak állami pénzt, és bár a "fizessenek a gazdagok"-elv alapján elfogadható lenne a pénzügyi szektor megadóztatása, de nem ilyen nagy mértékben − vélekedett Vértes András. Az adó nem a profitot veszi ki a bankokból, hanem a tőkét apasztja, miközben az elmúlt két évben a bankok maguk fedezték a válság elhárításának költségeit. A terhek így visszahárulnak a lakosságra és a vállalkozásokra, ami pedig fékezi a gazdasági növekedést - fűzte hozzá.
 
2011-re vonatkozóan elmondta: vannak jó lépések, azonban strukturális reformok hiányában, valójában adóátrendezés van, nem pedig adócsökkentés. A kormány által meghirdetett 29 pont nagy részét meg lehet tartani, azonban bizonyos elemein − például a társasági adó csökkentésének mértékén − változtatni kellene, másrészt szerkezeti reformokat kellene elindítani − emelte ki Vértes András.

Azokra az elemzői találgatásokra, amelyek szerint  a kormány az októberi önkormányzati választások utánig el akarja halasztani a népszerűtlen kiadási és bevételi intézkedéseket, a GKI elnöke úgy reagált, hogy "ez egy nagyon veszélyes játék". Kifejtette: a tárgyalások mostani eredménytelen befejezése nagyon súlyos bizalmi válságot jelent a nemzetközi pénzpiacokon, és ezt "nagyon keményen megfizetheti a magyar lakosság, a magyar vállalatok".
 
Vértes András hangsúlyozta: ha Magyarország, az EU-ban fontos szerepet játszó ország kíván lenni, akkor nem lehet három hónapért hosszú távra eljátszani a bizalmat. Úgy vélekedett, hogy − a jelenlegi helyzet miatt −, a 2011-2012-re kötendő megállapodás tárgyalásai is nehezebbek lesznek, mert újra vissza kell szerezni az elmúlt egy-két évben megnyert bizalmi tőkét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

IMF-félbeszakítás: a Bloomberg is foglalkozik velünk

Az IMF szerint Magyarországnak többet kellene tennie a bevételek fokozására, az állami cégek reformjára. Mint ismeretes, szombaton megszakadtak a tárgyalások Magyarország és az IMF között, és a washingtoni delegáció visszautazott Amerikába, jóllehet számos forrás szerint eredetileg még hétfőn is nálunk tárgyaltak volna.

hvg.hu Hazai gazdaság

Most nem hívhatnánk le IMF-részletet, de nem is akarunk

Nagyot esett a forint hétfőn, miután kiderült, hogy az IMF és az EU nem zárta le a korábban adott hitelkeretének felülvizsgálati eljárását. Így mindkét küldöttség "dolgavégezetlenül" utazott haza. Magyarország most nem hívhatna le újabb részletet a korábban létrehozott IMF-hitelkeretből. Igaz, most erre nem is szorulnánk rá - mondja az elemző.

MTI Gazdaság

Az IMF ezermilliárd dollárra növelné biztonsági hitelkeretetét

Ezermilliárd dollárra kívánja felduzzasztani a pénzügyi válságok megakadályozására szolgáló hitelkeretét a Nemzetközi Valutaalap (IMF), és szeretné, ha az ehhez szükséges 250 milliárd dolláros pótlólagos juttatásra már novemberig biztosítékokat kapna - mondta a szervezet vezérigazgatója a Financial Timesnak.

MTI Gazdaság

Nehéz hétvége az IMF-fel – összefoglaló

Az elemzők forintgyengülést várnak hétfőn, mások az államadósság finanszírozásának drágulását jelzik előre. A Jobbik örül, hogy a kormány keményen képviselte a magyar álláspontot az IMF-fel való tárgyalásokon, az MSZP viszont a történtek nyilvánosságra hozását követeli.

MTI Itthon

IMF: Rosenberg nem tárgyalt újabb hitelről

A Nemzetközi Valutalap (IMF) küldöttségének vezetője a magyar kormánnyal folytatott tárgyalások szombati felfüggesztése után úgy nyilatkozott, hogy a tárgyalásokon nem volt szó Magyarországgal kötendő esetleges újabb - 2011-re, 2012-re szóló - hitelmegállapodásról.

MTI Itthon

A Jobbik örül annak, hogy a kormány nem engedett az IMF-nek

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság tárgyalódelegációjának teátrális hazautazása és annak tálalása nyilvánvalóan a nyomásgyakorlást szolgálja - írta közleményében Hegedüs Tamás, a Jobbik frakcióvezető-helyettese vasárnap.