szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A TEBÉSZ minap közleményt bocsátott a sajtó rendelkezésére, amelyben azt állítja, hogy a Genesis Energy Nyrt. április 19-én elhatározott alaptőke-emelése során tőkebefektetési csalás történt, mint írták: ismereteik szerint „egy Zrt.-én keresztül olyan vételi lehetőséget apportáltak több, mint 20 milliárd forintos értékben a tőzsdei cégbe, amelyről tudniuk kellett, hogy az már nem realizálható.” A Genesis vezérigazgatója Rasztovits Zsolt Edgár azonban mindent cáfol.

„A TEBÉSZ (Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége) sajtóközleményében foglaltak nem igazak, valótlanságokat állítanak, cégünk igazgatótanácsa a TEBÉSZ-t és annak képviselőjét, Dióslaki Gábort haladéktalanul hamis vád és egyéb bűncselekmények miatt feljelenti az illetékes ügyészségnél” – kezdődik a Rasztovits Zsolt Edgár vezérigazgató által aláírt közlemény, amely aztán részletesen kifejti a társaság álláspontját az TEBÉSZ által nyilvánosság elé tár ügyről.

Genesis közleménye szerint a cég 2010. április 19-én tartott közgyűlésén döntést hozott az alaptőkéje külső befektetők által, nem pénzbeli hozzájárulás formájában, összesen 21 580 140.000 forinttal történő felemelésére, amelyből a TEBÉSZ közleményében említett, szintén a nem pénzbeli hozzájárulás tárgyát képező Rudagipsz-Mix Zrt. összes részvényeinek értékét 979 000 000 forintban határozták meg. Ezt az értéket a független könyvvizsgáló is megerősítette. A vételi lehetőség a – nem pénzbeli hozzájárulást szolgáltató – cégek által nyújtott apportok közül egyetlen egyben sem szerepelt, hanem az apport tárgyát tíz vállalat részvényei, üzletrészei és nagy értékű ingóságok képezték.

A Genesis ennek alapján teljesen tévesnek nevezi a TEBÉSZ-nek azt az állítását, hogy az apport tárgya vételi lehetőség lett volna, másrészt a Rudagipsz-Mix Zrt.-t 20 milliárdos értéken apportálták volna. A társaság szerint ezért megállapítható, hogy a cég és befektetői semmilyen bűncselekményt nem követtek el.

A Rasztovits Zsolt Edgár vezérigazgató által aláírt Genesis közlemény szerint a TEBÉSZ közleményben írtakkal ellentétben a befektetők által készített és a Genesis honlapján közzétett befektetési ajánlat nem azt tartalmazta, hogy a Rudagipsz-Mix Zrt. felszámolóval kötött szerződést, hanem azt, hogy a cég a Magyar Fejlesztési Bank hitelszerződése segítségével szerződést kötött a Hasit-Hungária Kft. ingatlan és ingóeszközeinek megvásárlására. Az adásvételi szerződést az eladónak még a felszámolás előtti életszakaszában kötötték meg. Az adásvételi szerződéstől a felszámoló azután állt el, hogy a Rudagipsz-Mix Zrt. a felszámolónak jelezte teljesítési készségét és egyúttal banki teljesítéshez szükséges adatszolgáltatást kért tőle. Ezt a felszámoló elmulasztotta, ennek folytán saját magatartásának köszönheti hogy az adásvételi szerződés eddigi nem teljesül. Az elállás időpontja előtt másfél hónappal erről az eseményről még senki sem tudhatott, és amelynek jogszerűségét a Rudagipsz-Mix Zrt. egyébként is bíróság előtt vitatja – magyarázza a Genesis közleménye.

A TEBÉSZ sajtóközleményében foglaltakkal szemben a közgyűlés időpontjában a Rudagipsz-Mix Zrt. a területen gépek és alkalmazottak segítségével üzemszerűen, rendszeresen termelt, a Hasit-Hungária Kft. felszámolójának e körben tett nyilatkozata hamis – állítja a Genesis. A cég közleményében azzal folytatja, hogy a Rudagipsz-Mix Zrt. a területtel, ingó és ingatlanvagyonnal, valamint a területen foglalkoztatott munkavállalókkal kapcsolatos jogtalan eljárása miatt a felszámolóval szemben számos eljárást indított bíróságok és nyomozóhatóságok előtt. Ennek ellenére a társaság a közeljövőben egyeztetni kíván a felszámolóval a viták békés rendezésére.

A Genesis a Magyar Fejlesztési Bankkal a hitelszerződés meghosszabbításáról tárgyal, amelyhez 2010. március 16-án a Rudagipsz-Mix Kft. 160.millió forint „saját erőt szolgáltatott az MFB Zrt. részére”.

A TEBÉSZ sajtóközleményben foglaltakkal szemben – állítja a Genesis közleménye – a Rudagipsz-Mix Zrt. a Hasit-Hungária Kft.-től nem ércvagyont kívánt vásárolni, hanem ingatlant és eszközöket, így a cég üzleti és termelési tervei változatlanul az érdekeltségek rendelkezésére álló kutatási és bányászati jogok kiaknázására irányulnak.

A Genesis úgy véli, hogy az őket bíráló sajtóközlemény következtetése szintén valótlanságokat és rosszindulatú feltételezéseket tartalmaz, a befektetési ajánlatot ugyanis nem a társaság vezetése, hanem a befektetőcsoport állította össze, az apportot nem a vételi lehetőség, hanem a Zrt. részvényei jelentették, a Genesis vezetése pedig olyasmit nem tudott elhallgatni a részvényesek elől, amiről maga sem tudott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI / hvg.hu Hazai gazdaság

TEBÉSZ: csalásgyanús a Genesis Energy tőkeemelése

Tőkebefektetési csalás gyanúja is felmerülhet a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége (TEBÉSZ) vizsgálata alapján a Genesis Energy Befektetési Nyrt. 2010. április 19-ei közgyűlésén elfogadott apporttal történt tőkeemeléssel kapcsolatban.