szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Várhatóan a válságoknak a jelenleginél jobban ellenálló gazdaságirányítási rendszert hagynak jóvá az Európai Unió (EU) tagországainak állam- és kormányfői csütörtöki és pénteki találkozójukon Brüsszelben, de tárgyalnak az EU Egyesült Államokkal, Oroszországgal, valamint Ukrajnával folytatott politikájáról, illetve a káros éghajlatváltozással kapcsolatos legújabb nemzetközi fejleményekről is.

A szokásos őszi csúcstalálkozó fő napirendi pontja ezúttal annak a munkacsoportnak a jelentése lesz, amely az állam- és kormányfők év elejei megbízása alapján tevékenykedett Herman Van Rompuy uniós elnök irányításával. A csoport a tagországok pénzügyminisztereiből állt, tagja volt Oszkó Péter, majd a kormányváltást követően Matolcsy György is.

Mint Van Rompuy korábban összefoglalta, az EU-n belül működő Gazdasági és Pénzügyi Unió (EMU) eddigi legnagyobb reformjáról van szó, amely összesen öt területen dolgozott ki újításokat: az unióban szélesebb körű lesz a pénzügyi ellenőrzés, nagyobb a pénzügyi fegyelem, szorosabbá válik a tagországok gazdaságpolitikájának összehangolása, hatékonyabb válságkezelési mechanizmus áll rendelkezésre, továbbá erősebbé válnak az uniós intézmények.

A javaslatok közé tartozik a tagországok költségvetésének és reformprogramjainak előzetes egyeztetése, illetve az uniós deficit- vagy adóssághatárokat áthágók szankcionálása is.

A tagországok vezetői a javaslatok egy részét már korábban jóváhagyták, most elsősorban a szankciórendszer kerül napirendre, illetve az a kérdés (és erről várható a legnagyobb vita), hogy kezdjenek-e hosszadalmas szerződésmódosítási procedúrába, vagy elégedjenek meg a jelenlegi jogi keretek között bevezethető változásokkal.

A résztvevőknek küldött meghívólevelében az elnöklő Van Rompuy azt sürgette, hogy a kormányfők legkésőbb jövő nyárra egyezzenek meg a javaslatokat EU-jogszabályba foglaló európai bizottsági tervezetekről, s így a reformok mielőbb életbe léphessenek.

Van Rompuy azt is jelezte, hogy a javaslatban foglaltakkal nem érnek véget a szükséges reformok. A jelentés kiemeli, hogy csúcsszinten kell dönteni arról, milyen irányba folytatódjon a további gondolkodás. Az uniós elnök elsősorban az előírásoktól tartósan eltérő tagországok unión belüli szavazati jogának esetleges felfüggesztését vetette fel.

A kormányfői értekezleten – amelyen Magyarországot Orbán Viktor miniszterelnök képviseli – áttekintik azokat az álláspontokat, amelyeket az unió foglal majd el a november 20-i EU-amerikai, a november 22-i EU-ukrán, valamint a december 7-i EU-orosz csúcstalálkozókon. Szeptemberi, az unió meghatározó partnereihez fűződő viszonyát taglaló ülésén az Európai Tanács már foglalkozott e kapcsolatok és találkozók egy részével.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Folk György / Brüsszel Gazdaság

Akár 25 milliárd euró is befolyhat az új bankadóból az EU-ban

A pénzügyi szektor profitjára kivetendő adóból évi 25 milliárd eurónyi többletbevételt remél a javaslatát csütörtökön közzétevő Európai Bizottság. Emellett az EU továbbra is kiáll a tranzakciós adó globális bevezetése mellett a G20-ak keretein belül.

hvg.hu Gazdaság

Egy hét gazdaság: a nyugdíjvédelemtől a tábornok utolsó harcáig

Az elmúlt hét nap a gazdaságban igazán nem volt nyugodalmas. Idehaza és a nemzetközi színtéren egymást váltották a jelentős események. Visszatekintésünkben sok egyéb mellett kitérünk a magánnyugdíjpénztárak körüli viharokra, a válságintézkedések nemzetközi visszhangjára, a Mol- és a Malév-ügy orosz szálaira, a G20-ak IMF-ről szóló megállapodására sőt a iszapkatasztrófa globális hullámaira is.

MTI Gazdaság

A Fitch szerint meglepően erős az európai növekedés

Meglepő eltolódás figyelhető meg a világgazdasági növekedésen belül Európa javára, ahol a korábbi konszenzusos előrejelzésnél gyorsabb volt a kilábalás az idei év első felében, miközben az amerikai és a japán gazdaság a vártnál gyengébben teljesített – áll a Fitch Ratings pénteken Londonban kiadott negyedik negyedéves világgazdasági helyzetértékelésében.

MTI Világ

Reding: Berlin és Párizs felelőtlen

Az Európai Unió igazságügyi biztosa kemény szavakkal bírálta kedden a német és a francia kormányt. Szerinte "fel akarják vizezni" a stabilitási egyezményt.