szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem fogják áthárítani a válságadót a fogyasztókra - mondta a Mol elnök-vezérigazgatója az InfoRádiónak hétfőn este. Ugyanakkor figyelmeztetett: a kormánynak nagyon gyorsan hozzá kell kezdenie a kiadási szerkezet átalakításához, mert amennyiben újabb hasonló terheket vet ki, vagy a különadó hároméves időtartamát meghosszabbítja, akkor el fogja veszíteni a hitelességét.

Hernádi szerint rossz az a megközelítés, hogy a nyereséges vállalatok profitját csapolják meg. Minderről a kormány válságadóra vonatkozó tervei kapcsán szólt az InfoRádiónak adott hétfő esti nyilatkozatában. A Mol számára 15-20 milliárd forintba kerülhet a második gazdasági akcióterv keretében kivetett válságadó - mondta az elnök-vezérigazgató.

A Gyurcsány-kormány által bevezetett Robin Hood-adóról szólva a Mol-vezető elmondta: az éppen azokat a vállalatokat büntette, amelyek a legnagyobb hatékonyságot érték el, ez is az oka annak, hogy az abból befolyt pénzek közel felét az ő vállalatuk fizette be. Pedig a profit nem bűn, egy vállalat nyereségessége nemzetgazdasági szempontból is fontos, mivel alapot teremt a beruházásoknak, munkahelyeket hozhat létre, és végső soron nemzeti jövedelmet termel - magyarázta Hernádi Zsolt.

Hernádi nyilatkozata nem újdonság, hiszen a cégvezető korábban az MTI-nek már elmondta a válságadóról, hogy "tudomásul kell vennünk, hogy válsághelyzetben mindenkinek ki kell vennie a részét a teherviselésből". Orbán Viktor miniszterelnök szerdán jelentette be, hogy a bankok után, más szektorok mellett az energiaipar cégeinek is különadót kell fizetniük 2010-ben és azt követően. A bejelentés szerint a távközlési, illetve telekommunikációs szektor 2010 és 2012 között évi 61 milliárd forintot, az energetikai szektor évente 70 milliárdot, a kereskedelmi áruházláncok 30 milliárdot fizetnek be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Hernádi szerint a Mol ígéretes projektbe kezdett a kurdokkal

A Mol egyik legígéretesebb projektjének tartja Hernádi Zsolt az egy hete kötött iraki-kurd gázüzletet. A Mol elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy a licencet birtokló vállalat nem csak a tervezett Nabucco vezetékbe tudja majd betáplálni a kitermelt gázt, hanem az ottani térséget is el tudja látni, ugyanakkor az sem biztos, hogy a kitermelés tervezett időpontjában működni kezdő Nabucco kizárólag ebből a forrásból fog táplálkozni.