szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Konkrét eredményként a Nemzetközi Valutaalap (IMF) reformja, valamint a Bázel-III néven ismert szigorúbb bankszabályozás jóváhagyásával ért véget pénteken a G20-ak szöuli csúcsértekezlete.

A kétnapos tanácskozás aktuális érdemi kérdéseiben csupán az elvárható minimum teljesült: általános megállapodás olyan "irányelvek" későbbi megalkotásáról, amelyek segíthetnek kezelni a világgazdaság fejlődésére kockázatot jelentő globális egyensúlytalanságokat.

A résztvevők ugyan megállapodtak, hogy a vitatott árfolyam- és kereskedelmi kérdések megoldásában együttműködnek, de a részletek kidolgozása csak a jövőben várható. Egyelőre még arról sem sikerült megegyezni, hogyan határozzák meg az irányelvek megalkotásának kritériumait. Ugyanakkor egyetértettek, hogy a világgazdaság visszatért a növekedés útjára, de az élénkülés  folyamata lassú. Mint Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter a találkozót követően elmondta: elhárult, illetve jelentősen csökkent egy árfolyamháború veszélye, a Fed fenntartható növekedést, nem pedig gyenge dollárt akar. Ezzel más résztvevők is egyetértettek.

Ténylegesen a csúcsértekezlet csak azokra a reformokra adta áldását, amelyet részben a hetekkel korábban Kjongdzsuban ülésező G20 pénzügyi vezetők fogadtak el, illetve azt az új bankszabályozást, amelyet a világ központi bank- és pénzügyifelügyelet-vezetőinek Bázeli Bizottsága még szeptemberben hirdetett ki. Más témákban - így az árfolyamszabályozás, vagy a vitatott kereskedelmi kérdések terén - továbbra sem jutottak túl az általánosságokon. A házigazda Dél-Korea szóvivője kénytelen volt  "igen bátorítónak" nevezni már azt is, hogy a zárónyilatkozat kissé enyhíti a feszültséget.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) mélyreható reformjáról még októberben állapodtak meg  kjongdzsui tanácskozásukon a G20 csoport pénzügyi vezetői. Az IMF vezérigazgatója történelminek nevezte az elfogadott átalakítást, - mint akkor mondta, "ez a valaha végrehajtott legnagyobb reform az intézmény igazgatásában" - de más résztvevők is elégedetten nyilatkoztak. A több szakaszból álló reformnak véglegesen 2014 januárig kell lezárulnia. A G20 tagországok nyilatkozata szerint ennek végrehajtásával az IMF hatékonyabb és hitelesebb szervezet lesz.

A valutaalap hatalmi viszonyainak átrendezésével a világgazdaság tényleges erőviszonyai kapnak hangsúlyt: az egyre nagyobb gazdasági erőt képviselő küszöbországok - köztük India és Kína - tényleges gazdasági potenciáljuknak megfelelően vehetnek részt a szervezetben. A G20 csoport rábólintott az új nemzetközi bankszabályokra, vagyis a bankok tőkemegfelelési mutatóinak szigorítására. A megbeszélések színhelyéről Bázel III-nak nevezett intézkedéseket a kormányok, parlamentek dolga lesz törvénybe iktatni fokozatosan, 2019-ig. A G20-csoport következő tanácskozásaira 2011-ben Franciaországban, 2012-ben Mexikóban kerül sor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Világ

Kudarcos G20-csúcs Torontóban

Odahaza győzelmesre fényezhető gyönge kompromisszumokkal zárta torontói csúcstalálkozóját a világ húsz meghatározó gazdasága. A válság miatti riadt összetartásnak a konjunktúra első jelei láttán vége – derül ki a friss HVG címlap-sztorijából.

MTI Gazdaság

G20: megállapodtak az IMF reformjáról

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) mélyreható reformjáról állapodtak meg szombaton, kjongdzsui tanácskozásukon a G20 csoport pénzügyi vezetői. Az IMF vezérigazgatója történelminek nevezte az elfogadott átalakítást, mint mondta "ez a valaha végrehajtott legnagyobb reform az intézmény igazgatásában".

hvg.hu Gazdaság

G20: még nem lehet abbahagyni a gazdaságélénkítést

Még nem lehet elkezdeni a gazdaságösztönző intézkedések leépítését - ebben állapodtak meg a G20-csoport pénzügyminiszterei és jegybankárai Skóciában tartott szombati értekezletükön, amelyen napirendre került a pénzügyi tranzakciók adóztatása is.

MTI Világ

G20: Obama a biztonságosabb világgazdaságról és Irán elleni terveiről

A G20 csoport visszarántotta a világgazdaságot a szakadék széléről, és lerakta egy új, biztonságosabb fejlődés alapjait – értékelte a válság eddigi alakulását és a G20 értekezlet után a házigazda Barack Obama. Az urániumdúsítási programját fejlesztő Iránnak azonban fájdalmas szankciókat és katonai beavatkozást ígért, ha a diplomáciai lépések nem lesznek eredményesek.

MTI Gazdaság

G20-csúcs: 2013-ig felére kellene csökkenti a deficiteket

A G20-csoport vezetői torontói csúcstalálkozójukon vasárnap megállapodtak: a legfejlettebb gazdaságok 2013-ig megpróbálják felére csökkenteni az államháztartási hiányt. Nem született ugyanakkor megegyezés sem a banki különadók bevezetéséről, sem a tőkemegfelelési követelmények szigorításáról.