szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Várhatóan a Magyar Telekomnak kell befizetnie a távközlési iparág összesen 61 milliárd forintra becsült különadójának közel felét - közölte a társaság. Hozzáteszik, hogy ez a jelentős összeg nagymértékben szűkíti a vállalat Magyarországon felhasználható forrásait.

A Magyar Telekom közleménye arra is rávilágít, hogy elmaradtak az előzetes egyeztetések és az érintett szolgáltatók tájékoztatása, így meglepetésként érte a céget a különadó mértéke és időtartama. Egyelőre korai még arról beszélni, hogy az új adónak milyen hatásai lehetnek a működésünkre, és hogyan befolyásolhatja befektetési vagy osztalékpolitikánkat, vagy akár mindkettőt. A menedzsment, illetve az igazgatóság hoz majd döntést arról, hogy a rendelkezésre álló források csökkenése konkrétan mely üzleti területeket és projekteket érinti - olvasható a közleményben. Hozzáteszik, hogy figyelemmel kísérik azt is, hogyan reagál az Európai Unió a jogszabályban foglalt intézkedésekre. 

A Magyar Telekom szerint az elvonás kedvezőtlenül hathat az iparág és azon keresztül az ország versenyképességére, hiszen a telekommunikációs beruházások és fejlesztések - különösen a vezetékes és mobil szélessávú hálózatok kiépítése - kulcsfontosságú szerepet tölthetnek be abban, hogy Magyarország ismét a régió éllovasa legyen fejlettségben és tőkevonzó képességben egyaránt. 

A Magyar Telekom megérti az ország és a költségvetés nehéz helyzetét. Kifejtik, hogy a távközlési vállalatnak is érdeke, hogy a magyar gazdaság stabilizálódjon, majd növekvő pályára álljon, és a lakosság jövedelme, vásárlóereje emelkedni kezdjen. Ezért támogatják a válság hatásainak leküzdését, a gazdasági növekedés beindítását célzó kormányzati tervek megvalósulását, és azokhoz érdemben kívánnak hozzájárulni a jelenlegi nehéz gazdasági környezetben. Közlik azt is: szeretnék megismerni a kormányzat stratégiáját és terveit arra vonatkozóan, hogyan kívánja megvalósítani az Európai Unió Digitális Menetrendjében kitűzött 100 százalékos szélessávú lefedettséget, hogyan kívánja ösztönözni a szélessávú beruházásokat és keresletélénkítéssel a digitális felzárkóztatást. 

A Vodafone Magyarország szintén kedden közölte, hogy tárgyalásokat kezdeményez a kormányzattal az extra adó miatt - a cég szerint - veszélybe került további fejlesztésekről. Álláspontjuk szerint a különadó veszélyezteti "az ország versenyképessége szempontjából nagyon fontos" harmadik és negyedik generációs mobilhálózatok fejlesztését. A távközlési szektortól 2010-2012 között évi 61 milliárd forintot, az energetikai szektortól évente 70 milliárdot, a kereskedelmi áruházláncoktól 30 milliárdot vár a kormányzat a válságadó révén.

A távközlési tevékenységet végző társaságoknak az adóalap 100 millió forintot meghaladó, de 500 millió forintot meg nem haladó része után 2,5 százalék, az adóalap 500 millió forintot meghaladó, de 5 milliárd forintot meg nem haladó része után 4,5 százalék, az adóalap 5 milliárd forintot meghaladó része után 6,5 százalék adót kell fizetniük. 100 millió forint alatt a távközlési cégüknek nem kell különadót fizetniük. Az Országgyűlés hétfőn döntött a válságadók bevezetéséről.

Orbán Viktor kormányfő múlt szerdán jelentette be, hogy további válságadókat kívánnak bevezetni, amelyek a távközlési, illetve telekommunikációs, az energetikai szektort és a kereskedelmi áruházláncokat érintik 3 éven keresztül, már 2010-ben is.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

300 fő elbocsátására készül a Magyar Telekom

Az érdekképviseletekkel kötött megegyezés szerint a Magyar Telekom munkatársai 2011. júliustól 4 százalékos bérfejlesztésben részesülnek, a társaság ugyanakkor összesen 300 munkavállaló elbocsátását tervezi az anyavállalattól, amely nem tartalmazza többek között a vezetői és a nyugdíjazással megvalósítható munkaviszony megszüntetéseket - közölte a cég pénteken a Budapesti Értéktőzsde honlapján.