szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Havonta átlagosan 10 ezer forint egyéni számlán elhelyezett nyugdíjcélú megtakarítást von el a kormányzat több mint 3 millió aktívan dolgozó magyar munkavállalótól azzal, hogy 2010. november 1-től 2011. december 31-ig befagyasztják a magánnyugdíjpénztári befizetéseket – állapította meg a Stabilitás Pénztárszövetség elnöksége a szervezet Siófokon tartott konferenciáján.

A magánnyugdíjpénztárak 100 százalékát tömörítő szakmai szervezet szerint a tervezett kormányzati intézkedés minden, jelenleg is aktívan dolgozó, adót és járulékot fizető, 20 és 50 év közötti magyar állampolgár jövőjét és időskori biztonságát teszi kockára rövid távú fiskális érdekek miatt.

Kozek András, a Stabilitás Pénztárszövetség elnökségi tagja kijelentette: a szervezet elnökségének egyeztetett álláspontja szerint a kormányfő által tegnap bejelentett, majd a nemzetgazdasági miniszter által pontosított kormányzati intézkedések közvetlenül a pénztárakat tulajdonló több mint 3 millió tagot érintik kedvezőtlenül. Az eddig egyéni számlára érkező, és ott havonta kamatozó nyugdíjcélú megtakarításokat ugyanis november elsejétől adminisztratív úton egy „közös kalapba”, az állami nyugdíjrendszerbe irányítják át, amely jelenleg semmilyen formában nem alkalmas az egyéni számlavezetésre.

Az elnökségi tag szerint ezt a pesti grundon „einstand”-nak nevezik. A befagyasztás ugyanis nemhogy a nyugdíjak védelmét nem eredményezi, hanem éppen ellenkezőleg: a jelenleg is aktívan dolgozó, adót és járulékot fizető, 30 és 50 év közötti magyar állampolgár hosszú távú jövőjét és időskori biztonságát teszi kockára rövid távú költségvetési érdekek miatt. Ők 2011-ig összességében egyénenként havonta átlagosan 10 ezer forinttal (2011. december 31-ig tehát 140 ezer forinttal) járulnak hozzá a kormány válságkezelő lépéseihez azzal, hogy egyéni megtakarításaikat az állami tb-rendszerbe irányítják át, és ezzel javítják a költségvetés egyenlegét.

Kozek András szerint a kormány bejelentésében nem nyilatkozott a legfontosabb kérdésről, miszerint a 2011-ig tartó befagyasztást követően fenn kívánja-e tartani a vegyes nyugdíjrendszert, vagy teljesen megszünteti azt. Csak vélelmezni lehet, hogy az állami rendszerbe való visszalépés biztosításával az utóbbit szeretné elérni. Ez a jelenlegi tagok számára azt eredményezi, hogy a most egyéni számlán gyarapodó, havonta pontosan kimutatott megtakarítással szemben nem marad más, mint egy általános, biankó ígérvény, hogy amikor ők elérik az – egyre emelkedő – nyugdíjkorhatárt, a nem mellesleg egyre inkább csökkenő népességű és elöregedő társadalom akkori keresőképes rétegének befizetéseiből az állam számukra is biztosítani tudja majd a megfelelő színvonalú nyugdíjukat. Erre a jelenlegi demográfiai helyzet ismeretében igen kicsi az esély, és éppen ez indokolta a tőkefedezeti rendszer létrehozását 1997-ben.

A Stabilitás Pénztárszövetség a pénztárakat tulajdonló több mint 3 millió tag érdekeinek védelmében minden lehetséges hazai és nemzetközi fórumon fel kíván lépni a kormányzat most bejelentett, egyoldalú intézkedéseivel szemben. Aláírásgyűjtést kezdeményeznek annak érdekében, hogy a kormány népszavazás keretében bízza az emberekre a döntést arról, hogy mihez akarnak kezdeni az egyéni nyugdíj-megtakarításaikkal. Ezzel párhuzamosan az Európai Nyugdíjcélú Megtakarításokat Kezelő Szervezetek Szövetsége – European Federation for Retirement Provision (EFRP) – tagjaként indítványozni fogják, hogy az Európai Tanács vizsgálja meg, a kormányzati intézkedések mennyiben állnak összhangban az európai uniós irányelvekkel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Osztrák lapok a válságadókról

Jelentős részben tényekre szorítkozó cikkekben számoltak be csütörtöki osztrák lapok ez előző nap bejelentett magyarországi válságadókról.

Gazdaság

Rövid távú haszonért kockáztatná a jövőt a kormány?

Határozottan elutasítja a magánnyugdíjpénztárak „államosításával” kapcsolatban felröppent kormányzati elképzeléseket a Stabilitás Pénztárszövetség, álláspontja szerint rövid távú haszonért kockáztatná a jövőt a kormány.

hvg.hu Napi merítés

Török Gábor: forradalom után szabadságharc jöhet

A kormány bejelentette, hogy a bankok után a telekommunikációs cégeket, az energiaszektort és a kereskedelmi láncokat is három évre szóló extraadóval tervezi terhelni, miközben novembertől jövő év végégig leállítják a magánnyugdíj-pénztárakba való utalásokat. De a siker nem garantált - írja Török Gábor politológus.

hvg.hu Gazdaság

GKI-gyorselemzés: válság, sarc, remények és kétségek

Az új kormány megalakulása óta éves szinten a GDP 2,5 százalékát meghaladó mértékben jelentette be átmeneti adó- és járulékterhek kivetését. Három évig sújtja különadó a pénzintézeti, az energia és a telekommunikációs szektort, továbbá a bolti kereskedelmet. 14 hónapon át 2,8 millió embertől veszik el a kötelező magánnyugdíj-pénztári befizetését – írja gyorselemzésében a GKI Gazdaságkutató Zrt.

hvg.hu Gazdaság

Bloomberg: Orbán új adói elodázzák a kiadáscsökkentést

Az Orbán Viktor által szerdán bejelentett új, átmeneti időtartamra bevezetendő adók az EU kelet-európai régiójában legmagasabbnak számító magyar államadósság fájdalmas lefaragásának elodázását jelentik – írja a Bloomberg hírügynökség.

Meixner Zoltán (hvg.hu) Gazdaság

Orbán matematikája

Orbán Viktor tegnapi bejelentése, miszerint újabb válságadókat vet ki a kormány, hozzányúl a PPP-beruházásokhoz, illetve jövő év végéig egy alzó grandot sem fizet a magánnyugdíjpénztáraknak, meglepetést okozott. Magyar embernek különösen az utolsóként említett döntésről csak egyetlen szó jut eszébe: einstand. Pedig az is eszébe juthatna, hogy π=3,14.