Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Die Welt német lap is foglalkozott a magyar kormány által a nagy konszernekre kivetett válságadóval.
A három szerző által jegyzett cikk rámutat: a 2012. végéig érvényes rendkívüli adónem hátterében az államcsőd elleni harc áll. Orbán Viktor kormányfő már júliusban különadót vetett ki a bankszektorra. Ez az adó a GDP-hez viszonyítva a legmagasabb bankadó a világon.
A hét elején elfogadott válságadóval a kormány gyorsított eljárásban fölözi le a német konszernek nyereségének nagy részét - írta a Die Welt, amelynek munkatársai több, magyarországi érdekeltségű német cégnél is tudakozódtak az új adó kihatásairól.
A Deutsche Telekom AG hivatalosan nem kívánta kommentálni a kormány lépését, ám leányvállalatánál, a Magyar Telekomnál úgy vélik: az új adónem "negatívan befolyásolja mind a távközlési szektor, mind az ország versenyképességét. Egyes konszernek máris az Európai Bizottsághoz fordultak; kérdéses ugyanis, hogy a különadó bevezetésével Budapest nem sértett-e európai törvényeket.
A német nagykereskedelmi cégeket is fellármázta a válságadó: a Metro, a Rewe és a Lidl személyében ugyanis három nagy német szupermarket-lánc található Magyarország tíz legnagyobb élelmiszer-kereskedelmi hálózata között. "A külföldi szolgáltatók egyértelmű diszkriminálásáról van szó, hiszen azt az üzleti forgalmat, amelytől hatályos az adó, csak a külföldiek érik el" - így nyilatkozott a lapnak Kai Falk, a HDE kereskedelmi szövetség szóvivője. A láncok ráadásul attól tartanak, hogy az állami költségvetés megmentését célzó magyar lépés esetleg követőre találhat más kelet-európai kormányok körében is.
A Rewe kölni központjában megkérdőjelezik a különadóról elfogadott törvény értelmét. "Úgy véljük, hogy a magasabb adózás következtében fölfelé indulnak el az árak - fogalmazott a Rewe illetékese. - A (különadó) azon a téves föltételezésen alapul, hogy az élelmiszer-kereskedelem különösen magas haszonkulccsal dolgozik. E lépés valójában a magánfogyasztók rovására megy."
Az energiaszektorban a piacvezető E.ON-t érinti leginkább a magyar különadó kivetése. Az üzleti forgalom 1,05 százalékára rúgó új adónem azt jelenti, hogy az E.ON-nak mintegy évi 60 millió eurót kell befizetnie a budapesti államkasszába. A Die Welt érdeklődésére a konszern müncheni központjában elmondták: "még vizsgáljuk az adó kihatásának részleteit. Egyúttal azt is vizsgáljuk, milyen lehetőségek vannak jogi lépések megtételére nemzeti és európai síkon".
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.