szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar vállalatok régiós összehasonlításban nem teljesítettek rosszul a tavalyi válságos évben az árbevételt tekintve, e mutató alapján a hazai cégek esetében jellemzően kisebb volt a visszaesés a régiós átlagnál - áll a Deloitte csütörtökön ismertetett felmérésében, amit a régió 500 legnagyobb vállalatáról készített.

A listán szereplő több mint 60 magyar vállalat megszilárdította a helyzetét a régió nagyvállalatai között. Óvatos optimizmusra adhat okot, hogy a 2010 első negyedévéről gyűjtött eredmények és a vállalatvezetőkkel folytatott személyes beszélgetések már inkább arról tanúskodnak, hogy a gazdaság a mélypontról elmozdulva, újra fokozatos fejlődésnek indulhat.        

Az első ötven vállalat között kilenc magyar szerepel: a Mol mellett a Nokia (11.), az Audi (14.), a GE(26.), az E.ON Földgáz Trade(29.), a Samsung(31.), a Magyar Telekom (42.), a Philips (49.) és az MVM (50.) (Zárójelben a cégek helyezése az 500-as listán). A Mol kivételével kissé átrendeződött a rangsor az idén tavalyhoz képest az első ötven helyet tekintve: az Audi tavaly még megelőzte a Nokiát; öt vállalat (Nokia, Audi, E.ON Földgáz, Magyar Telekom, Philips) hátrább került a rangsorban; előbbre lépett viszont a GE, a Samsung, a legnagyobb ugrást az MVM produkálta, amely a tavalyi 169-ik helyről az idén az ötvenedikre jött fel. Kikerült az első ötvenből, és a 60-ik helyen végzett a tavaly 41-ik Panrusgáz.  

A Deloitte negyedik alkalommal állította össze a térség 500 legjelentősebb vállalatának rangsorát, és a felmérés az országok és iparágak szerinti tendenciák elemzésével is szemlélteti a tágabb kereskedelmi és gazdasági környezetet. 

A lengyel PKN Orlen olajtársaság és a Mol is megtartotta vezető pozícióját - a lengyel cég eredménye például a 2008-ban jelentkező 324 millió eurós veszteségből 280 milliós nyereségre váltott. A cseh energiaipari óriás, a CEZ is bekerült a régió első három cége közé, megelőzve ezzel a szintén cseh Skodát. Szintén jó évet zárt a lengyel PKO BP bank is: a pénzintézet euróban számolva 18 százalékkal tudta növelni eszközértékét, így átvette az első helyet az iparágban - mindezt egy olyan évben, amikor a versenytársakra csak szerény növekedés, illetve bizonyos esetekben visszaesés volt jellemző. A válság következtében a térség 500 legnagyobb vállalatának euróban számított összesített árbevétele egyetlen év alatt közel 21 százalékkal esett. 

A közép-európai térség vállalatai előtt álló egyik legnagyobb kihívás az lesz, hogy igazodniuk kell a válság miatt átalakult felügyeleti rendszerekhez - számos iparágban ugyanis új európai, illetve helyi szintű szabályozások fognak életbe lépni azért, hogy a jövőben egy hasonló pénzügyi válság kialakulása elkerülhető legyen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Győzelem a krízisben: az OTP vezet a közép-európai bankversenyben

A Deloitte évente elkészített „Régiós 500” felmérésének részeként idén is felállította Közép-Európa legnagyobb pénzintézeteinek rangsorát. A tanulmány bankszektort vizsgáló fejezete megállapítja, hogy bár a közép-európai bankok a 2008-as esztendőt a válság ellenére is sikeres évként könyvelhetik el, 2009 első hónapjai már egészen más kilátásokat tartogattak a szektor számára.

hvg.hu Tech

Melyek a leggyorsabban fejlődő tech-cégek?

A Deloitte idén is meghirdeti közép-európai Technology Fast 50 versenyét. A technológiai szektor vállalatai számára rendezett regionális megmérettetés nem csupán a több éve a piacon működő vállalatokat, hanem a feltörekvő technológiai cégeket is rangsorolja.

hvg.hu Gazdaság

Fast 500: a leggyorsabban növekvő technológiai cégek

Leginkább multinacionális cégek kulcspartnereként vagy egy-egy szolgáltatás hazai úttörőjeként érték el a több száz százalékos árbevétel-növekedést azon magyar cégek, amelyeknek sikerült felkapaszkodniuk arra az ötszázas régiós toplistára, amely a leggyorsabban növekvő technológiai cégeket rangsorolja.