Matolcsy a válságadóról és a magánnyugdíjpénztári befizetések sorsáról

A válságadót nem a családokra, nem az emberekre terhelik, és nem lehet őket áthárítani – jelentette ki Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter.

  • MTI MTI
Matolcsy a válságadóról és a magánnyugdíjpénztári befizetések sorsáról

Szerinte Magyarország számára a legfontosabb, hogy a növekedés, a munkahely és a szabadságjogok, valamint az ország pénzügyei egyensúlyban legyenek. Ezeket a kérdéseket együtt kell kezelni.

Matolcsy szerint egyetlen magánnyugdíj-pénztári tagot sem ér kár amiatt, hogy az állam 14 hónapra felfüggeszti átutalásait a magánpénztárak számára. A jövő év végéig tartó időszak alatti befizetéseket be fogják számítani a befizetők nyugdíjalapjába. Ennek módszeréről hamarosan megkezdődnek az egyeztetések. Hangsúlyozta: a magánnyugdíjpénztári átutalások felfüggesztése havonta 30 milliárd forintos teher alól mentesíti az államot, amit a kormány az idén a 3,8 százalékos költségvetési hiánycél tartására, míg jövőre a nagy gazdaságpolitikai áttöréseket segítő reformok, például az adóreform végrehajtására használ fel.

Matolcsy kiemelte, mindenkinek joga van szabadon dönteni arról, hogy az állami-, vagy a magánnyugdíj-pénztári tagságot választja, ugyanakkor szerinte az állampolgárok pénze az előbbi rendszerben van a legnagyobb biztonságban.

A válságadóról a miniszter elmondta, hogy a kisebb kereskedelmi cégeket nem kívánják megadóztatni, így a nettó 500 millió forint árbevétel alatti vállalkozásokat az extraadó nem érinti majd. Efelett két kulcs lesz. A legnagyobb vállalkozásokra várhatóan egy plusz 2 százalékos nyereségadót vetnek ki. Az energetikai és távközlési szektor adójáról a miniszter egyelőre nem árult el részleteket.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.