Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Várhatóan a válságoknak a jelenleginél jobban ellenálló gazdaságirányítási rendszert hagynak jóvá az Európai Unió (EU) tagországainak állam- és kormányfői csütörtöki és pénteki találkozójukon Brüsszelben, de tárgyalnak az EU Egyesült Államokkal, Oroszországgal, valamint Ukrajnával folytatott politikájáról, illetve a káros éghajlatváltozással kapcsolatos legújabb nemzetközi fejleményekről is.
A szokásos őszi csúcstalálkozó fő napirendi pontja ezúttal annak a munkacsoportnak a jelentése lesz, amely az állam- és kormányfők év elejei megbízása alapján tevékenykedett Herman Van Rompuy uniós elnök irányításával. A csoport a tagországok pénzügyminisztereiből állt, tagja volt Oszkó Péter, majd a kormányváltást követően Matolcsy György is.
Mint Van Rompuy korábban összefoglalta, az EU-n belül működő Gazdasági és Pénzügyi Unió (EMU) eddigi legnagyobb reformjáról van szó, amely összesen öt területen dolgozott ki újításokat: az unióban szélesebb körű lesz a pénzügyi ellenőrzés, nagyobb a pénzügyi fegyelem, szorosabbá válik a tagországok gazdaságpolitikájának összehangolása, hatékonyabb válságkezelési mechanizmus áll rendelkezésre, továbbá erősebbé válnak az uniós intézmények.
A javaslatok közé tartozik a tagországok költségvetésének és reformprogramjainak előzetes egyeztetése, illetve az uniós deficit- vagy adóssághatárokat áthágók szankcionálása is.
A tagországok vezetői a javaslatok egy részét már korábban jóváhagyták, most elsősorban a szankciórendszer kerül napirendre, illetve az a kérdés (és erről várható a legnagyobb vita), hogy kezdjenek-e hosszadalmas szerződésmódosítási procedúrába, vagy elégedjenek meg a jelenlegi jogi keretek között bevezethető változásokkal.
A résztvevőknek küldött meghívólevelében az elnöklő Van Rompuy azt sürgette, hogy a kormányfők legkésőbb jövő nyárra egyezzenek meg a javaslatokat EU-jogszabályba foglaló európai bizottsági tervezetekről, s így a reformok mielőbb életbe léphessenek.
Van Rompuy azt is jelezte, hogy a javaslatban foglaltakkal nem érnek véget a szükséges reformok. A jelentés kiemeli, hogy csúcsszinten kell dönteni arról, milyen irányba folytatódjon a további gondolkodás. Az uniós elnök elsősorban az előírásoktól tartósan eltérő tagországok unión belüli szavazati jogának esetleges felfüggesztését vetette fel.
A kormányfői értekezleten – amelyen Magyarországot Orbán Viktor miniszterelnök képviseli – áttekintik azokat az álláspontokat, amelyeket az unió foglal majd el a november 20-i EU-amerikai, a november 22-i EU-ukrán, valamint a december 7-i EU-orosz csúcstalálkozókon. Szeptemberi, az unió meghatározó partnereihez fűződő viszonyát taglaló ülésén az Európai Tanács már foglalkozott e kapcsolatok és találkozók egy részével.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
„Bárhová megy is az ember, önmagától nem tud megszabadulni” – írja családja náci múltjáról szóló Drága bácsikám című könyvében az írónő, Hermann Göring családjának leszármazottja. HVG-portré.