szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oroszország öt év alatt 50 milliárd dollár bevételt vár a legnagyobb vállalatok és bankok állami tulajdonban lévő részeinek részleges privatizálásából – jelentette ki szerdán Alekszej Kudrin miniszterelnök-helyettes, pénzügyminiszter a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva szerdán.

Kudrin szerint az állam készen áll tulajdonrészei csökkentésére, és egyes részvénycsomagokat a célszerűség és a konjunkturális lehetőségek mérlegelése nyomán akár már az idén év végéig is áruba bocsáthatnak, noha az új privatizációs program elvben csak jövőre indul.

A pénzügyminiszter úgy vélekedett, hogy alapvetően kedvez a helyzet az eladásoknak, s bár világos, hogy a piac volatilitása egyelőre jelentős, de csekély változások nem befolyásolják az orosz terveket.

Vlagyimir Putyin kormányfő már jóváhagyta azon vállalatok és bankok listáját, amelyekben csökkentik az állami tulajdont – mondta Kudrin. Hozzátette, hogy a kormány nemrégiben még kiegészítette a korábban készült listát, de részletekbe nem bocsátkozott.

A korábban közzétett felsorolásban szerepelt egyebek között a kőolaj-vezetékeket építő és működtető Transneft,  a kőolajat kitermelő Rosneft, a RusGidro, a világ egyik legnagyobb  energetikai konszernje, a Sovkomflot, Oroszország legnagyobb  hajózási vállalata, továbbá a VTB Külkereskedelmi bank és a Szberbank.

A részleges privatizációhoz a legközelebb a VTB bank áll, amelynek 10 százalékos részvénycsomagját az amerikai TPG  befektetési alap szándékozik megvásárolni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Jelentés az orosz korrupciós pokol borzalmas bugyraiból

Oroszországban a korrupcióra fordított összeg idén a bruttó hazai termék, a GDP mintegy 50 százalékát éri el, s a legkorruptabbak a rendvédelmi szervek és a bíróságok – állítja jelentésében az Orosz Ügyvédek Szövetsége az Emberi Jogokért elnevezésű szervezet.

MTI Gazdaság

Már nem csak a kaviárt mérik aranyárban az oroszok

Oroszországban egyes élelmiszerek olyan mértékben drágulnak, hogy ez lehetővé teszi a kormánynak az árak korlátozását. Az intézkedés ellen azonban számos érv szól, ezért a kormány várakozó álláspontra helyezkedett – jelentette a Vedomosztyi című lap hétfőn.

MTI Gazdaság

Zűrös tulajdonviszonyok a Szurgutnyeftyegazban

A Szurgutnyeftyegaz – amely tavaly tavasszal 22,1 százalékos részt vásárolt a Molban, és Oroszország egyik leggazdagabb gazdasági társasága – értékének mintegy 85 százalékában olyan szervezetek tulajdonában van, amelyeket a konszern menedzsereinek részvételével hoztak létre.