szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"Érdekes eszmecserét" folytattak az Európai Unió tagországainak mezőgazdasági miniszterei hétfőn Brüsszelben a génkezelt növények engedélyezési rendszerének megváltoztatásáról, de egyelőre nem jutottak egységes álláspontra – jelentette be a találkozót elnöklő belga Sabine Laruelle.

A miniszterek azt az európai bizottsági javaslatot vitatták, amely kezdeményezte, hogy az uniós tagállamok a jövőben szabadon dönthessenek arról: teljes területükön vagy egyes övezeteikben engedélyezik, korlátozzák vagy megtiltják a géntechnológiával módosított (GM) növények termesztését.

Mint a találkozó előtti nyilatkozatokból kiderült, több delegáció már általánosságban sem ért egyet a bizottság előterjesztésével. Az olasz és a francia miniszter, Giancarlo Galan és Bruno Le Maire például egyöntetűen azt hangoztatták, hogy a közös uniós mezőgazdasági politika alapelvének mond ellent, ha korábban közösségi hatáskörbe utalt döntéseket nemzeti illetékességbe terelnek vissza. Ugyancsak egyértelmű nemet mondott a német delegációt vezető Robert Kloos.

John Dalli, a témáért felelős európai bizottsági tag hétfőn is megismételte, hogy az uniós végrehajtó szerv a javaslatot kiegyensúlyozottnak tartja, és olyannak, amely leginkább megfelel minden érintett érdekeinek. A jelenlegi rendszer nem működik – emlékeztetett.

Jelenleg az EU-ban elméletileg uniós szinten engedélyezett a génkezelt növények termesztése, és a tagországok csak tudományosan igazolt egészségügyi vagy környezetvédelmi érvekre hivatkozva tilthatják azt. Több tagállam azonban, köztük Magyarország is, elsősorban tudományos aggodalmak miatt heves ellenzője az ilyen termékeknek, így az említett lehetőséggel élve nemzeti tilalmi záradékokat tart érvényben.

A témában egyébként nem a mezőgazdasági, hanem a környezetvédelmi miniszterek mondják majd ki a döntő szót. Ők legközelebb október közepén találkoznak Luxembourgban, és ülésükön szintén napirendre kerül Dalliék javaslata.

Korábbi sajtóértesülések szerint azonban a környezetvédelmi tárcák több tagországban az agrárfelelősöknél merevebben elutasítják a javaslatot. Laruelle szerint még több hónapos uniós vita várható a témáról.

Tárgyaltak a miniszterek a javaslat egy másik vonatkozásáról is, nevezetesen arról, hogy összhangban van-e az a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályaival, hiszen a genfi testülethez már eddig is érkeztek panaszok az EU korlátozó gyakorlatára. Dalli szerint erre a kérdésre egyértelműen igen a válasz, több felszólaló azonban e téren is kételyét fejezte ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Az FVM vizsgálja, került-e a magyar piacra génkezelt áru

A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal vizsgálja, került-e Magyarországra a génkezelt lenmagos készítményből, az eredményről később tájékoztatnak - közölte a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) szerdán.

MTI Gazdaság

Megerősítette az amerikai génkezelt kukorica támogatását az EU

Megerősítette az Európai Unió élelmiszer-biztonsági hivatala (EFSA) kedden kiadott véleményében azt az álláspontját, hogy a több uniós tagországba betiltott amerikai génkezelt kukoricafajta, a MON 810 nem tekinthető károsnak az emberi vagy állati egészségre, illetve a környezetre.

Sorkövető

Emberi sperma + nőstény csimpánz = homo sovieticus

Az őrült tudós, Dr. Moreau szigetén förtelmes keresztezett lények, kimérák lépnek túl genetikán, józanságon és erkölcsön. Ilyesféle kreatúrákkal régóta kacérkodik az emberiség. Soha nem volt közelebb a géntechnológia és a mesterséges intelligencia kutatása humanoidok előállításához, mint ma, és holnap még közelebb lesz. Mindez nemcsak tudományos vagy etikai, de jogi kérdéseket is felvet.