szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fővárosi Főügyészség tavaly októberben fordult jogsegélykérelemmel az osztrák igazságügyi szervekhez a MÁV Cargo (jelenleg Rail Cargo Hungaria) privatizációjának ügyében – mondta a főügyészség szóvivője.

Ausztriában hétfőn házkutatásokat tartottak az osztrák hatóságok az ügyben. Egy osztrák gazdasági hetilap, a Format cikke szerint egyebek mellett az új tulajdonos, az Osztrák Szövetségi Vasút (ÖBB) több magas rangú vezetője ellen folyik nyomozás, azzal a gyanúval, hogy kenőpénzt fizettek egy magyar tanácsadó cégnek.

A házkutatásokat a Fővárosi Főügyészség kérésére, jogsegélyeljárás keretében rendelte el a bécsi vádhatóság − közölte a lappal Eva Habicher, az osztrák korrupcióellenes ügyészség szóvivője. A cikk szerint a tanácsadó cég a Geuronet Bt., amely a Format egy korábbi értesülése szerint 7,1 millió euró sikerdíjat kapott a privatizációkor.

A Fővárosi Főügyészség szóvivője, Skoda Gabriella csak a jogsegélykérelem tényéről volt hajlandó beszélni, de annak tartalmáról a nyomozás érdekeire hivatkozva nem nyilatkozott. Így arról sem, hogy milyen nyomozati cselekményeket kért a magyar vádhatóság.

A Magyar Államvasutak teherszállítási leányvállalatát 2008 végén vásárolta meg az osztrák állami vasúttársaság szállítmányozási csoportja, a Rail Cargo Austria (RCA) 102,5 milliárd forintért. A Format 2008 februárjában arról írt, hogy a MÁV Cargo részvényeinek megvásárlásához nyújtott szolgáltatásokért − sikerdíj gyanánt − 7,1 millió eurót kap egy Geuronet Bt. nevű magyar cég, egy 2007. júniusi megbízási szerződés alapján, amelyet Gustav Poschalko, a Rail Cargo Austria elnökségi tagja kötött a betéti társasággal. Poschalko cáfolta a korrupciós vádat, a magyar Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) azonban a sajtóértesülés nyomán 2008-ban nyomozást indított az ügyben ismeretlen tettes ellen.

A Népszava 2008. április közepén arról számolt be: nem bírságolta meg a Központi Igazságügyi Hivatal a MÁV Cargo privatizációjában vitatott szerepet betöltő, Budapesten bejegyzett Geuronet Bt.-t, mert a társaság ennek során, legalábbis magyar döntéshozók esetében, nem végzett lobbitevékenységet, így nem sérthette meg az ezt szabályozó hatályos magyar jog előírásait. Az NNI nyomozása ugyanakkor nem zárult le.

A MÁV a két évvel ezelőtti cikk kapcsán elhatárolódott a sikerdíj ügyétől. Mint közölték, semmilyen kapcsolatban nem voltak a Geuronet Bt.-vel, létezéséről a sajtóból értesültek.

A Der Standard című osztrák napilap internetes kiadásának értesülése szerint a házkutatások kiterjedtek a Győr-Sopron-Ebenfurti Vasúttársaságra (GYSEV) is. Az osztrák-magyar többségi állami tulajdonban lévő GYSEV korábban szervezetileg az ÖBB-hez tartozott és a pályázaton nyertes konzorcium tagja volt. Az Európai Bizottság azonban kartellellenes megfontolásokból a GYSEV kiválásához kötötte a vásárlás jóváhagyását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!