Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az ipari termelői árak az előző havihoz képest 0,2 százalékkal, az egy évvel korábbihoz mérten 8,7 százalékkal nőttek júliusban, a január-júliusi időszakban az előző év azonos időszakához viszonyítva átlagosan 2,0 százalékos volt az árszintemelkedés – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Az ipar belföldi értékesítési árai 2010 júliusában az előző havihoz viszonyítva 0,6 százalékkal csökkentek, a 2009. júliusival összehasonlítva 9,9 százalékkal emelkedtek. Az ipari exportértékesítés árai a 2010. júniusinál 1 százalékkal, a 2009. júliusinál 7,5 százalékkal magasabbak voltak.
2010 júniusához képest az ipar belföldi értékesítési árainak 0,6 százalékos csökkenésén belül a feldolgozóipari ágazatokban az árszínvonal 0,9 százalékkal esett vissza. A legnagyobb mértékben a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás árai csökkentek (5,2 százalék).
A járműgyártásban egy hónap alatt 1,2 százalékkal, a vegyi anyag, termékgyártásban 0,8 százalékkal, a textil- és bőripar esetében 0,4 százalékkal estek az árak. A többi feldolgozóipari ágazatban növekedtek az árak, ennek mértéke 0,2 és 0,6 százalék között mozgott.
Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai júliusban 0,4 százalékkal csökkentek, a víztermelés, -kezelés, -ellátás díjai gyakorlatilag stagnáltak, a bányászat, kőfejtés árai 0,7 százalékkal nőttek.
Tizenkét havi összehasonlításban a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését 6,0 százalékos áremelkedés jellemezte. Ezen belül a legnagyobb mértékben a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban (24,9 százalék), a vegyi anyag, termék gyártásában (17,1 százalék), valamint a kohászat, fémfeldolgozásban (13,1 százalék) nőttek az árak. Kisebb áremelkedés történt a villamos berendezés gyártásában (6,5 százalék), a járműgyártásban (2,3 százalék), illetve a gumi-, műanyag- és építőanyag-iparban (2,1 százalék).
2009 júliusához viszonyítva nagymértékben csökkentek az árak az élelmiszeriparban (4,2 százalék), valamint a textil- és bőriparban (3,5 százalék). A többi feldolgozóipari ágazatban az árváltozás mértéke 0,2 százalékos mérséklődés és 1,7 százalékos emelkedés között alakult. A villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai átlagosan 14,3, a víztermelés, -kezelés, -ellátásé 4,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat; a bányászatban 2,0 százalékos mérséklődés következett be.
A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2010 júliusában az előző hónaphoz képest az energiatermelő ágazatokban 1,2 százalékos árcsökkenés, a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 0,1 százalékos árnövekedés mutatkozott. A beruházási javak árai 0,1 százalékkal mérséklődtek, miközben a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok árai 0,2 százalékkal emelkedtek. Az előző év azonos hónapjához mérten az árak az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban összességében 13,8, a beruházási javakat előállító ágazatokban 2,2 százalékkal emelkedtek. A fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok esetében 2,5 százalékos árcsökkenés volt tapasztalható.
Az ipar forintban mért exportértékesítési árai az előző hónaphoz képest 2010 júliusában 1 százalékkal, 12 havi összehasonlításban 7,5 százalékkal emelkedtek. A hazai fizetőeszköz egy hónap alatt az euróhoz viszonyítva 0,9 százalékkal gyengült, az amerikai dollárhoz képest 3,5 százalékkal erősödött; a 2009. júliusival összevetve az euróhoz mérten 4,3, a dollárhoz viszonyítva 15,0 százalékot vesztett értékéből.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A városvezetés szerint nem tehettek mást, mint hogy rábólintanak a kérelemre, a lakók viszont nem akarnak a szomszédságba vegyi üzemet. Különösen az eljárást nehezményezik, mert a polgármester a testület nélkül döntött a gyártó beköltözésének lehetővé tételéről.
Az influenszer hozzászólása még a bírót is megnevettette.