Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Ahogy közeledik a tél, ismét a politika látóterébe került a gázár. Orbán Viktor miniszterelnök kijelentette, lehet, hogy csak idén tudják jegelni a gázárat, jövőre már nem. Politikusok egyszámjegyű emelést emlegetnek, de a szakértők akár 15, a gázszolgáltatók pedig 30 százalékos emelést is indokoltnak tartanának. Lássuk, hogy mi van a gáz árában, miért fizetünk.
Az a furcsa helyzet állt elő az amúgy liberalizált hazai gázpiacon, hogy a fogyasztói ár változását nem elsősorban a beszerzési ár és a szolgáltatási költségek alakulása fogja meghatározni, hanem az elmúlt időszakban elmaradt áremelések miatt felhalmozott veszteségek és az energiaszektorra kivetett különadó feszítő hatása.
Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója egy minapi nyilatkozata szerint az elmúlt félévben 50 milliárd forintos veszteség halmozódott fel a szolgáltatóknál. A veszteségek nemcsak a forint árfolyamveszteségéből és a földgáz beszerzési árának emelkedéséből, hanem a gázszolgáltatás költségszerkezetéből is fakadnak. A gázvezeték-hálózat kiépítése és fenntartása ugyanis óriási költségekkel jár. Ha a gázfogyasztás visszaesik, akkor az egy köbméterre rakódó költség emelkedik. Márpedig a gázfogyasztás jelentősen visszaesett. Az ezer köbméterre számított háromszáz dolláros gázár nagyjából az összes európai szereplőnek egyforma. „Miért várjuk el az oroszoktól, hogy a földgázt – azért, mert mi szegényebbek vagyunk, kisebb a jövedelmünk – nekünk olcsóbban adják? Ez egy kívánság, a politika erre törekedhet, de ez nem fog sikerülni” – vélekedett Hegedűs Miklós.
A lakossági földgáz árában január elsején legalább 6-7 százalékos áremelés lenne indokolt a földgáz világpiaci ára és a devizaárfolyam változás, valamint a rendszerhasználati díjak indokolt emelése mellett – vélekedik Barta Judit, a GKI Energiakutató Kft. másik szakértője és ügyvezető igazgatója.
A szakember hangsúlyozta, hogy ezeket az arányokat a korábbi ármechanizmus alapján kalkulálta, és nem számította bele azt a veszteséget, amit a szolgáltatók szenvedtek el amiatt, hogy április óta nem volt gázáremelés a lakosságot ellátó egyetemes szolgáltatói körben.
Az idei év áprilisához képest októberre az import földgáznak mint terméknek az ára dollárban ugyan csak hat százalékkal emelkedett, de forintban 17 százalékkal nőtt. Ezt követően a forint erősödött, így április-december között, a kedvezőbb forintárfolyam miatt, az import földgáz ára várhatóan 9 százalékkal emelkedik.
Az egyetemes szolgáltatási ár kétharmad részben a gáz árától, egyharmad részben pedig a rendszerhasználati díjaktól függ. Ez utóbbiban sem történt korrekció, a költségek emelkedése miatt itt legalább 2-3 százalékos rendszerhasználati díj-emelés lenne indokolt.
Más számítások arról szólnak, hogy a lakossági gázárat, a szektort sújtó durván 70 milliárd forintos különadó miatt 4, más becslések szerint akár 10 százalékkal kéne emelni. Ugyanakkor amiatt, hogy a forint a korábbi hónapok mélyrepülése után a dollárral szemben ismét 200 forint környékére erősödött, az árfolyamnyomás sokat enyhült, s mivel az orosz gáz dollárban számolt ára hosszabb ideje változatlan, s nagyobb elmozdulása jövőre sem várható, így az árfolyam önmagában nem indokolja az áremelést. A rendszerhasználati díjak viszont igen, ahogy az elmúlt félévben összeszedett veszteség eltüntetése is.
A fogyasztói gázár a következő elemekből épül fel Áfa 20% Biztonsági készletezési díj 1% Importkorrekciós tényező 2% Kereskedelmi árrés 4% Rendszerhasználati díj 22% Beszerzési ár 51% |
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
15–9-re nyertek a mieink.